چرا ماساژ؟

بله.

کورتیزول هورمونی است که بدن ما به آن نیاز دارد تا بتواند عکس العمل جنگ یا گریز را از خود نشان دهد. اما اتفاقات پردغدغه ای که امروزه دراطراف ما درحال رخ دادن است از نوعی نیستند که نحوه ی مواجهه با آن ها از نوع  جنگ یا گریز باشد. اما در هرحال با تولید کورتیزول، توان رزمی نیروها درسیستم بدن ما بالاتر می رود و این حالت آماده باش درطولانی مدت باعث بروز مشکلات فراوانی می شود. مطالعات نشان داده است که ماساژ سطح کورتیزول تولید شده در بدن را تا 50% کاهش می دهد و درکناراین امر، باعث افزایش هورمون هایی نظیر دوپامین، آکسی توسین و سروتونین می شود که این نوع هورمون ها باعث کاهش استرس شده و وضعیت روانی ما را ثابت نگه می دارند. همچنین جلسات منظم ماساژ باعث می شود که بدن ما راحت تر به حالت ریلکسی برسد که این امر باعث راحتی تنفس شده و خواب عمیق تر و بهتری را به ارمغان می آورد.

ماساژ همانقدر که در توسعه سلامت ذهنی و روحی روانی ما نقش دارد، به همان اندازه نیز درسلامتی جسم و فیزیک ما  موثر است.

متاسفانه و صد بار متاسفانه که کشور ما در حال حاضر در ابتلا به بیشتر بیماریهایی با منشاء استرس و اضطراب و یا اعصاب و روان جزء کشورهای در رنکینگ بالا در سطح بین المللی است. تمام آمارها بیانگر میزان اثرات منفی استرس در جامعه ما بوده و اکثر مردم به مراکز تسکین و تسلی و ریلکسی نیاز دارند. در پاسخ به سوالات بعدی بایستی متذکر شویم که هر روزه محققان، جوانب بیشتری از تاثیرات گرفتن ماساژ را شناسایی و معرفی می کنند و هر روزه نتایج ذهنی و فیزیکی یک جلسه ماساژ، بیشتر و بیشتر نمایان می شود.

در حال حاضر محققان، از تسکین استرس و سردرد و قدرتمندسازی سیستم ایمنی گرفته تا بهبود گردش خون، بهبود استیل بدنی، کاهش فشار خون، انعطاف پذیری و افزایش گستره حرکتی مفاصل، ارتقاء توانبخشی و... را از جمله منافع گرفتن ماساژ شناسایی کرده اند.

برای اینکه با چگونگی کارکرد و عملکرد ماساژ بر روی استرس آگاهی بهتری یابید لطفا این ویدیو را تماشا کنید.

و برای آشنایی و درک کامل تراز تاثیرات ماساژ برای تسکین و تسلی لطفا این ویدو را تماشا کنید.

یک تراپیست حرفه ای آموزش های زیادی را درمورد انواع ماساژ فرا گرفته است و همچنین توانایی کار روی تمامی نواحی بدن شما را دارا می باشد. بنابراین او با توجه به نیازهای بدن شما، براساس فرم آرامشی که درجلسه  نخست پرکرده اید و همچنین  مصاحبه ای که با شما انجام داده طرحی فراگیر ترتیب میدهد تا با برنامه ای منظم برای حصول بهترین نتیجه ی ممکن اقدام کند. همچنین داشتن تجربه ی کار با مشتری های فراوان و تسلط برانواع تکنیک های ماساژ، احتمال بروز مشکلات در حین و بعد از اجرای ماساژ را به کمترین میزان خود می رساند. درحالیکه بسیاردیده شده ماساژهایی که درمنزل توسط افراد آماتورصورت می گیرند، خطرات جدی درنواحی مختلف بدن ایجاد می کنند که با هزینه های گزاف نیز تا پایان عمرقابل جبران نیستند.

ماساژ درحیطه شکم می تواند ماهییچه ها را دراین ناحیه شل و نرم بکند که پتانسیل ایجاد استرس کمترو ریلکسیشن بیشتری را به همراه دارد. وقتی که استرس بدن کمتر و ریلکسیشن بیشتر شد، طرز کارو فعالیت های نرمال درداخل بدن می تواند به سرعت بهبود یابد.

انواع ماساژ

ماساژ سوئدی پردرخواست ترین و پرمخاطب ترین انتخاب برای مراجعه بار اول است، زیرا نه تنها برای شما یک تجربه ریلکسی را فراهم می کند بلکه می تواند همزمان منافع وتاثیرات مفید درمانی مناسبی را به ارمغان بیاورد.

با این حال، انواع بسیاری از ماساژها درمنو مراکز تخصصی شبدا ماساژ وجود دارند که شما می توانید از میان آن ها انتخاب های دیگری هم داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر نگاه کنید به طبقه بندی ماساژها در شبدا.

دراین مجموعه، 8 نوع ماساژ اصلی به نام های سوئدی، دیپ تی شو، اسپورت، رفلکسولوژی، تریگرپوینت، دوران بارداری، جلوگیری از پیری زودرس و ماساژ سر، درجلسات یک ساعته با هدف تسکین و آرامش ارائه می شوند. درجلسات یک و نیم ساعته که حداکثر تسکین و آرامش را به ارمغان می آورند، ماساژ پیشرفته هات استون میکس به همراه یکی از ماساژهای عمیق ماهیچه  صورت، پشت و گردن، دست و بازوان و پا و ران ها، به صورت یک نفره ویا دونفره (میزبان و میهمان با دو تراپیست) برنامه ریزی و ارائه می شوند.

تقریبا بنیاد تمامی ماساژهای اصلی برمبنای ماساژ سوئدی بوده که باعث ارتقاء ریلکسیشن، بهبود گردش خون و کاهش تنش های موجود درعضلات کل بدن می شود. میزان فشار وارده، محل فشار و نحوه ی استفاده از تکنیک های موجود و همچنین تاکید روی نواحی خاصی از بدن به صورت عمیق تر، درهر جلسه با توجه به نیازهای ماساژگیرنده درنظر گرفته شده و اعمال می گردد. بهتر است قبل از اینکه درمورد انتخاب یکی از انواع ماساژها تصمیم بگیرید، مروری بر مطالب سایت داشته باشید و با جزئیات بیشتری درمورد انواع مختلف ماساژها آشنا شوید.

شما می بایستی ماساژ اسپورت بگیرید. همیشه به خاطر داشته باشید که وقتی پا به سن می گذاریم مفاصل شما به سمت سفت شدن میل می کنند. اجرای ماساژ روی ماهیچه ها، بافت های متصل کننده و تاندون ها، باعث بهبود انعطاف پذیری و ارتقاء دامنه حرکت شده و کمک می کند که شما کمتر به سمت آسیب دیدگی متمایل شوید.

با کلیک کردن بر روی این گزینه و تماشای ویدیو مربوطه، اطلاعات کافی را در مورد اینکه ماساژ چگونه می تواند کمک کند تا شما همیشه از لحاظ اجرایی و نمایشی در اوج باشید به دست خواهید آورد.

بستگی دارد به اینکه آرامش و ریلکسی تا چه اندازه ای و در چه نواحی از بدنتان محقق شود. بعضی مواقع شما نیاز به رهایی از استرس و خستگی های چند روزه دارید و یک تسلی حداقلی از کل بدنتان را هدف برنامه تان قرار داده اید که دراین صورت جلسات یک ساعته را پیشنهاد می کنیم. ولی بعضی مواقع تصمیم می گیرید حداکثر تسکین و تسلی از وضعیت خسته بدنتان و یا نواحی خاصی از بدنتان که ماهیچه های آن سفت و منقبض شده و درد مزمنی را حس می کند، تجربه کنید که این نواحی به تکنیک های ماساژ عمیق ماهیچه ای نیازمند هستند. برای تحقق موارد مذکور، یک جلسه دو ساعته مد نظرتان باشد و توضیح اینکه بیشترمردم دوست دارند به منظور بهبود روابط اجتماعی شان این جلسات دو ساعته را با عزیزترین دوستان به صورت مشترک سپری کنند و جلسه را share کرده و از آپشن شرینگ شبدا ماساژ برای تشکیل چنین جلساتی استفاده کنند.

برای اطلاع بیشتر از آپشن شرینگ ( Sharing) شبدا این جا را کلیک کنید. 

بازهم بستگی به هدفی دارد که شما طالب آن هستید. اگر هدف شما استفاده از منافع ماساژ برای بهبود وضیعت اندام هایتان و یا استیل اندام هایتان است، حداقل برنامه ی فرمینگ از طریق ماساژ، شامل حداقل 2 جلسه در هفته است که دست کم 26 هفته ادامه داشته باشد. البته تعداد جلسات و زمان دوره به وضیعت استیل اولیه اندام هایتان نیز بستگی دارد.

متاسفانه با توجه به چالشهای زندگی امروزی، مخصوصا در شهرهای بزرگ، سطح اضطراب و مشکلات و بیماری های با منشاء اعصاب و روان در جامعه بسیار بالا رفته و تولید هورمونی به نام کورتیزول دربدن، صدمات جبران ناپذیری را در زمینه های عصبی روانی و درادامه، مشکلات فیزیکی جسمانی و بیماری های بسیار دیگری را سبب می شود که درنتیجه ی این ها، بسیاری از انسان ها فی البداهه، به مراکز ریلکسی و آرامش نیاز پیدا می کنند.

برای یک شخص نرمال، گرفتن ماساژ با برنامه 2 جلسه در ماه، که اگر به همراه ورزش های ریلکسی چون یوگا و پیلاتس نیز باشد، بسیار مطلوب خواهد بود.

موضوع، بستگی مستقیمی نسبت به شرایط روحی روانی و وضعیت جسمانی شما، نسبت به آسیب و صدمات استرس و اضطراب و سطح کاری که قبلا از بدنتان کشیده اید، دارد.

 یک چیز را بایستی کاملا به خاطر بسپارید که هرچقدراستفاده ازجلسات ماساژ بیشتر بوده و درکناراین، ازجلسات  ورزش های آرامش بخش نیزبه صورت مرتب استفاده کنید، کیفیت درک و لمس اثرات آرامش در زندگی شما به میزان بالاتری رسیده و مراتب خوشایندتری از آرامش را تجربه خواهید کرد که قبلا این وضعیت را به احتمال بالا لمس نکرده بودید.

هزینه های یک ماساژ

بستگی به محلی دارد که شما برای گرفتن ماساژ انتخاب می کنید. یک ریزورت لوکس اسپا با استراتژیهای ارزش محور درهمه ی کشورها، دارای هزینه های بالایی خواهد بود. درضمن به نوع ماساژ و مدت زمان جلسه ماساژ نیز بستگی دارد. این گونه مراکز لوکس برای یک جلسه یک ساعته یک نفره، معمولا چیزی حدود 150- 300 یورو پول می گیرند و درکنار آن هزینه های جانبی دیگری نیز مثل انعام و... وجود دارد. درتمامی شعب مراکزتخصصی شبدا ماساژ درسراسرکشوربرمبنای استراتژیهای موازی تعالی عملیاتی و مدل بیزینسی بازاریابی رابطه مند و فروش ازطریق حق عضویت، شما می توانید درهرجلسه ماساژ، مزایای بسیار زیادی را، برای تسریع دربه آرامش بخشیدن به زندگی خود و شتاب درتحقق سلامتی تان تجربه کنید. 

هزینه های بسته به انتخاب هریک از پکیج های طلایی، الماس یا رویال متفاوت هستند. با فعال سازی آپشن تشویق اثربخشی و شرینگ مهمان و سفارش پکیج 21 ماهه شبدا (رویال) قیمت هر جلسه ماساژ می تواند تا 80 هزار تومان کاهش پیدا کند. 

 

درهمه ی کشورهای سرمایه داری و درهر نوع کار خدماتی که مشتری از خدمات آن لذت فراوانی برده باشد، مثل یک رستوران و یا یک مرکز ماساژ و... اضافه هزینه ای را حدود 10 تا 20 درصد از کل فاکتور، حتی بدون درخواست خدمات دهنده، غیر از هزینه اصلی و به صورت خودجوش پرداخت می کند. در مراکز تخصصی  شبدا ماساژ مثل جنبه های دیگر طراحی سیستم آن، از شما خواسته شده است که اگر از دستان پر مهر تراپیست های ما و نحوه ی ارائه و برگزاری جلسه ماساژ، احساس رضایت بالایی داشته باشید و با خاطره ای به یادماندنی با طعم آرامش خواستید مجموعه ما را ترک کنید، و درنتیجه مایل به دادن انعام بودید، صندوقی از طرف موسسه حمایت از کودکان بی سرپرست از طرف خود مرکز مهیا شده است، که می توانید هزینه انعام را به این مرکز اهدا کنید تا چرخه آرامش شما با این کار خیر نیز کامل تر شود.

تمامی پرسنل مراکز تخصصی شبدا ماساژ به لحاظ مالی با توجه به انتخاب شما و برکت خرید شما، دراستقلال کامل می باشند و از دریافت انعام بی نیاز می باشند. ممنون از لطف شما.

دررابطه با بانوان

به هنگام  مادر شدن، علی الخصوص برای باراول، حساسیت ها در مورد کودک و مادر بسیار بالا است. بنابراین گرفتن ماساژ تا هفته 13 توصیه نمی شود و برای گرفتن ماساژ و استفاده از مزایای ماساژ ریلکسی برای مادران بعد از 13 هفتگی، مشورت گرفتن با پزشک مربوطه ضروری و در صورت وضیعت نرمال و یا کم خطربارداری، با تاییدیه و سفارش پزشک متخصص، گرفتن ماساژ در این مجموعه ممکن می شود.

ماساژبسیاری از ناراحتی هایی را که یک خانم باردار در طول دوران بارداری تجربه می کند، کاهش می دهد.

ناراحتی هایی از قبیل کمردرد(پشت درد)، خشکی گردن، خستگی ها و گرفتگی های عضله ران ها و ساق پاها و یا گرفتگی عضلانی پا، باد کردن ویا تورم بدن، انواع سردردها و کم خوابی ویا بی خوابی ها را.

افسردگی، پریشانی وهمچنین اضطرابی که به دلیل تغییرات هورمونی در این دوران به شدت بالا می رود، در حین گرفتن ماساژ بسیار کاهش می یابد و در نتیجه خواب و استراحت سالمی که در این دوران بسیار مورد نیاز است، مهیا می گردد.

بستگی دارد به اینکه شما در چه دورانی از بارداری هستید. بعد ازاینکه متوجه شدید درچند هفتگی دوران بارداری می باشید و توصیه پزشک تان را برای گرفتن ماساژ دریافت کردید، تراپیست مواردی نظیر ماساژ سوئدی یا رفلکسولوژی و یا دیگر تکنیک هایی که احتیاجات انحصاری شما و کودک شما را برطرف کند، به نحو احسن اجرا خواهد کرد.

بله.

بزرگترین تفاوت اینجاست که تراپیست، اقدام های احتیاطی حداکثری را انجام می دهد تا از راحتی شما و کودک شما مطمئن گردد.

استفاده از کوسن های نرم محافظت کننده کمک خواهد کرد که هر گونه کشش در قسمت پایین کمر و حیطه وابسته به   لگن خاصره را آرام کند.

دردوران سه ماهه دوم، شما می توانید به پشت دراز بکشید واز یک کوسن مخصوص و راحت زیر مفصل ران و یا زیر قسمت میانی ران کمک بگیرید، تا راحتی و حفاظت بیشتری را برایتان ممکن سازد. تکنیک های مورد استفاده در دوران بارداری و قسمت های مد نظر در ماساژ دوران بارداری، بیشتر بر روی ران ها، ساق پاها، کف پاها، دست ها و سرو گردن تمرکز دارد.

بله.

 حتی بسیاری از خانم ها متوجه می شوند که گرفتن ماساژ دراین دوره برای دردها و گرفتگی و چنگک های عضلات  درناحیه شکم بسیارمفید می باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد منافع ماساژ در دوران قاعدگی اینجا را کلیک کنید.

برای استفاده از منافع و مزایای ماساژدراین دوران، عاقلانه است که این موضوع را با پزشک متخصص خود، درمیان گذاشته و درصورت صلاحدید، تاییدیه و رضایت پزشک را برای دریافت ماساژ به ما تحویل دهید.

ماساژهای ریلکسی درچنین شرایطی خوب می باشد. با این حال، هیچ تکنیکی درناحیه کیست، نباید بکاربرده شود.

بنایراین کاربرروی شکم بایستی کنترل شده باشد. درنتیجه برقراری ارتباط کلامی، بین شما و تراپیست تان ضروری می باشد.

اولین جلسه ماساژ

برای میهمانان بار اولی، ما توصیه می کنیم که لطفا فقط تن خسته خود را به ما تحویل دهید. مابقی احتیاجات شما پیش بینی و تدارک دیده شده است. در ماه های گرم سال یک دوش سبک در صورت امکان قبل از مراجعه پیشنهاد می شود.

مهم ترین نکته، حاضر شدن شما 20 دقیقه قبل از شروع اولین جلسه ی ماساژ می باشد، تا زمان ایده آل برای جدا شدن شما از تنش ها و افکار روزانه، زمان ممکن برای پرکردن فرم آرامش و هماهنگی و مصاحبه با تراپیست و اسکراپ  کف پا با مواد ویژه درشبدا ماساژممکن و میسرگردد.

با اینکه تمامی انواع ماساژهایی که درشبدا ماساژ اجرا می شود از یک استاندارد تدوین شده یکسانی پیروی می کند، باز هم هر تراپیستی درشبدا ماساژ، به صورت ناخودآگاه لذت ماساژ متفاوتی را، برای ماساژ گیرنده به جا خواهد گذاشت.  این مورد درصنعت ریلکسیشن روی هم رفته درهمه جای جهان صدق می کند.

چنانچه حتی اگر چند آشپز ماهر، دستورپخت یکسانی را دریافت کنند و همه مواد اولیه آنها یکسان باشد، باز هم درنهایت به موقع چشیدن دست پخت و غذای آنها، حس چشایی شما نتایجی کمی متفاوت تر را ابراز خواهد کرد.

در صنعت ماساژ هم، چنین اتفاقی به تجربه دیده می شود. بهتر است حس لامسه شما، لذت دستان پرمهرتمام تراپیست های ما را امتحان کند. هردستی طعمی متفاوت خواهد داشت. بارها پیش آمده که مشتری طعم دست یکی از تراپیست ها را پسندیده و دردفعات بعدی، درپیشنهاد تراپیست ترجیحی، همان تراپیست اولی را درخواست کرده، ولی بنا به دلایلی این امکان وجود نداشته و تراپیست دیگری را برای جلسه وی هماهنگ شده ایم که بعد از اتمام جلسه ماساژ، تراپیست جدید را نیز پسندیده و ما به آنها پیشنهاد امتحان دستان تمام تراپیست ها را داده ایم. هرتراپیستی مثل هرآشپزی حتی با دستور پخت یکسان، طعم متفاوت تری خواهد داشت. به مرور زمان شما تراپیست ایده آل خود را خواهید یافت.

برای اطلاعات بیشتر و کامل تر لطفا اینجا را کلیک کنید. (4مرحله اولین جلسه ی ماساژ)

اتیکت وآداب درشبدا ماساژ

مهمترین چیزی که می بایستی بخاطرداشته باشیم این است که هدف از اجرای ماساژ، رساندن شما به آسودگی خاطر و آرامش است. بنابراین می توانید تمامی سوالاتی را که قبل ازشروع جلسه ماساژ به ذهن تان خطورمی کند ازمدیریت بخش پذیرش بپرسید. همچنین اگر سوالات دیگری در طول جلسه ی ماساژ داشتید، تراپیست از راهنمایی و پاسخگویی به شما خوشحال خواهد شد.

برای آشنایی با تمامی نکات ۴ مرحله ای "اولین جلسه ماساژ"، قبل از شروع تا پایان جلسه ماساژ اینجا را کلیک کنید.

اگر صحبت کردن با تراپیست باعث می شود که شما احساس بهتری داشته باشید، ایرادی ندارد و همچنین در مورد صحبت کردن و یا نکردن هیچ اجباری وجود ندارد. تنها مسئولیت شما حین جلسه ماساژ مطرح کردن سوالات مد نظر و یا بیان هر گونه ناراحتی به تراپیست مربوطه می باشد تا درنهایت، بهترین نتیجه را از جلسه ی ماساژ خود بگیرید.

این موضوع بستگی به درخواست شما دارد. در طول جلسه ی ماساژ هر زمان نیاز به فشار بیشتر و یا کمتری روی بدنتان احساس کردید حتما مطرح کنید، زیرا تراپیست ها روند ثابتی را در طول جلسه ی ماساژ دنبال می کنند، بنابراین حتما باید خواسته های خود را متذکر شوید تا بهترین نتیجه را از جلسه ی ماساژ به دست آورید، زیرا این جلسه متعلق به شماست.

هرفردی ارجحیت های مخصوص به خود را دراین مورد دارد. برخی ازمردم دوست دارند بعد ازاتمام کارشان، جلسه ماساژ را بگذرانند. برخی دوست دارند برای شروع یک هفته ی پرانرژی در روزهای آغازین هفته  لذت ماساژ را داشته باشند. برخی دوست دارند برای روزهای آخرهفته و بعضی دیگر مایلند انرژی خود را دراواسط هفته مثل دوشنبه یا سه شنبه بالا ببرند. بعضی دوست دارند اول وقت، به عنوان یک رفتارورزشی صبح گاهی ماساژ بگیرند ولی برخی دیگرمایلند ازماساژدراواخرساعات یک روز، به عنوان یک آرامش شامگاهی بهره مند گردند. درهرصورت حق انتخاب با شماست.

درهرسلیقه ای تمامی شعبات شبدا ماساژ، هر روز هفته، در دو شیفت جداگانه از ساعت 8 صبح تا 14برای خانم ها و از ساعت 15 الی 21 شب برای آقایان، که روزهای سه شنبه این شیفت برای خانم ها و آقایان عوض می شود، خدمات ارائه می کند. البته تمامی مراکزشبدا ماساژ در روزهای تعطیل رسمی، ارائه خدمات نداشته و تعطیل می باشد.

به هرحال برای هر روز هفته که بخواهید برنامه ریزی جلسه ماساژ داشته باشید، با پذیرش شبدا ماساژمرکزدلخواهتان هماهنگ شوید و حتما لازم است که 20 دقیقه زودتر از شروع زمان رزرو شده درمحل لابی شبدا ماساژ حضورداشته باشید، تا هم فرم آرامش را پرکنید و هم فرصت پیش ریلکسی ومقدمات کاربرای شما کاملا فراهم باشد.

بهتر است که بلافاصله قبل از شروع جلسه چیزی نخورید، اما اگر خیلی گرسنه اید که نمی توانید منتظر بمانید، یک غذای سبک که معده شما را آشفته نکند، ایرادی ندارد. ما فقط خوراک سنگین را توصیه نمی کنیم.

حدود 50 الی 70 درصد بدن ما از آب تشکیل شده است. بعد از گرفتن ماساژ، نوشیدن  آب درمحل لابی شبدا ماساژ،    می تواند به شما کمک کند تا احساس سبک تر و آرام تری را تجربه کنید.

خانم ها دوست دارند بدنشان بدون مو و یا خیلی کم مو باشد، تراپیست های حرفه ای برای نحوه ی کار با هر دو مورد تجربه کامل دارند. اما در مورد آقایان بحث موی بدن مطرح نبوده و برای هرکسی با هر میزان موی بدن، پیش بینی لازم انجام گرفته است. ولی اگر آقایان اصلاح صورت انجام داده باشند، احساس بهتری را برای ریلکسی با خود به همراه خواهند برد.

اگرلازم باشد بنا به دلایلی، تاکید ماساژ برروی حیطه سر ماساژ گیرنده انجام بگیرد، موهای سر شما ممکن است که در پایان جلسه ی ماساژ کمی آشفته بنظر برسد. اگر این مورد برای شما اهمیت نداشته باشد، همانطوری که هستید، بیایید. درغیر اینصورت شما می توانید موهای سرتان را در پشت ببندید و یا دسته اش بکنید و یا با یک کلاه بپوشانید و یا از تراپیست خودتان بخواهید که برای محافظت ازموهای شما، اقدامات لازم را انجام بدهد.

هر لباسی که کمک کند تا مود ریلکسی شما بالاتربرود، بهتر است. البته اگر از محل کار به شبدا ماساژ تشریف می آورید نگران نباشید، تمامی موارد پیش رو، پیش بینی و تدارک دیده شده است.

عضلات و یا ماهیچه های منقبض شده گرایش بسیاری به انعطاف ناپذیری دارند و این موضوع نرمیت را کمتر می کند. در دوران آموزش تکمیلی تراپیست ها، در دپارتمان آموزشی شبدا ماساژ، انواع تکنیک های لامسه و روش های تشخیص وضیعت ماهیچه ها آموزش داده و به اندازه کافی تمرین صورت گرفته است.

تمرینات ورزشی

اغلب مشتاقان ورزش­ و تمرین،­ پس از بلند کردن وزنه­ها از دریافت ماساژ لذت می­برند.

اگرپس از وزنه زدن، کاررا بازهم ادامه دهید، عضلات شما ممکن است به شدت تحت فشار قرار گرفته و احساس درد نمایند. بنابراین برای کاهش فشار، بهتر است با تراپیست خود برای یک جلسه ماساژ ریلکسی مشورت کنید.

بله، ماساژ و کشش منظم قادر به انجام این کار هستند. هردوی آنها به تحریک جریان خون شما و افزایش انعطاف­پذیری کمک می­کنند.هنگامی که عضلات شما ریلکس و کشیده می شود، احتمال کشیدگی عضله کمترشده و میزان انعطاف­پذیری بیشتری را درمفاصل­تان لمس می کنید.

پس از تمرین بهتر است. ماساژ راه بسیار مناسبی جهت ریلکس کردن و پاداش دادن به خود درقبال سختی هایی است، که درتمرین کشیده­اید.

شما ممکن است بخصوص پس از تمرین ورزشی، خواستار ماساژ ورزشی باشید. همچنین به یاد داشته باشید که با افزایش سن ، مفاصل تمایل زیادی به خشکی و سفت شدن دارند. ماساژ و کار بر روی عضلات، بافت ها را در جهت بهبود انعطاف­پذیری و گستره حرکتی و کاهش آسیب­پذیری یاری می رساند.

عوارض متعاقب احتمالی پس ازماساژ

هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد ماساژ مشکلات نهفته را عیان می­کند.

احساس خوشایند خستگی و ریلکسیشن پس از هر ماساژ رایج است. شما ممکن است لرزش­هایی را در عضلاتی که قبلاً تحریک نشده­اند، حس کنید چون ماساژ آنها را با جریان دادن خون تازه اکسیژن­دار بیدار و فعال می­کند. هرچند همیشه احساس درد پس ازجلسه ماساژ طبیعی نیست. ممکن است ناراحتی­هایی جزئی هنگام کار تراپیست بر روی نواحی سفت و منقبض بدنتان حس کنید اما تداومی ندارند. لطفا هرزمانی، هرنوع احساس دردی داشتید به تراپیست خود اطلاع ­دهید. اگرشما تا به حال درد را طی یک دوره ماساژ قبل از مراجعه به یکی از مراکز شبدا ماساژ، تجربه کرده­اید، قبل از آغاز جلسه ماساژتان این مورد را به تراپیست خود اطلاع دهید. این کار باعث می شود تا تراپیست بر روی نواحی حساس ذکر شده، با احتیاط بیشتری کار کند.

یک بدن سالم دردفع متابولیت­های سمی و زائد خود، عملکرد قابل قبولی دارد. مواد زائد یا سموم مجدداً مورد استفاده قرار گرفته یا به طور مطمئن ذخیره می­شوند و یا توسط سیستم­های بدن حذف می­شوند. ماساژ به تنهایی موجب رهاسازی سموم نمی­شود.

متفرقه

تاتوهای جدید ممکن است باعث درد و خارش شوند بنابراین بهترین کار، چند هفته صبر کردن برای برطرف شدن تمام درد و خارش است.

معمولاً این کار به جهت کشش عضلانی به کار می رود که تراپیست برروی آنها کار می­کند.

بهتر است عضلات به هر نحوی هنگام ماساژ دادن شل نشوند.

افراد لاغرهنوزعضلاتی دارند که سفت و دردناک هستد. تراپیست شما به خوبی در کار با افراد با مورفولوژی (ظاهر) و اندازه­های مختلف زبده هستند.

چه نوع ماساژی برای من که... دارم مناسب است؟

انتظاردارید کدام گزینه، موثرترین روش برای کمک به تاثیر در درمان سرطان سینه باشد؟

 1. مراقبت بدون لمس

 2. لمس کردن بسیار آرام بدن از طریق دستان تراپیست

 3. ماساژ

 4. ریلکس تدریجی عضله

با مطالعه تمامی چهارگزینه فوق دردانشگاه Minnesota و دانشگاه Miami به این نتیجه رسیده اند که استفاده از روش "ماساژ" موثرترین روش درتاثیربه درمان است.

درMiami بر روی 58 زن مبتلا به سرطان­ سینه مرحله یک و دو، با روند درمانی "ریلکس تدریجی عضله" و روند درمانی "ماساژ" مطالعاتی انجام گرفت و به این نتیجه رسیدند که هردو گروه پس از درمان، احساس آرامش بیشتری داشتند. ولی درگروه تحت "ماساژ" گزارشی حاکی ازکاهش احساس افسردگی و انزوا نیز وجود داشت وآنها همچنین نشان ازافزایش درگلبول­های سفید تقویت کننده سیستم ایمنی وحس بهتر بودن و سرخوشی نیزداشتند.

مطالعه­ای دردانشگاه Minnesota  برروی 230 نفر مبتلا به سرطان سینه نشان داد که افرادی که تحت درمان با روند درمانی "لمس کردن بسیارآرام بدن" بودند، اضطراب و درد کمتری نسبت به گروهی که صرفاً تحت مراقبت دکتر و پرستار"مراقبت بدون لمس" بودند، داشتند.اما کسانی که تحت "ماساژ" بودند، نه تنها آرامش بیشتری داشتند، بلکه درد کمتری نیز ناشی از درمان بر روی آنها اعمال شده بود.

استفاده کارآمد از ماساژ

موارد زیررا قبل از شروع درمان با پزشک خود چک کنید و درصورت وجود حتی یکی ازاین موارد، حتما به ماساژ درمانگر خود اطلاع دهید:

 1. جراحی سینه.

 2. درمان دارویی هدفمند.

 3. شیمی درمانی.

 4. تحت تشعشعات قرار گرفتن(رادیوتراپی).

این کارباعث می شود که ماساژ تراپیست شما، بهترین شیوه درمانی را برای موقعیت حال حاضرتان پیشنهاد کند. هیچ اهمیتی ندارد که کدام نوع درمان مورد انتخاب است، درهرحال شما ازاثرات بی شمارگرفتن ماساژمستمربهره­ مند خواهید شد که باعث کاهش استرس، افزایش کارکرد سیستم ایمنی، کاهش اضطراب و افزایش راحتی و آرامش خواهد شد. این کارمنجربه بهبود روند خواب و کاهش خستگی عضلانی شده و به درمان سرطان پستان کمک شایانی خواهد کرد.

مفاصلی که به صورت مداوم، حرکت تکراری و یکنواختی داشته باشند درمعرض بورسیت می باشند. بورس، کیسه نرمی که حاوی مایعی است که به عنوان یک بالشتک بین تاندون ها و استخوان ها عمل می کند. بورس هایی که معمولا دچارالتهاب می شوند درنزدیکی شانه، آرنج، زانو، لگن، مفصل ران یا تاندون آشیل قرار دارند.

علائم شایع: درد خود به خودی، درد به هنگام لمس، محدودیت حرکت درناحیه درگیر، همراه با تیرکشیدن درد به سمت گردن، درد شدید به هنگام حرکت دادن بازو و گاهی تب.

بورس به جهت جلوگیری ازاصطکاک درمحل حضور دارد. اما هنگامی که ملتهب می­شود منجربه بورسیت شده که شانه، آرنج، ران، زانو یا انگشت بزرگ پا را تحت تاثیر قرار می­دهد. بورسیت ممکن است باعث سفتی و درد اطراف مفصل درگیر شده نیزبشود که هنگام راه رفتن حس سفتی ناحیه را به فرد می­دهد و گرم، قرمز و متورم می­شود.

تسکین علایم

پرهیزازحرکت تکراری و یکنواخت یکی از راه­های تسکین بورسیت است و برای افرادی که در کارشان، نیازمند چنین حرکاتی هستند، کاستن از شرایط کاری توصیه می شود. به­علاوه، این وضعیت می تواند باعث عفونت، صدمه و همچنین دیگر فاکتورهایی که قابل پیش­بینی نیستند، بشود. درچنین موقعیتی است که گرفتن ماساژ می­تواند بسیارکمک کننده باشد.

تسکین میوفاسیا (Myofascial)، باعث شل شدن فاسیا (Fascia) می­شود (لایه­ای محفاظتی دراطراف استخوان، مفصل وعضلات). به ماساژ تراپیست خود بگویید که مبتلا به بورسیت هستید، بنابراین بهترین نوع ماساژ را متناسب با حالت بورسیت به شما ارائه خواهد داد.

انواع ماساژ برای تسکین بورسیت

برمبنای میزان فشارمورد نیازبرای تسکین شما، ممکن است هریک ازموارد ماساژ درمانی زیررا تجربه کنید:

 1. ماساژ سوئدی، که درکاهش سموم عضلانی و هورمون­های استرس و نیز افزایش و بهبود جریان خون، ارتجاع­پذیری و آرامش بسیارموثر است.

 2. ماساژ دیپ تی شو، که به عمیق­ترین لایه عضلات، فاسیا و تاندون­ها می­رسد تا تنش و فشار مزمن عضلانی را تسکین دهد.

 3. ماساژ پیشرفته هات استون میکس، که به کاهش اسپاسم­های عضلانی، درد و فشار مزمن کمک می­کند و درعین حال به افزایش جریان خون تغذیه­ کننده عضلات بسیارمفید می باشد.

 

ماساژمی­تواند برای تاثیردرکاهش اثرات ناشی از درمان بیماری سرطان مثل دردهای عضلانی و تهوع، کمک حائزاهمیتی داشته باشد. همچنین قادربه مقابله با استرس و اضطرابی است که درپی هرگونه تشخیص سرطان به وجود می­آید. هنگام مقابله با سرطان، ممکن است احساس شود که قدرت کنترل سلامتی از دست رفته است. اختصاص دادن زمانی برای گرفتن ماساژ، راهی برای به دست گرفتن مجدد کنترل سلامتی تان و گامی به جلو جهت تسکین درد و ضعف عضلانی است.

انتخاب بهترین نوع ماساژ

درتمامی مراکز شبدا، ماساژ تراپیست شما قبل از آغاز جلسه ماساژ، با شما درمورد وضعیت­ جسمی و روحی تان پرس و جو و مشورت خواهد کرد. دراین موقعیت، حتما باید هرگونه درمان سرطانی که در گذشته داشته­اید، بعلاوه علایمی که باید رفع شده و تسکین یابند را بازگو کنید. برای مثال، شاید به نظر شما سخت باشد که بتوانید یک شب خواب عمیق و آرامی را تجربه کنید، ممکن است پس از یک دوره درمان احساس تهوع کنید، شما باید برای مقابله با درد یا احساس اضطراب برخیزید و در این زمان ماساژ تراپیست حرفه­ای تان هرکاری که برای تسکین شما لازم باشد، انجام خواهد داد.

فشار و کشش

ممکن است شما درخواست ماساژ با فشاراندک یا زیادی را داشته باشید، اما اکثرافراد هردو مورد را انتخاب می­کنند تا ببینند کدام مورد برای وضعیت­شان مناسب­تر است. ولی اگرشما دچارسرطان دراستخوان­ها یا بیماری­هایی همچون استئوپروز (osteoporosis) (بیماری  پوکی استخوانی)هستید، حتما به تراپیست خود گوش زد خواهید کرد که فشاراندک برای شما بهتر است.

گرفتن ماساژ درکاهش استرس تاثیر ویژه ای خواهد داشت و این کارباعث می­شود تا انرژی ذهنی و فکری منفی شما تخلیه شده و بهتربه موضوعات روزمره خود رسیدگی کنید. بنابراین مطمئن باشید که با رفتن به مراکزشبدا، ماساژ مورد نظرتان را دریافت خواهید کرد و تا حد ممکن تسکین خواهید یافت.

اگرشما دچاردرد، بی­حسی، کرختی و مورمورشدن درمچ یا دستان خود هستید، ممکن است مبتلا به سندرم تونل کارپال شده باشید. گاهاً این حس سریعاً ناپدید می شود اما داشتن اطلاعات بیشتردراین مورد کمک می کند که درصورت بازگشت مشکل بتوانید با آن برخورد کنید وهمچنین کمک می کند تا دریابید که شناخت تکنیک­های ماساژ برای سندروم تونل کارپال، جهت تاثیردردرمان و تسکین این درد، چقدر مفید خواهد بود.

سندرم تونل کارپال چیست؟

تونل مچ دست شما، مسیری است که ساعد توسط مچ دست به کف دست (پالم) می­رسد. این کانال باریک که تقریباً به اندازه انگشت شصت تان می باشد، شامل 9 تاندون و یک عصب است.

اگر عصب میانی دراین کانال درتنگنا قرارگیرد، با تورم ناشی از آرتریت، روماتوئید، بارداری، مشکلات تیروئیدی، چاقی، یائسگی، دیابت، یک شکستگی در مچ دست و یا دیگر فاکتورهای خطر، منجربه عوارض دردناکی می­شود. معمولاً علایم آن درسمت شصتی کف دست بروز کرده وغالباً حس سوزن­سوزن شدن یا کرختی به انگشت شصت شما و یا دو، سه انگشت اول می­دهد. معمولاً این ضایعه دردست پرکاررخ می­دهد و منجربه حرکات ناهنجار دست می­شود. افراد گاهاً جهت تسکین دردشان، به ناحیه درد ضربه می زنند، اما در صورت بدترشدن علایم این تکنیک کارآمدی خود را از دست می­دهد.

چه چیزی کمک کننده است؟

"آتل بستن مچ دست و دیگردرمان­های محتاطانه، به شما کمک خواهد کرد". این چیزی است که کلینیک مایو (Mayo) می­گوید. درصورتی که تنها، علایم ملایم تا متوسط، برای کمتر از 10 ماه داشته­ باشید. جراحی و داروهایی مثل کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)، دیگر راه­های کمک کننده هستند.

گذشته ازاین، تاثیرو درمان­های طبیعی دیگری نیزبرای سندرم تونل کارپال وجود دارد، به طورمثال هرازگاهی استراحت دادن به مچ دست یا گذاشتن کمپرس­های آب سرد جهت کاهش تورم درناحیه تونل کارپال نیزمفید خواهد بود. گرفتن ماساژ نه تنها باعث شل شدن عضلات و بافت­های دست و مچ می­شود، بلکه مزیت­های دیگری نیزبه همراه دارد.

وضعیت­های بهبود یافته:

کلینیک مایو (Mayo) هشدارمی­دهد که وضیعت ضعیف ممکن است باعث شود شانه­های شما به سمت بالا حرکت کرده و عضلات شانه و گردن شما کوتاه شوند. این کارمنجربه تحت فشار قرار گرفتن اعصاب درگردن شده که انگشتان، دست و مچ شما را تحت تاثیر قرار می­دهد. گرفتن ماساژ ریلکسی قادربه شل و ریلکس کردن عضلاتی است که دراثروضعیت بد، دچاردرد شده اند و باعث راحتی مفاصل و تسکین و بهبود نقاط فشارمی­شود. این کارباعث می شود تا بدن شما به وضعیت طبیعی و سالم خود برگردد که برای سال­ها اثراتی مثبت درپی خواهد داشت. البته کاهش درد، اولین و بارزترین نتیجه گرفتن ماساژ سندرم تونل کارپال است. اما مطالعه­ای درسال 2010 توسط “Touch Research Institute At The University Of Miami(Florida)” نشان داد که گرفتن ماساژ مستمر قادربه بهبود قدرت حرکات انگشتان می­شود.

مزایای ماساژ پیشرفته هات استون میکس

بعلاوه محققان دریافتند که افراد دچاردرد ناشی ازآرتریت، فیبرومیالژیا، سندرم تونل کارپال و دیگر مشکلات مربوط به دست، دراثرگرفتن ماساژ بهترمی­خوابند. ماساژ پیشرفته هات استون میکس به این دلیل موثرنشان داده شده است که ریلکس شدن عضلات تحت حرارت مستقیم سنگ­ها، منجرمی شود تا ماساژتراپیست به لایه­های عمیق­ترعضله دسترسی داشته باشد. سنگ­های داغ منجربه گشادی عروق خونی و نیزافزایش جریان خون نه تنها دردست، بلکه درکل بدن می­شوند. تسکین درد مزمن با کاهش استرس و ریلکسیشن عمیق افزایش یافته که درمجموع باعث بهبود سلامتی می­شود.

در سال 2010 مرکزکنترل و پیشگیری در آمریکا (The Centers For Disease Control and Prevention) گزارشی را منتشر کرد که نشان می­داد ازهر300 کودک، فلج مغزی دریکی وجود دارد. با اینکه صدمه به مغزمنجربه این ناهنجاری، رشد چندانی درکودکانی که وارد دوره نوجوانی و بزرگسالی خود می­شوند ندارد، اماعلایم فلج مغزی ممکن است بسته به سن تغییر کند. چه اینکه علایم بهتر و یا بدتر شوند، اثرات فلجی مغزی بدتر از آن است که بتوان زندگی کرد. اما ماساژ دراین مورد نیز کمک کننده است.

مزایای ماساژ برای کودکان

مطالعه­ای توسط  “Maria Hernandez-Reif”برروی کودکان پیش­دبستانی مبتلا به فلج مغزی (CP) که تحت ماساژ درمانی و کتاب­خوانی بودند (هفته­ای دوبار برای مدت سه ماه)، نشان داد که کودکانی که درگروه ماساژ درمانی بودند درانتهای مطالعه، دامنه حرکاتشان افزایش یافته و انقباضاتشان کاهش یافته بود. علاوه براین دراین کودکان نشانه هایی از بهبود درمهارت­های حرکتی ظریف، ادراک و فهم، لباس پوشیدن و حتی ایجاد روابط اجتماعی کاملا قابل رویت بود.

مزایای ماساژ برای بزرگسالان

با اینکه بالغین تا به این مرحله مهارت­های لازمه را دریافته و توسعه داده­اند، ماساژ می­تواند در کاهش استرس، افسردگی و اضطراب که همگی ممکن است درنتیجه CP به وجود آمده باشند، کمک کند. درتمامی مراکزشبدا، درمانگران متخصص ما درارائه انواعی از ماساژ درمانی پیشرفته که دربهبود سطح طبیعی سروتونین و آکسی­توسین و نیزاندورفین، باتجربه هستند. این حقیقت که ماساژ قادرست به کاهش سفتی و درد عضلانی کمک کند و نیز دربهبود آرامش جهت خوابی راحت مفید واقع شود، دیگر دلیلی است که آن را باید دربرنامه روزانه جای داد.

اختصاص دادن زمانی برای گرفتن ماساژ برای افراد دچارافسردگی وافراد مبتلا به آرتریت،  مصدومیت­های ورزشی و سندرم تونل کارپال به یک اندازه اهمیت دارد. WebMD بیش ازیک دوجین مطالعه را بررسی کرده که نشان می­دهد چگونه ماساژ قادربه مقابله با افسردگی توسط کاهش سطوح کورتیزول است. هورمون کورتیزول پاسخ بدن به استرس بوده و ماساژ، این مورد را بیش از 50% کاهش می­دهد. هم زمان با کاهش کورتیزول، ماساژ میزان سروتونین و دوپامین را بالا می­برد که هردو ناقلین عصبی­ هستند که درتنظیم مود و شرایط روحی فرد دخیل­اند.

نتایج ماساژ

ژورنال بین المللی علوم عصبی “The International Journal of Neuroscience” گروهی از افراد مبتلا به آسیب­های طناب نخاعی را مورد مطالعه و بررسی قرارداده است که  دچارافسردگی نیزبودند. هردوهفته یک­باربرای مدت پنج هفته، نیمی از بیماران دوره­ای 40 دقیقه­ای از حرکات ورزشی را گذراندند، درحالی که نیمی دیگردو تایم ماساژ 40 دقیقه­ای داشتند. درهردو گروه ویژگی­های جسمانی طی گذشت زمان درمان بهبود پیدا کرده بود. اما درافرادی که تحت ماساژ درمانی بودند، کاهش افسردگی نیز شایان بود. بنابراین بااینکه ورزش مدت­هاست که به عنوان وسیله­ای برای مقابله با افسردگی شناخته شده است، گرفتن ماساژ نه تنها مزیت­های بیشتری داشته، بلکه سفتی و درد ناشی از حرکات ورزشی را نیز کاهش می­دهد.

تعهد به خوب ­بودن

گاهی اوقات کنارگذاشتن زمانی برای مراقبت و رسیدگی به خود دشواراست. اما عضویت دریکی ازمراکزشبدا، روشی موثردرنگهداری منظم سطح سلامتی است. گرفتن ماساژمستمر، وضعیتی آرام از هوشیاری ذهنی را ایجاد می کند که باعث به وجود آمدن نگرشی مثبت می شود. اختصاص دادن زمانی برای کارشناس ماساژتراپیست تان، منجربه شناخت نیازهای شخصی­تان شده ویادآورمی شود که شما شایسته احساسی خوب هستید وباعث می شود برای تحقق آن، قدم هایی که برمی دارید، سهل گردد.

دیابت تیپ 1 و2 را می­توان با اثرات ریلکس کنندگی ماساژ، تسکین داد. هرکسی می­داند که زندگی با دیابت، دربردارنده حجم زیادی ازاسترس خواهد بود.

بدن انسان درجهت مقابله با استرس یک طراحی کاملا فراگیر دارد و استرس در این فرآیند موجب افزایش سریع قند خون می شود.

ماساژ درکاهش استرس، حتی برای غیردیابتی­ها نیزمفید است. این کارضربان قلب و فشار خون را کاهش داده و نیزمنجر به شل شدن عضلات و افزایش اندورفین می­شود که همه موارد، حس بهتر بودن را القاء می­کنند.

جریان خون و نوروپاتی (صدمات عصبی)

اکثردیابتی­ها گردش خون ضعیفی دارند. چندین روش ماساژ وجود دارد که منجربه افزایش میزان جریان گردش خون می­شود. انواع ماساژهای ریلکسی و ماساژ دیپ تی شو و ماساژ پیشرفته هات استون میکس، دارای اثرات ویژه ای هستند. گرفتن ماساژ مستمربه افزایش جریان خون درنواحی احتقان یافته و گرفته بدن، کمک بسیارکرده واسید لاکتیک را ازعضلات بدن شسته و منجربه عبورجریان غنی از اکسیژن ازعضلات می­شود.

نوروپاتی، دیگر اثر جانبی دیابت بوده و ماساژ درمانی در آغاز رهاسازی اندورفین که آستانه درد شما را بالا می­برد، مفید گزارش شده است. گرفتن ماساژ تریگرپوینت و ماساژ اسپورت منجربه رهاسازی سروتونین و اکسی­توسین در بدن شما شده که درد مزمن را کاهش  می­دهد.

آگاهی از قند خون

دکتر روکی ماتور(Dr.Ruchi Mathur)، پزشک در موسسه بالینی غدد درون­ریز آمریکا،  (M.D.of the American Association of Clinical Endocrinologist) توصیه می­کند که هنگام گرفتن ماساژ از شرایط هایپوگلا سیمی (افت قند خون)، پرهیز کنید. البته این کار روش خوبی طی هرگونه فعالیت است، از رانندگی تا شنا کردن، اما به ویژه طی ماساژاهمیت بسیاری دارد، چون ریلکسیشن عمیق و آرام ممکن است منجر به این موضوع شود که علایم افت قند خون به چشم بیایند.

حتما با ماساژ تراپیست خود در مورد احتمال هایپوگلایسمی و اینکه چگونه با آن کنار می­آیید (با قرص­های گلوکز، یک نوشابه یا دیگر روش­های ترجیحی) مشورت ­کنید. سپس، از بررسی سطح قند خون خود قبل از ترک کلینیک اطمینان حاصل کنید، بنابراین بدین گونه می­توانید از اثرات آرام­بخشی دوره ماساژ خود لذت بیشتری ببرید.

فیبرومیالژیا چیست؟

این عارضه مرتبط با درد گسترده مزمن، خستگی عضلانی، مشکلات ذهنی و چالش­های احساسی است. این مورد در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد. فیبرومیالژیا بیماری نیست، بلکه سندرمی است که باید کنترل شود. خوشبختانه فیبرومیالژیا تهدیدکننده زندگی نبوده و منجر به آسیب عضله و مفصل نمی­شود.

مزایای ماساژ درمانی برای فیبرومیالژیا

ماساژ، یکی از قدیمی­ترین روش­های حفظ سلامتی از گذشته است. درمراکز شبدا ، ماساژ تراپیست ها تکنیک­هایی را به کار می برند که منجر به افزایش جریان خون در عضلات، افزایش جریان مواد مغذی و حذف مواد زائد آنها می­شوند. این کار به ویژه برای آنهایی که مبتلا به فیبرومیالژی هستند مفید است، چون باعث کاهش ضربان قلب شده، عضلات را ریلکس کرده، گستره­ی حرکات را درمفاصل بدن افزایش داده و منجر به افزایش سطح تولید تسکین­دهنده­های طبیعی بدن می­شود.

چه تکنیک­های ماساژی مورد استفاده قرارمیگیرند؟

تراپیست ها گستره­ای از حرکات و تکنیک های ماساژ مختص فیبرومیالژیا را به کار می­برند. بسته به حساسیت و نواحی مورد تمایل شما، تراپیست ممکن است از ماساژ رفلکسولوژی یا چندین نوع ماساژ دیگر جهت فیبرومیالژی استفاده کنند یا روش­هایی اختصاصی که جوابگوی درخواست­ها و نیازهای شما باشند.

خوب بخوابید، احساس بهتری داشته باشید

یکی از اصلی­ترین علایم فیبرومیالژیا خسته برخاستن از خواب است، حتی اگر زمان زیادی را در خواب بوده باشید. پس از یک جلسه ماساژ برای فیبرومیالژیا، شما احتمالاً احساس بهتری خواهید داشت و بهتر به خواب خواهید رفت. خواب عمیق به واقع در مدیریت فیبرومیالژیا موثر است، چون طی این زمان است که فرآیندهای تجدید کننده رخ می­دهند. بنابراین نه تنها ماساژبه سرحال شدن شما کمک    می­کند، بلکه ممکن است درد کمتری را نیز طی روز تجربه کنید.

چون فیبرومیالژیا منجر به درد می شود، درنتیجه بدن نسبت به لمس شدن حساسیت پیدا می کند  بنابراین دانستن اینکه چه میزان فشار را باید عضلات شما طی یک جلسه ماساژ ریلکسی تحمل کنند، حیاتی هستند. تراپیست ما با نیازهای ویژه آنهایی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند آشنا می باشند، اما شما نیز باید در ارتباط با درمانگر خود احساس راحتی کنید، زیرا که همواره ماساژ راهی مناسب و تسکین قابل توجهی را در پی خواهد داشت. اگر هر لحظه سوالی داشتید، قبل از آغاز هر درمان با دکتر متخصص خود نیز مشورت کنید.

تسکین توسط درمان

مطالعات نشان می­دهد که برنامه­های ورزشی حتی با اهمیت کم به مردم مبتلا به فیبرومیالژیا به دلیل افزایش سطح مواد شیمیایی طبیعی در بدن که منجر به کاهش درد و خستگی عضلانی می­شوند، تسکین می­دهد. شما ممکن است به ورزش کردن بی­میل باشید. اما امروزه چندین انتخاب علاوه برورزش در دسترس شما وجود دارد. با عضویت در یکی از مراکز معتبر و تخصصی شبدا، نه تنها از ماساژ درمانی آرام لذت می­برید بلکه از منافع حرکات کششی و ریلکسی استفاده می کند. شما باید به آرامی روند کار را آغاز کنید و با کمک مداوم تراپیست خود بتوانید از روند تسکین مداوم بهرمند شوید.

مزیت­های گرفتن ماساژ مستمر برای فیبرومیالژیا چیست؟

در اینجا زیبایی ماساژ مشخص می­شود: نه تنها در هر جلسه احساس خوبی خواهید داشت، بلکه مزیت­های درمانی نیز همراه با ماساژ ترکیب شده، و تا زمانی که ماساژ به عنوان درمان غالب استفاده می­شود، هر چه بیشتر پیش روید، احساس سلامتی بیشتری خواهید کرد. با عضویت در یکی از مراکز معتبر و تخصصی شبدا، از مزیت­های ماساژ برای فیبرومیالژیا، تا جائی که ممکن است لذت ببرید. مجموعه شبدا دارای شعبات فراوانی می باشد که باعث راحتی کار شما شده و با عضویت در یکی از این شعبات هزینه های ماساژ شما بسیارپایین خواهد آمد.

هنگامی که شامپو کردن موها و یا گذاشتن دست­ها بر شانه دوستان برای گرفتن یک عکس سخت بنماید، مشکل ممکن است، کپسولیت چسبنده باشد. این مشکل به عنوان شانه یخ زده شناخته می­شود و این سفتی و درد در مفصل شانه ممکن است بیش ازیک سال یا حتی دو سال طول بکشد. ازآنجایی که کپسول بافت همبند احاطه کننده تاندون­های شانه، استخوان­ها و لیگامان­ها سفت­تر می­شود (به دلایلی که هیچ­کس هنوز نمی­داند) حرکات به تدریج دردناک­ترمی­شود. این اولین مرحله شانه یخ­زده است. درد طی مرحله بعد کاهش یافته اما سفتی ناحیه ادامه داشته و گستره حرکات کاهش می­یابد. درمرحله انتهایی، موسوم به Thawing (وارفتن)، گستره حرکات و قدرت شانه به کندی بازمی­گردد.

ماساژ چگونه کمک کننده است؟

با ماساژ شانه یخ­زده شما به حالت نرمال بازمی­گردد. این مرکز، زندگی با این عارضه را راحت­تر کرده است. تکنیک های مختلف ماساژ، عضلات را در ناحیه مورد نظر ریلکس می­کند. یعنی شانس کمتری برای آماس وجود داشته که درعوض منجربه سختی و تورم می­شود. بعلاوه، ماساژ درمانی مستمر قادر به کمک به بهبود گستره حرکات است. مفاصل سفت، ارتجاع­پذیری را محدود ساخته اما ماساژ جریان خون را به بافت­های مورد نظر که نیازمند مواد مغذی ارائه شده با خون پر اکسیژن هستند، افزایش  می­دهد.

انواع ماساژبرای بهبود شانه یخ زده

ماساژ سوئدی درواقع منجربه افزایش سطح اکسیژن درخون شده که باعث کاهش سموم عضلانی و افزایش گردش خون می­شود.ماساژ تریگرپوینت جایی که شما فعالانه محل و شدت احساس را شناسایی می­کنید، اجازه مدیریت طبیعی درد مزمن را می­دهد. غالباً یک درمان تک جلسه منجربه کاهش قابل توجه درد و جلسات ریلکسی مداوم، حتی تسکین بهتری را باعث می­شود.

در زمان­های قدیم، نقرس به عنوان بیماری افراد پولدارشناخته می­شد. مردم فکر می­کردند که این بیماری ناشی ازلذت زیاد ازغذاها و نوشیدنی­های اعیانی است که فقط اعیان و پولدارها ازعهده آن­ها برمی­آیند. امروزه نقرس، افرادی درهمه سطوح درآمدی را تحت تاثیر قرارمی­دهد و معمولاً در سنین میانه دیده می­­شود. افراط درغذا و الکل می­تواند آن را بدتر کند، ارث و ژنتیک نیز دیگر عامل دخالت کننده می باشد. افرادی که میزان بالای اوریک اسید درخون خود دارند ممکن است باعث تشکیل کریستال­های اورات درمفاصل و بافت­هایشان شده که منجر به حملات مکرر و مراجعه درد و آماس می­شود.

علایم نقرس

هنگامی که شما دردی ناگهانی را درشصت پا یا کل پا، ساق، زانو، آرنج، مچ دست، دست یا انگشتان دست خود احساس می­کنید، ممکن است یک حمله نقرس باشد. مفصل ممکن است متورم، قرمز و گرم باشد. با اینکه مفاصل مختلفی ممکن است توسط نقرس درگیر شوند، چنین درد شدیدی معمولاً فقط یک مفصل را در هر زمان درگیر می­کند.

درمان و تسکین

WebMD توضیح می­دهد که، با اینکه نقرس را نمی­توان درمان کرد، اما راه هایی برای کنترل آن وجود دارد. داروهای ضدالتهاب یکی ازاین روش هاست. برای حملات نقرسی ماساژ نیزبسیارکمک کننده است.

درمراکز شبدا، تراپیست ها درانجام نوع ماساژی که عضلات و بافت­های اطراف ناحیه درگیر را قوی و سالم می­کند، باتجربه هستند. افزایش جریان خون درناحیه مورد نظر، در روند بهبود کمک کننده است، چون بدن شما نیازمند مواد مغذی­ای است که همراه با خون غنی از مواد مغذی و اکسیژن می­رسد.

هریک از دستان شما دارای بیش از دو دوجین استخوان و دقیقا 27 تا است.این تعداد زیاد استخوان، توسط مفاصلی به یکدیگر متصل شده­اند، اما احتمال بروز درد ازمفاصلی که سخت و بد رشد کرده­اند وجود دارد. اگرساعات زیادی را صرف تایپ کردن، نوشتن، قلاب دوزی، گره زدن و یا هرکار دیگری که نیازمند کارطولانی مدت با دست است، تکنیک­های ماساژبرای دست، درتسکین درد و نیز افزایش گستره حرکات موثر است.

شل کردن مفاصل

ماساژ باعث افزایش جریان خون پر اکسیژن، به نواحی­ای می­شود که ممکن است سخت و دردناک شده باشند. نه تنها عضلات، بلکه تاندون­ها، مفاصل و لیگامان­ها و بافت همبند دستان تان و حتی سایر نقاط بدن نیز، از ماساژ مستمر، بهره­مند خواهند شد. دراین مراکز، ماساژ تراپیست درپی تحریک جریان خون می باشد تا گردش خون را بهبود بخشیده، ارائه مواد مغذی به بافت­های تحت تاثیر را افزایش داده و حرکت مفاصل را بهبود بخشد. این کاردستانی سریع و سالم و نیز مچ و انگشتانی قوی و مرتجع را باعث می­شوند. این کارتفاوت را برای هرکسی که از دستان خود زیاد استفاده می­کند، رقم زده و سرهم­کردن پازل و تایپ کردن بر روی یک کیبورد کوچک را به مدت طولانی بدون توقف و تکان دادن دست و زدودن مچ دست و انگشتان را از سفتی و سختی امکان­پذیر می کند. این تنها آغاز مزیت­های ارائه شده ماساژ دست است.

سر و دستان

 WebMD از دیل گراست درمرکز ماساژ درمانی آمریکا (Dale Grust Of The American Massage Therapy)، درمورد موضوع ماساژ دست نقل قول می­کند که:

"ماساژ دست نه تنها برای دستان مفید بوده، بلکه در تسکین سردرد نیز کاربردی است." به این دلیل که دستان و همچنین پاها واجد نقاط رفلکسولوژی­ هستند، که مرتبط با نواحی متعدد بدن می­باشند. آن نواحی شامل سر، گردن، دهان، بینی، چشم­ها و گوش­ها می باشد. از آنجایی که متخصصان مراکزشبدا در زمینه­های مختلف مانند رفلکسولوژی نیزتخصص دارند، هرفرد مبتلا به سردرد ممکن است درخواست رفلکسولوژی را به عنوان بخشی از روند جلسه ماساژ خود انتخاب کند.

تسکین درد و خواب

اگرشما دچارشرایط مزمنی مانند سندرم تونل کارپال هستید یا صدمه­ای مانند پیچ­خوردگی یا شکستگی استخوان دارید، تکنیک­های ماساژ برای دست درتسکین آن درد مفید هستند. درکنار تسکین موضعی که ناشی از تمرکز بریک ناحیه از بدن است، ماساژ نیز ابزارکلیدی دیگری است.

دکتر تیفانی فیلد (Tiffany field) مدیر موسسه تحقیقات لمس (Director Of The Touch Research Institude) ذکر می­کند که ماساژ دربهبود انواعی از ریلکسیشن که منجر به خواب عمیق می­شوند، بسیار مفید است. او می گوید:

"این خواب عمیق است که به واقع مهم است چون این دقیقا جایی است که روندهای بازیابی و ریکاوری درحال رخ دادن هستند." مطالعه­ای منتشر شده در شماره آوریل 2010 ژورنال مراقبت بالینی ( Journal of Clinical Nursing ) نشان  می دهد که ماساژ 10 دقیقه­ای دست به طور قابل توجهی درافراد مسن­تر حس آرامش را هم بهبود می بخشد. این مطالعه نشان داد که ماساژ دست را می­توان دریک دوره مراقبتی جهت بهبود حالت روان­شناختی و احساسی فرد مریض و کاهش استرس و کمک به افزایش خواب بهتر گنجاند.

درایالات متحده ، بیش از 60% از 45 میلیون آمریکائی که مبتلا به سردردهای مزمن هستند، ازمیگرن نیز رنج می­برند. یک ناهنجاری تضعیف کننده، که معمولاً ناشی از استرس بالا و یا فقدان خواب کافی است. بنابراین عجیب نیست که خیلی از افراد می­خواهند بدانند که چگونه تنش سردرد را تسکین دهند.

ماساژ دو نقش متفاوت در درمان میگرن و تنش های مرتبط با سردرد دارد:

دریک نقش فعال، ماساژ مستمر، برای کمک به حفظ شرایط اپتیموم بدن برای تسکین استرس و افزایش ریلکسیشن انجام می­شود. این رویه شانس حملات میگرنی و تنش سردرد را با ریلکس کردن انقباضات عضلانی و نقاط ماشه ای (تریگر پوینت)، کاهش می­دهد.

دریک نقش آرام، ماساژ مستمر جهت کاهش فشارایجاد شده طی یک حمله میگرنی یا تنش مرتبط با سردرد انجام می­­شود. با تمرکز برگردن، شانه­ها و سر، ماساژ قادربه کاهش درد و ناراحتی ایجاد شده توسط میگرن و تنش­های مرتبط با سردرد است. مطالعه­ جدیدی نشان داده است که افراد تحت ماساژ، حملات میگرن کمترو کیفیت خواب بهتری طی هفته­هایی که ماساژ داشتند و سه هفته پس از آن تجربه کرده اند. مطالعه­ای دیگرنشان داده است که در افراد بالغی که دچارسردردهای میگرنی هستند، ماساژ برای تنش سردرد می تواند اختلالات خواب وعلایم دی استرس (پریشانی) را کاهش داده است. این موضوع همچنین منجربه افزایش میزان سروتونین شده، که نقش مهمی درتنظیم حالات فرد، خواب و اشتهای او بازی می­کند.

مزایای تسکین تنش­های مرتبط با سردرد

 1. کاهش رخداد سردردها، اختلالات خواب و علایم دی استرس (پریشانی).

 2. حفظ سطح ریلکسیشن و تسکین استرس درفرد، و کاهش شانس استرس القاء شده توسط میگرن­.

 3. ماساژ سردردها و انقباضات عضلانی را کاهش می­دهد.

گاهی اوقات داشتن یک خواب شبانه آسوده و کامل یک آرزوست. خواه این موضوع به دلیل استرس عمومی یا دراثریک عامل ویژه بوده باشد و خواه دراثرتغییرات هورمونی، درد کوتاه مدت یا مزمن و ...، چیزی ناامیدکننده­ تر از نگاه کردن به ساعت دررختخواب نیست.

 دانستن اینکه فردا را باید بدون خواب کافی آغاز کنید و احساس خسته بودن یا انرژی کمترداشتن طی روز، به خودی خود بد است اما این تنها مشکل بی­خوابی نیست، بلکه عملکردهای درک و فهم وحافظه با افزایش کسالت و اضطراب، کاهش می­یابند.

 مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری­ها،(Nerve Center and Prevention of Illness’s) توضیح داده است که خواب ناکافی، یک اپیدمی درسطح بهداشت عمومی به شمار می آید. ناکافی بودن خواب ارتباط مستقیمی با تصادفات وسائل نقلیه، فجایع صنعتی و خطا هایی در زمینه های پزشکی و دیگر مشاغل دارد.

درمان طبیعی بی­خوابی

بیشتر ما با تبلیغات قرص­هایی جهت درمان بی­خوابی آشنا هستیم، اما همه ما به نسخه­های درمانی این تبلیغات اتکا نمی­کنیم. داروهای با فروش آزاد، همیشه موثرنیستند. الکل و نیکوتین نیز مشکلات خودشان را دارند. می توان حدس زد که چرا برخی افراد، به درمان­های ایده­آل برای اینکه خواب راحت ­تری داشته باشند کمتر پناه می برند. اما اگر شما به دنبال درمان طبیعی برای بی­خوابی هستید، ایده ماساژ می تواند تفاوت­ها را رقم بزند.

ماساژ چگونه عمل می­کند

 وقتی به تراپیست خودتان در یکی از مراکزما، درمورد مشکلات خواب خود می­گوئید، ماساژی متناسب با مشکل خود را می­یابید. تحقیقات نشان داده است که ماساژ مستمربرای بی­خوابی، نه تنها درد و اضطراب را کاهش داده بلکه ریلکسیشن را نیز بالا برده که در بازیابی الگوی خواب شما موثر خواهد بود.

دکتر تیفانی فیلد (Tiffuny Field) می­گوید: "زمانی که شما خوابی عمیق ندارید، انواع مشخصی از عوامل درد دربدن شما رها می­شوند." اما آن تغییرات با هر نوع ماساژی، خواه برای بی­خوابی و خواه برای افزایش ارتجاع­پذیری یا بهبود ریلکسیشن باشد، رفع خواهند شد. او می­گوید: "در بدن سروتونینی که رها می شود، یک ضد درد 100% طبیعی می باشد و می تواند در بهبود خواب عمیق بسیار موثر باشد."

مزیت­های اضافی

به هنگام خواب عمیق، مکانیزم های بازیابی در بدن به صورت اتوماتیک اتفاق می افتد که ماساژهای ریلکسی این خواب عمیق را ممکن و میسر می سازد.

 موسسه تحقیقات ماساژ و لمس The Touch Research Institude) ) دریافته است که درافراد مبتلا به آرتریت، افزایش قدرت مشت کردن و بهبود گستره حرکتی مفاصل نیز پس از حدود کمتراز یک ماه ماساژ ، کاملا قابل لمس بوده است. از دیگرمزایای ماساژ، شامل بهبود وضعیت ایستایی بدنی، کاهش فشار خون، ریلکس شدن عضلات، گردش خون بهتر، تقویت سیستم ایمنی، تسکین سردردها و کاهش استرس می باشد. بنابراین ماساژ یک درمان طبیعی برای بی­خوابی در کنار دیگر تاثیرات، به شمار   می رود.

افزودن آپشن آروما.

دانشمندان بخش پزشکی دانشگاه مریلند (University of Maryland Medical Center Research ) دریافتند که با اینکه ماساژ جهت بهبود ریلکسیشن و خواب عمیق لازم است، ماساژ با آپشن آروماتراپی، موثرتر می باشد.

مطالعات بالینی بر روی افراد بیمار تحت ماساژ ، چه با استفاده از روغن های ضروری و یا با روغن های معطر عصاره گرفته شده از گیاهان، گل ها و میوه ها (آروما)، نشان داده است که آنهایی که ماساژ همراه با آپشن آروما گرفته اند، پیامدهای مثبت بهتری مانند بهبود خواب، استرس کمتر و ظرفیت ذهنی بیشتر، رهایی از تشویش و دلواپسی، رهایی از درد و رنج و ... را در پایان جلسه ماساژ با خود به همراه برده اند

درد درزانو غالباً از داخل بدن تا بیرون ناشی می­شود. زانوهای شما کل وزن بدن شما را تحمل می­کنند و همواره بخوبی پاسخگوی این موضوع نیستند. افراد بالغ غالباً با استئوآرتریت (Osteoarthritis) دست و پنجه نرم می­کنند، استئوآرتریت شایع ترین بیماری مزمن مفصلی است. استفاده بیش از حد از مفاصل باعث استئوآرتریت می شود. که در این بخش منظور استئوآرتریت مفصل زانو است. موسسه درد درآمریکا (The American Pain Institude) می­گوید که حدود 30% از افراد با سن 65 سال و بالاتر، احساس درد و سفتی را زانوهای خود به همراه دارند.

ماساژ پس از جراحی

عمل جراحی جایگزینی کامل زانو، به طور پیشرونده­ای افزایش پیدا کرده است اما سفتی آن یک مشکل جانبی می باشد. بافت اسکارناشی از جراحی، در هر مریضی، متفاوت است. اما این بافت سخت فیبروزه ممکن است باعث محدود تر شدن گستره حرکات شود. ماساژ دراز بین رفتن این بافت اسکار موثربوده و روند بهبود و ریکاوری را تسهیل و تسریع می­بخشد.

مطابق با سخنان دکتر داوید کاتز از دانشکده پزشکی دانشگاه ییل، (David Katz of Yale University’s Medical School) "ماساژ عاری از اثرات جانبی شناخته شده بوده و طبق دستاوردهای ما، روند درمانی شفافی را طی می­کند."

مزایای ماساژ برای زانو

با مطالعه­ بر روی افرادی که به استئوآرتریت (بیماری مزمن مفصلی)، مبتلا شده بودند و خواهان استفاده از اثرات ماساژ ریلکسی مستمر نیز بودند، مشخص شد کسانی که ماساژ سوئدی 60 دقیقه­ای را هفته­ای یک یا دو بار برای مدت دو ماه گذرانده بودند، درد کمتر و عملکرد بهتری را درزانوهایشان حس می کردند. پژوهشگران نتیجه گرفتند که ماساژ، واقعا موثر و کارامد است. حتی در افرادی که مشکلی در زانو ندارند، ماساژ سطح سروتونین را افزایش داده و به عنوان تسکین دهنده طبیعی درد در بدن عمل می­کند و منجر به کاهش استرس و بهبود خواب عمیق می­شود. هرکسی که در زانوها، مفاصل و... احساس مشکل و استرس می­کند، می­تواند از مزایای ماساژ در مراکز ما برخوردار شود.

زنانی که احساس درد ماهانه، عدم قاعدگی و آندومتریوز(درد طاقت فرسای نازایی) داشتند، پس از مشارکت درمطالعه­ای که تقریباً 24 دوره بیست دقیقه­ای ماساژ را شامل می­شد، شدت دردشان کمتر شده است. مولفین نتیجه گرفتند که نه تنها با ماساژ میزان درد کاهش می­یابد، بلکه اثرات ماساژ طی 6 هفته بعد افزایش پیدا می­کند. درواقع با ماساژ به هردلیلی، بدن شما درک می­کند که چگونه تمدد اعصاب کند.

PMS (سندروم پیش ازقاعدگی) و ماساژ

درمطالعه انجام شده توسط دانشکده پزشکی میامی (University of Miami school) درمورد زنان دچارسندرم پیش قاعدگی شدید (PMS) آنها را به دو گروه تقسیم نمودند. گروه اول که فقط تحت درمان های رایج بودند و گروه دوم همزمان، ماساژ نیزمی گرفتند. زنانی که تحت ماساژهم بودند، نشان از کاهش اضطراب، افسردگی، درد و نیزعلایم بیماری داشتند. روی هم رفته می­توان از مطالعه انجام گرفته چنین برداشت کرد که ماساژ درطولانی مدت، باعث کاهش درد و حفظ آب بدن شده و درکوتاه مدت نیز، می تواند موجب کاهش اضطراب و بهبود خلق­وخوی زنان مبتلا به PMS شود.

کاهش علایم

برخی زنان ممکن است طی دوره قاعدگی، درمراجعه به ماساژ تراپیست خود، احساس خجولی داشته باشند. اما کارشناسان ماساژ تراپیست مراکزما دررسیدگی به انواعی از موضوعات مربوطه مجرب   می باشند. ماساژ نه تنها باعث افزایش جریان خون قاعدگی با بهبود گردش خون می شود، درکنار این، اثرات مثبت دیگری برجنبه­های قاعدگی نیز دارد. کاتلین کلایتون (Kathleen Clayton) ازمرکز ماساژ درمانی آمریکا (The American Massage Therapy Association ) به WebMD می­گوید: "ماساژ قادربه تسکین درد پشت، احساس نفخ و کرامپ­های شکمی (گرفتگی عظلات شکمی بدون منشا عصبی و فقط درافراد سالم می باشد) بوده، بنابراین چه بهترکه زمانی را برای این کاراختصاص دهیم.هر زمانی که مناسب برنامه روزانه شما باشد."

میگرن چیست؟

میگرن با درد متوسط تا شدید و احساس ضربان درسرمشاهده می شود که ممکن است با تهوع و نیز حساسیت به نورهمراه باشد. دربرخی موارد، این سردردهای دردناک یا قبل ازعلائم هشداری و یا همراه با یک علامت هشداری حسی، مثل جرقه­هایی از نور، نقاط کور یا مورمور شدن دست یا پا می باشد.

خوشبختانه مدیریت درد میگرنی به طورقابل توجهی طی دهه گذشته افزایش پیدا کرده است. گرچه همچنان درمان قطعی وجود ندارد، اما با این حال داروها امروزه موثرترهستند. بعلاوه، درمان­های جایگزین مانند ماساژ نیز درکاهش تعدد و شدت میگرن موثر بوده­اند.

ماساژ چگونه می­تواند به مدیریت درد میگرنی کمک کند؟

ماساژ روشی موثربرای مدیریت استرس و تسکین تنش­هاست، که این دو مورد ازمهم­ترین علل سردردهای میگرنی هستند.

تحقیقات در موسسه لمس دانشگاه میامی (Touch Institute of the University of Miami) نشان می دهد که ماساژ درکاهش سردرد، بهبود اختلالات خواب و علایم دی استرس و افزایش سطح سروتونین درافراد بالغ مبتلا به سردردهای میگرنی نقش موثری دارد. ماساژ تراپیست های مراکزما قادربه سرویس­دهی برای کاهش علایم و دردهای مرتبط با میگرن می باشند و درنتیجه شما تسکین طولانی مدت و راحتی ذهن را تجربه می­کنید.

چه تکنیک­هایی مورد استفاده هستند؟

ماساژ تراپیست های مراکز ما، انواع متنوعی ازتکنیک­ها را درکارخود مورد استفاده قرار می­دهند. بسته به شدت سردرد یا میگرن شما، تراپیست شما ممکن است از ماساژ رفلکسولوژی، ماساژ سوئدی یا ترکیبی از دیگر روش­هایی که متناسب با نیازها و درخواست شما هستند، استفاده کنند.

آیا تسکین پایدارممکن است؟

میگرن و انواع دیگرسردردها، یکی ازاصلی­ترین شکایات وارد شده ازطرف بیماران در مطب های پزشکان می باشند.

 "The Mayo Clinic" توصیه می­کند که افراد بیمارمبتلا به میگرن، حداقل روزی نیم­ ساعت مشغول انجام کاری ریلکس کننده یا کاری که ریلکس کردن عضلات نیز جزئی از آن است، را در برنامه­شان بگنجانند.

 با عضویت در یکی از مراکز ما، شما می­توانید از انواع ماساژ درکل سال با نرخ عضویت پائین لذت ببرید. این موضوع به ویژه درمدیریت میگرن و سردردهای شدید، کمک کننده است و شما می­توانید براحتی به هریک ازشعبات مراکزما درسراسرکشور قبل ویا طی رخداد علایم مراجعه نمایید. درصورت وجود هرگونه نگرانی با دکتر خود مشورت کنید.

افراد مبتلا به MS باید اقدامات زیادی انجام دهند و ماساژ قادربه تسکین برخی از آن استرس­هاست. به دلیل اینکه افسردگی قادربه بدترکردن برخی علایم است، ریلکسیشن خیلی مفید خواهد بود. ماساژ از مدت­ها پیش به عنوان تسکین دهنده استرس شناخته شده و کاهش تنش نیزازدیگرمزایای آن است. مطابق با سخنان "Tiffany Field"، در"Ph.D Of The University Of Miamis Touch Research Institute" ماساژ دربهبود خواب عمیق بسیارموثر است. با داشتن خوابی عمیق، شما درد کمتری حس خواهید کرد."

مدیریت طبیعی درد

"Livestrong" گزارش می­دهد که مردمی که مبتلا به MS هستند، اگربیماری اعصاب حسی آنها را درگیر کرده باشد، ممکن است درد را حس کنند. ماساژ درتاثیر به درد مزمن، موثرشناخته شده است. به دلیل اینکه منجربه افزایش تولید اندروفین دربدن می شود که خود یک تسکین دهنده طبیعی درد دربدن است. بعلاوه ماساژ، گردش خون و ریلکسیشن را افزایش می­دهد.

ماساژمستمر، به تسکین استرس کمک کرده و ماساژ تراپیست های مراکز ما، قبل، طی و پس ازجلسه  شما، ارتباطی  را با شما ایجاد می کنند تا مطمئن شوند آنچه را که می­خواهید دریافت می­کنید.

ایمنی ماساژ

 WebMD ذکرمی­کند که برای افراد مبتلا به MS ماساژ رویه­ای ایمن است. اما اگرشما دچارضایعه تحلیل برنده استخوان استئوپروزهستید، ابتدا با پزشک متخصص خود مشورت کنید. خیلی از افراد دچار MS جهت ریلکس شدن و کاهش استرس دوره­های منظم ومستمرماساژ را می­گذرانند.

درکنارکاهش استرس، ماساژ می­تواند ارتجاع­پذیری را که تحرک شما بدان وابسته است، بهبود بخشد و همچنین به کاهش سفتی عضلانی ناشی از انقباضات کمک کند. اما شاید بزرگترین منفعت کاهش درد است. درمطالعه­ای درسال 2009، در"MS Journal"، محققان گزارش کردند که پس از 10 هفته ماساژ، شرکت­کنندگان بیش از 50% کاهش درد را درطی 3 ماه بعدی داشتند.

انقباض یا چنگه و یا گرفتگی عضلانی ناگهانی معمولاً شما را سورپرایز می­کند. ممکن است زمانی که عضله یا عضلات شما بدون هیچ پیش­آگاهی شروع به انقباض می­کنند، شما درحال خواب یا درخلال یک فعالیت ورزشی شدید باشید. اسپاسمی که سریعاً محو می­شود، خطرناک نیست اما اسپاسم­های عضلانی طولانی مدت منجربه کرامپ­های دردناک می­شوند. اسپاسم­های ناخواسته ممکن است درعضلات پشت و گردن، دست و بازوان، ران، شکم و قفسه سینه رخ دهند. اما رایج­ترین کرامپ­های عضلانی درپا و calves (ماهیچه های پشت پا -از زانو تا مچ پا- ) هستند.

کشش و درمان

برخی ازداروهای مشخص و کارکشیدن بیش از حد ازبدن همگی منجربه کرامپ­های عضلانی می­شوند. کشش قبل و بعد از ورزش همواره یک پیش­احتیاطی مناسب می باشد. درمراکزما تراپیست ها برنیازعضلانی شما ازجمله افزایش جریان خون که منجربه افزایش ورود مواد مغذی و اکسیژن به بافت و خارج کردن مواد زائد ازبافت مورد نظرمی­شود، متمرکزمی­شوند. نتیجه، کاهش سفتی و تورم، و از طرفی دیگر باعث افزایش ارتجاع­پذیری می شود که تماماً منجربه کاهش درد خواهد شد.

انواع ماساژ

ماساژ تراپیست شما بسته به موقعیت حال ­تان بهترین نوع ماساژ را انتخاب می­کند که هریک مزیت­های خاص خود را دارد:

1.ماساژسوئدی که درآن استفاده ازفشارکم تا متوسط برای ارتقاء گردش خون و حرکت لنف

بسیار مناسب بوده و برای شرایط مرتبط با استرس می باشد. 

2.ماساژ دیپ تی شو که برای فراهم کردن شرایط تسکین دردهای عمیق و شل کردن بافت اسکار و تقویت ماهیچه ها و دردهای مزمن موثرمی باشد.

3.ماساژرفلکسولوژی که برای تسکین درد قوزک پا، پنجه پا، قوس کف پا، دردهای مربوط به ساق پا و مفاصل پا و تقویت آرامش و کاهش استرس و اضطراب موثرمی باشد.

4.ماساژ اسپورت که قبل و بعد ازهرنوع ورزشی درد عضلانی را تسکین داده و می­تواند با تکیه بر

بخشی خاص از بدن باشد.

5.ماساژ تریگرپوینت که بردوره­هایی از فشار و رهاسازی بر روی نواحی خاصی از بدن تمرکز داشته که آنها درد را به دیگر نواحی ارجاع میدهند.

6.ماساژ دوران بارداری که به تسکین دردهای مربوط به کمر،گردن وعضلات پا کمک کرده و درکاهش تنش های عصبی به وجود آمده دراثرتغییرات هورمونی موثربوده و باعث اصلاح الگوی خواب و افزایش گردش خون درغدد لنفاوی می شود.

7.ماساژ کنترل پیری زودرس که به حفظ تعادل، انعطاف پذیری، افزایش گستره حرکتی مفاصل، متعادل سازی انرژی بدن، بهبود کیفیت خواب، ارتقاء گردش خون، مبارزه با افسردگی و تسکین دردهای آرتریتی کمک شایانی می کند.

8.ماساژ سر و صورت، که به رهاسازی فشارستون فقرات، استخوان های سرو استخوان ساکرال جهت کاهش درد کمک نموده و درتسکین دردهای میگرنی و دردهای گردنی و تسکین اختلال مفصل گیجگاهی فک از یک طرف و برای آزاد سازی و رهاسازی تنش از عمق ماهیچه های پیشانی، دورچشم، گونه ها، دورلب به صورت کاملا طبیعی مفید واقع می شود.

انجمن ملی سرشماری سلامت آمریکا "The U.S National Institute of Healt Statistics" گزارش می­دهد که 15% آمریکائی­ها با مشکل درد گردن دست و پنجه نرم می­کنند.

معمولاً علت درد، ناشی ازعمل ساده­ای مثل خم کردن شانه­ها برروی کیبورد، موبایل، گجت و یا سطحی که برروی آن کار انجام می­شود تشخیص داده شده است.

وضعیت ایستائی بدن، ممکن است دیگرفاکتورمورد نظرباشد. عوامل دیگری شامل آرتریت، whiplash(واخوردگی گردن)، درتنگنا قرارگرفتن عصب، کشش عضلانی یا بیماری تحلیل ­برنده می باشند. خواه این درد مزمن و یا کوتاه مدت باشد، می­توان آن را با ماساژ تسکین داد.

ماساژ چگونه کمک می­کند

ماساژ مستمربه عاری از درد شدن کل بدن شما کمک می­کند و این هدف تراپیست های مراکز ما است. وقتی شما دچاردرد گردن هستید، ماساژ ابتدا برشانه­ها و قسمت بالایی پشت شما متمرکز می­شود. "Elain Calenda"از "The Boulder College of Massage Therapy" می­گوید: ماساژ گردن به خودی خود ممکن است درابتدا منجربه بدترشدن علایم شود. اما ماساژ آرام بازوها، قفسه سینه، پاها و پشت، منجربه کاهش درد گردن می­شوند. رهاسازی درد میوفاسیال (نقاط ماشه ای) و ماساژ کامل عضلات گردن، صورت، فک، سر و گلو، منجربه بهبودی کامل و بازگشت عملکرد عضو می­شود.

مزایای بیشتر

درکنارتسکین درد گردن، ماساژ مستمربه نرم نگهداشتن مفاصل نیزکمک شایانی کرده و شانس کشیدگی عضله را کاهش می­دهد. همچنین ماساژ وضعیت ایستائی و ارتجاع­پذیری را بهبود بخشیده، گستره حرکتی را افزایش داده، فشارخون و ضربان قلب را پائین آورده و به تسکین استرس و ریلکسیشن کمک می­کند.

زمانی که یک عمل رایج مثل عطسه کردن یا چرخاندن دستگیره در، باعث شکستگی استخوان می­شود، غالباً اولین شاخص برای بروزاستئوپروز است. حتی با اینکه این عارضه، بیش از نیمی از جمعیت بالای 50 سال را، مطابق با "National Osteoprosis Foundation"، تحت تاثیر قرار می­دهد، این بیماری تحلیل برنده استخوان، غالباً سارق خاموش نامیده می­شود. چون مردم تا زمانی که یک استخوان تحت تاثیر قرارنگیرد، متوجه آن نمی­شوند.

استئوپروز، علاوه براستئوآرتریت و آرتریت روماتوئید، بیماری سیستم اسکلتی بدن است. در"Mayo Clinic"مشاهده می­شود که استئوآرتریت زانو با ماساژ بهبود یافته و livestrong”" گزارش می­کند که ماساژ قادربه کمک به انواعی از وضعیت­های تاثیرگذار برسیستم اسکلتی و عضلانی است.

بهبود درمان

درکنار ارائه انواعی از ریلکسیشن عمیق که حس بهتر بودن را افزایش می دهد، ماساژ، همچنین گردش خون و مایعات لمفاتیک را که سموم را به خارج از اندام­ها می­برند، افزایش می­دهد. این روند حذف مواد زائد متابولیک، منجربه سالم­ترشدن بدن شده و بدن بهتر با چالش­های استئوپروز مقابله می­کند.

بعلاوه ماساژمستمر منجر به کاهش فشارخون، اضطراب کمتر، خواب بهتر، افزایش سطح انرژی، ریلکس شدن عضلات کشیده و نرم شدن مفاصل سخت می­شود.

احتیاط

هنگامی که استخوان­ها شکننده هستند، شما نیازبه یک تراپیست حاذق دارید. تمامی افراد خبره درمراکز ما مورد تایید می باشد. لطفا قبل ازآغازجلسه ماساژتان، به تراپیست خود بگوئید که دنبال چه هستید. شما می­توانید برای ریلکسیشن، گردش خون، تنفس بهترو انواع دیگری از اهداف نیزتمرکز کرده و از مزایای یک ماساژ اختصاصی بهره ­مند شوید.

به نظر، مثل راه رفتن حشرات روی بدن می ماند. پاهای من دائماً مورمور می­شوند. افراد دچارسندرم پای بی­قرار، این حس را به خوبی درک می­کنند. حتی این سندرم توسط جامعه پزشکی آمریکا به عنوان یک اختلال خواب طبقه­بندی شده است، اما علایم آن غالباً زمانی که شما بیدارید رخ می­دهد.

این به این خاطراست که درازکشیدن یا نشستن، احساسات دردناک انقباضی را درپا، ساق و ران بدترمی­کند. اندکی راه رفتن، خم کردن زانو، یا مالش پاها کمک کننده بوده، اما خوابیدن با این مشکل سخت است.

ماساژ چگونه کمک می­کند؟

ماساژ، غالباً به عنوان راهی برای تسکین RLS به کار می­رود. دیگرتوصیه­ها شامل ورزش مداوم، حمام سرد و گرم، کاهش وزن و ترک سیگاراست. اما ماساژمزایای خاص خود را دارد. اولین آن، افزایش گردن خوش است. مرکزملی اختلالات و لطمات عصبی "The National of Neurological Disorders and Stroke" چنین فرض کرده که گردش خون ضعیف ممکن است با این سندرم مرتبط باشد. ماساژافزاینده گردش خون شناخته شده است و به دلیل فشارایجاد شده توسط تراپیست تان، این کارمنجربه گردش خون درنواحی احتقانی و بسته می­شود و درکنارآن، باعث بهبود گردش مایعات لنفی که مواد زائد متابولیک را ازعضلات و اندام­های داخلی می­زداید، می شود. ماساژ همچنین دربهبود عملکرد بدن و نیزکاهش فشارخون موثراست.

تسکین استرس

مردم دچارسندرم RLS باید با استرس بی­خوابی و مشکل درنشستن مقابله کنند و همچنین استرس ممکن است باعث بدترشدن این سندرم شود. خوشبختانه کارشناسان تراپیست مراکزما، درارائه ماساژ آرام­بخش مستمرکه تنش و استرس را کاهش می­دهد، مجرب هستند. یکی از نتایج چنین ریلکسیشنی خواب شبانه مناسب است.

هیچ مفصلی دربدن شما، گستره حرکتی بیشترازاندازه مفصل ماهیچه گردنده را ندارد. عضلات و تاندون­هایی که استخوان بازوی شما را درجایگاه سوکت شانه متصل نگه می­دارند و بخش بالایی بازو را با تیغه شانه مرتبط می­سازند، مسئولیت کارهای زیادی را برعهده دارند.

اگرشما هنگامی که درداخل هواپیما می­خواهید ساک خود را بالای سرتان بگذارید و چیزی را از بالای قفسه بردارید یا توپی را از بالای سرخود بندازید، احساس ضعف یا درد می­کنید، ممکن است دچار آسیب ماهیچه گردنده rotator cuff شده باشید.

"The American Academy of Orthopedic"ذکر می­کند که افزایش سن منجربه ضعیف شدن تاندون­های rotator cuff شما می­شود. این موضوع باعث شده تا آنها زودترازهم گسیخته و فرسوده شوند؛ بنابراین افراد بالای 65 سال، نیاز دارند تا از صدمات بالقوه آگاه باشند.

ماساژ چگونه کمک می­کند

منعطف نگه داشتن عضلات شانه، ممکن است به کاهش درد و سفتی درrotator cuff کمک کند. کارشناسان تراپیست مراکزما، به شما درافزایش گستره حرکات و بهبود انعطاف­پذیری کمک می­کنند. کشیدن عضلات شما، به صورت آرام، می­تواند به تحریک جریان خون درناحیه درگیر، کمک کند. این موضوع نه تنها گستره حرکتی را افزایش می دهد، بلکه منجربه شل شدن عضلات شما نیز می­شود و آنها را کمتردرمعرض کشش قرارمی­دهد و درنتیجه خطر آسیب به rotator cuff نیز کاهش می­یابد.

عصب سیاتیک طویل­ترین عصب بدن است و زمانی که شما دردی را درناحیه پشت و پائین پاهایتان احساس می­کنید موضوع را می­فهمید. درد سیاتیک معمولاً به خودی خود طی دو ماه کاهش پیدا می­کند، اما راه­هایی نیز برای تسکین زودتر درد وجود دارند. ممکن است به نظر برسد که ورزش وضعیت را بدترمی­کند، درحالیکه " Mayo Clinic" ورزش با فشارکم را به عنوان راهی برای رهاسازی اندورفین­ها، که کاهنده طبیعی درد هستند، توصیه می کند. مثل ورزش­های آبی یا دوچرخه پا زدن درجا. به علاوه یکی دیگرازراه های رهاسازی اندورفین­، ماساژ است.

ماساژ چگونه کمک می کند

ماساژ می­تواند دردرمان درد سیاتیک خیلی موثر باشد. WebMD مطالعه­ای را برروی 400 نفرمبتلا به درد ناحیه پائینی پشت پا انجام داد، که به آنها اجازه انتخاب ماساژ یا هرآن چیزی که تمایل داشتند، داده شد. (استفاده از دارو، استفاده از جلسات ماساژ، یا هیچ اقدامی نکردن)

ده هفته بعد، افرادی که تحت ماساژ بودند، گزارشی ازعملکرد بهتر و درد کمتری دادند. درواقع بیش از یک سوم آنان گفتند که درد آنها کاملاً یا تقریباً از بین رفته است. اما تنها 4% ازکسانی که در گروه های دیگربودند، چنین گزارشی داشتند.

دکتر"Daniel Cherkin" در"Center For Health Studies in Seattle" نتیجه گرفت که ماساژ کمکی بزرگ برای افرادی است که از دیگردرمان­ها بهره­مند نیستند.

مزایای ماساژ

تاثیرات پیشرفته­ای که شما درمراکز ما تجربه می­کنید، بسته به وضعیت شما اختصاصی شده و هرنوعی از ماساژ به افزایش سطح انواع هورمون های موثر دربدن شما کمک می­کند. این ترکیبات شامل اندورفین­ها، دوپامین و سروتونین بوده که درآرامش اعصاب، بهبود روند درمانی، ایجاد رویه مناسب مدیریت درد طبیعی و احساسی بهترداشتن کمک می­کنند.

چه اینکه شما مبتلا به اسکولیوزیس مادرزادی باشید که از زمان تولد همراه شما بوده باشد و یا مبتلا به اسکولیوزیس عصبی-عضلانی که ناشی از ضعف یا بیماری عضلانی است ویا اسکولیوزیس عملکردی که ناشی از صدمه، وضعیت ایستایی، انقباضات عضلانی یا الگوهای جبرانی بدن است، ماساژکمک کننده و موثر خواهد بود.

ژورنال Bodywork and Movement Therapies" گزارشی را درمورد اثرات ماساژ دو باردرهفته به مدت هشت هفته منتشرکرد که درآن مولف، "Michael Hamm" چنین نتیجه می­گیرد: میزان دردهای گزارش شده، الگوهای خواب  و محدودیت­های عملکردی، همگی به صورت قابل توجهی طی دوره مدنظر بهبود داشتند و ماساژیک ابزاربسیار مناسب می باشد.

مشورت با کارشناس

ماساژتراپیست ها و دیگرشاغلین درعرصه سلامتی، می­توانند برای تسکین اسکولیوزیس با هم همکاری کنند. نوع ماساژی که می گیرید بسته به وضعیت تان متفاوت خواهد بود و بنابراین مطمئن شوید که به ماساژتراپیست مراکزما درمورد محدودیت­های فیزیکی یا دردی که تجربه کرده­اید، اطلاعات صحیح و کاملی بدهید.

انواع درمان

موسسه مطالعات سلامت "The Institute for Integrative Healthcare Studies" چندین تکنیک را که به ویژه برای افراد مبتلا به اسکولیوزیس کمک کننده هستند، شناسایی کرده است:

 1. ماساژ سر و صورت، به آرامی تنش را درعضلات و مفاصل رها ساخته و دربهبود تحرک و کاهش استرس کمک کننده است.

 2. ماساژدیپ تی شو، فشار زیادی را وارد کرده که به کشش عضلات سفت و افزایش گردش خون جهت تسکین درد کمک می­کند.

 3. ماساژ سوئدی فشارمتوسطی ایجاد کرده که مشکلاتی مثل درد پشت، سر درد، بی­خوابی و تنفس سطحی را کاهش می­دهد.

ماساژمستمرمزایای دیگری نیز دارد. علاوه برتقویت سیستم ایمنی، فشار خون و سطح استرس را کاهش داده و دربهبود کیفیت خواب و ایجاد حس راحتی و آرامشی که تا مدت­ها پس از اتمام ماساژ به طول می­انجامد، دخیل است.

به گفته WebMD، splint ساق (برآمدگی کوچک) پا محصول 13% صدمات دویدن است، که باعث دردی نسبتا شدید می شود که چندین ماه به طول می­انجامد. با اینکه برآمدگی پا بین دوندگان رایج است، دیگرعلل، شامل: تنیس، بسکتبال یا هر ورزشی که دویدن و توقف زیادی را در پی دارد، موثر می باشد.

درابتدا، ممکن است درد کمی اطراف استخوان ساق خود یا تورم کم یا حساسیت به درد، دربخش پائین پای خود حس کنید. درد ممکن است طی ورزش، پس از آن یا همواره وجود داشته باشد. هیچ مهم نیست که چه زمانی شما دچار این عارضه شده باشید؛ دراینجا نیز ماساژ کمک کننده خواهد بود.

درمان مشکلات ساق پا

عضلات سفت کف پا، یکی از علل این عارضه هستند چون آنها استرس و تنش را بر روی نواحی پائینی پا افزایش می­دهند. چنین نتیجه­ای نیز درپی نیروی مکرر بر روی بافت همبند متصل شونده به عضلات مرتبط با استخوان ساق پا، ایجاد می­شود که منجربه آماس و التهاب می­گردد. شکستگی های ناشی از استرس یا شکستگی های کوچک دراستخوان های نواحی پایینی پای شما و یا Over-Pronation (کف پای صاف ناشی ازعدم توازن عضلانی)، دیگرفاکتوردخیل می باشند. درمراکز ما، تراپیست ها درانجام ماساژ بر روی عضلاتی که مشکل دارند، مجرب هستند. اولین گام، کاهش درد ناشی از تورم و آماس بوده و ماساژ تراپیست شما چندین تکنیک را بسته به وضعیت شما اتخاذ می­کند.

انواع درمان

ماساژ دیپ تی شو درکشش عضلات جهت کاهش تنش و سفتی، به کار رفته و منجربه تسکین عمده درد شده و به پیشگیری از ایجاد بافت اسکار کمک می­کند.

ماساژسوئدی با فشارملایم تا متوسط، گردش خون را با حرکت مایعات لمفاتیک افزایش داده و باعث می شود مواد زائد متابولیک ازعضلات بیرون رانده شود.

ماساژاسپورت ارتباطات تاندون-عضله را مورد هدف قرارداده و زمان مورد نیاز برای ریکاوری پس از ورزش را کاهش می­دهد و به افزایش انعطاف­پذیری جهت کاهش آسیب و صدمات وارده، کمک شایانی می­کند.

ما مقایسه­ ها و مثال های زیادی را برای شانه ­ها به ­کار می­بریم. شاید به این خاطر که آن­ها بسیار کاربردی، مفید و تقریبا همه ­کاره هستند. برداشتن، پرتاب کردن، کشیدن و تقریباً هر فعالیت دیگری که دست و بازوها درآن دخیل است، نیازمند تحرک شانه می باشد. ما همگی شخصیت­هایی را درفیلم­ها و برنامه­ های تلویزیونی دیده ­ایم که شانه خود را زیر فشار کاری که قرار گرفته ­اند، استرسی که دارند یا خستگی ناشی از هر چیزی، تکان می­دهند. این رخداد شایعی است که خیلی از افراد حتی متوجه نمی شوند هنگامی که از سر میز بلند می­شوند و حتی به هنگام عوض کردن لباس هایشان، همان کار را انجام می­دهند. درد شانه آنقدر رایج بوده که خیلی از افراد گمان می­کنند ضروری و همیشگی است.

درد و سفتی

یک Rotator Cuff (ماهیچه گردنده) پاره شده یا شانه جابه ­جا شده، حرکت دادن بازوها را مشکل می­سازد اما می­توان برای مدت طولانی در یک وضعیت نشست. مهم نیست که چه چیزی منجربه درد و سفتی می­شود، ماساژبرای شانه ­ها، راهی موثرجهت افزایش گستره حرکتی است. این بدین خاطراست که ماساژ منبع خون تازه و غنی از اکسیژن را به عضلات بالا می­برد. ماساژ دیپ تی شو که در امتداد حالت شانه­ های شماست یا ماساژ سوئدی نیز می­توانند تنش، سفتی و درد را کاهش دهند.

جلوگیری از مشکلات شانه

 الاین کالندا از دانشکده ماساژ تراپی کلرادو (Colorado’s College of Massage Therapy)، علل منجربه درد شانه را شامل عضلات ضعیف، وضعیت ایستائی بد و گاهاً تقلا برای کار و فعالیت شدید می­داند. مردم غالباً فقدان حرکت در اندام خود را تا آخر هفته که انجام یک کار غیرمعمول منجر به درد شانه­شان می­گردد، حس نمی­کنند.

با اینکه تکنیک­های ماساژ قادربه تسکین هستند، استمداد ماساژ می­تواند به معنی پرهیز از مشکلات مشابه پس از چالش­های آخر هفته­ای باشد. کالندا (Calenda) می­گوید: با افزایش گستره حرکات شانه و گردن، ماساژ از کشش­های آینده پیشگیری می­کند.

ماساژ منظم شانه

هیچ جایگزینی برای ماساژ وجود ندارد. حتی ماساژ و مالش شانه و گردن­تان با دست مخالف نیز می­تواند تسکین­بخش باشد. یک کارشناس ماهرمی­داند که چگونه فشار را اعمال کند تا بهترین نتیجه حاصل شود. شما ممکن است حس کنید توده­هایی، از زیر فشار رها می­شوند که نشان­دهنده این است که چسبندگی عضلات و بافت­های منجر به درد، در حال از بین رفتن است. برای ماساژ تراپیست های مراکزما میزان مکفی از فشارتوصیه شده است اما میزان فشار ورودی دراطمینان از اینکه شما بهترین ماساژ شانه ممکن را دریافت می­کنید، ازطرف شما بایستی تایید شود.

ماساژ شانه یخ­زده

با اینکه کپسولیت چسبنده (موسوم به شانه یخ­زده) شرایطی ویژه است، که درمان آن یک یا دو سال طول می­کشد، این وضعیت را نیز می­توان عموماً با همان ماساژ شانه­ که دیگر انواع درد شانه را تسکین می­دهد، بهبود بخشید. این موارد شامل:

 1. ماساژ سوئدی که حقیقتاً میزان اکسیژن را در جریان خون شما افزایش می­دهد و منجر به کاهش سموم عضلانی و بهبود جریان خون می­گردد.

 2. ماساژ تریگر پوینت فعالانه محل و شدت حس را شناسایی کرده و مدیریت طبیعی درد مزمن را منجر می­شود. غالباً یک درمان تک جلسه ای هم می تواند، منجر به کاهش قابل توجهی از درد  شود، اما درمان مداوم، تسکین خیلی بهتری به ارمغان خواهد آورد.

هرزمان که شما تاندون­های (بافت­هایی که عضلات را به استخوان­ها متصل می­کنند) خود را کشیده، چرخانده یا خم می­کنید، آنها را وادار به حرکت و برهم­کنش می­کنید. حرکت زیاد ممکن است منجر به التهاب تاندون­ها شود که از حرکت مکرر و نیز افزایش سن و صدماتی که منجر به پارگی عضلانی است، ناشی می­شود. باید اجازه داد تا ناحیه آسیب دیده ترمیم شود، اما غالباً افراد نمی­توانند زمان زیاد مورد نیاز را برای استراحت دادن به عضلات تحمل کنند. با اینکه تندینیت معمولاً طی یک ماه ناپدید می­شود ولی استفاده مداوم از مفصل ممکن است منجربه مزمن شدن این عارضه گردد.

باز کردن مفاصل­ شما

اگر غلاف احاطه کننده تاندون به دلیل بافت اسکار یا بیماری خیلی باریک شود، تندینیت مزمن منجر به قفل شدن مفاصل می­شود. قبل از اینکه این واقعه اتفاق بیفتد ماساژ در تسکین مفید است، صرف نظر از اینکه تندینیت شما ناشی از کار کشیدن بیش از حد یا دیگر فاکتورها بوده باشد. فاکتورهایی همچون صدمه، معمولاً منجر به ایجاد بافت اسکار می­شوند. اما ماساژ منظم قادر به شل کردن آن بافت­ها جهت دور کردن الیاف عضلانی شما از هرگونه سفتی است. این نه تنها به شما به حفظ گستره طبیعی  حرکات­تان کمک می­کند بلکه عضلات شما را نیز در کاهش شانس صدمه دیدن در آینده انعطاف­پذیرتر خواهد کرد.

ماساژ چگونه عمل می­کند

ماساژ تراپیست متخصص مراکز ما درکمک به رفع تندینیت، شما را با اختصاصی­ترین روش های مناسب برای وضعیت تان، یاری خواهد کرد. این موارد شامل:

 1. ماساژ دیپ تی شو که به کاهش التهاب و نابودی بافت اسکار که منجر به سختی در عضلات، تاندون­ها و لیگامان­ها می­شود، کمک می­کند.

 2. ماساژ اسپورت که مفاصل عضله تاندون­ را جهت بهبود تحمل و انعطاف­پذیری مورد هدف قرار می­دهد و نیز به کاهش خستگی عضلانی و پیشگیری از صدمه کمک می­کند.

خواه شما تنیس بازی کرده، نقاشی کنید، تایپ کرده یا بافندگی کنید، حرکات مداوم بازی یا مشت­کردن و چنگ زدن­های متمادی منجربه کشش بر روی تاندون­ها می­شود. این موضوع همچنین عضلات شما را تحت استرس قرار داده و باعث پارگی­های جزئی دربافت همبند می­شوند. آرنج تنیسی یا اپی­کندیلیت خارجی، انجام کارهای روزمره مثل نگه داشتن خودکار، چرخاندن فرمان ماشین، بالا بردن دست، گرفتن یک چکش، بازکردن در و یا حمل یک کیف را دشوارمی­سازد. جایی که تاندون­ها به ناحیه خارجی استخوان آرنج ختم می­شوند، پرتنش و دردناک شده و این درد ممکن است به مچ و قسمت بالایی بازو نیز گسترش یابد.

بهبود و افزایش در ریکاوری

 WebMD ذکر می­کند که دوره ریکاوری برای آرنج تنیسی از شخصی به شخص دیگر متفاوت بوده و برای هفته­ها یا حتی ماه­ها طول می­کشد. هرچند کار بر روی بدن مانند ماساژ درایجاد این تفاوت مهم است.

ماساژتراپیست متخصص مراکز ما دراستفاده از ماساژ به جهت افزایش طول عضلات، زدودن بافت اسکار و تسکین عمیق درد به اندازه کافی مجرب هستند و تمامی این­ها برای صدمات ناشی از کار کشیدن بیش از حد، مفید هستند.

ماساژ ورزشی

با اینکه هرنوع ماساژ دربهبود گردش خون و آرامش موثراست، (که با رهاسازی اندروفین و سروتونین تحریک شده و به عنوان ضد درد طبیعی بدن و بهبود دهنده حالت و خلق عمل می­کند)، ماساژ اسپورت به ویژه برای افرادی که دچار آرنج تنیسی هستند، که حقیقتاً درنتیجه تنیس بازی کردن است، بسیارمفید می باشد. ماساژ تراپیست شما قادراست برناحیه مورد نظرمتمرکز شده و به تسکین درد و نیز بهبود انعطاف­پذیری و کاهش درد عضلانی با ماساژ دادن قبل یا بعد از ورزش کمک کند.

طبق مطالعات کلینیک مایو(Mayo Clinic)، اغلب دردهای مرتبط با TMJ (مفصل گیجگاهی و فک پائین درهر دو سمت صورت، جایی که جمجمه و استخوان فک پائین به هم می­رسند) را می­توان بدون جراحی درمان کرد. ماساژ یکی از چندین تکنیکی است که قادراست علل اختلالات TMJ را درمان کند. خواه درد ناشی از صدمه به فک و آرتریت، یا خستگی عضلانی ناشی از فشار روی دندان­ها (دندان قروچه) باشد، ماساژ ریلکسی مستمر می تواند تفاوت را رقم بزند.

TMJ میلیون­ها نفر را درگیر می­کند

 WebMD گزارش می­دهد که حدود 10 میلیون آمریکائی مبتلا به اختلالات TMJ هستند و محققی تخمین زده است که سه چهارم از جمعیت ایالات متحده زمانی طی عمرشان این عارضه را تجربه خواهند کرد. مطابق با گفته­های دکتر رد موزر (Dr.Rad Moser)، عمده افرادی که دنبال تشخیص و درمان TMJ هستند، زنان در سن حاملگی بوده اما ممکن است این عارضه زنان و مردان را در تمامی سنین درگیر کند. در جامعه پر استرس امروز، این مورد خیلی عجیب نیست. قبل­ از سال 1981، یک مطالعه دندانی نشان داد فشار روی دندان­ها (دندان قروچه)، زمانی که عضلات جوشی (Masseter) ماساژ داده شدند، کاهش پیدا کرد. اما این تنها آغاز راه بود.

تسکین استرس

ماساژ درتسکین استرس به طورقابل توجهی موثر واقع شده است. این کارمنجربه کاهش سطح کورتیزول یعنی هورمون استرس شده و درعین حال میزان سروتونین و اکسی­توسین را به عنوان عوامل ریلکس­کننده طبیعی افزایش می­دهد. حتی اگر انگیزه­ای جهت گنجاندن جلسات ماساژ مراکز ما را در برنامه روزانه خود ندارید، درهرحال بدانید که ماساژ مزایای دیگری نیز دارد. این کار به بهبود وضعیت ایستایی، بهبود جریان خون، کاهش سفتی عضلانی، کاهش فشارخون و حتی افزایش انعطاف­پذیری کمک می­کند.

این عارضه، غالباً مرتبط با تصادفات ماشین بوده، اما همچنین درافرادی که با ورزش­های تماسی سروکار دارند، یا توسط اشیاء سقوطی صدمه می­بینند، نیز رخ می­دهد. هر زمان که سرتان به سمت عقب یا جلو کشیده می­شود این کارمنجربه کشش عضلات استرنوکلیدوماستوئید (SCM) می­شود. این عضلات در دو سمت گردن واقع شده­اند و درچرخش سر و چرخاندن آن از سمتی به سمت دیگر نقش دارند. یک حرکت ناگهانی ممکن است باعث کشش یا پارگی عضلات یا تاندون­ها شود که منجر به عارضه­ای موسوم به Whiplash می­گردد. اما ممکن است به نام­های صدمه ناشی از کشش بیش از حد، کشش یا رگ­ به رگ شدن گردن یا آسیب خم شدن سریع گردن نیز باشد.

علایم

می توان سفتی، خشکی و درد ناحیه گردن، تورم، کبودی، قرمزی یا حساسیت به درد، گیجی و درد زمان حرکت سر، سردرد، احساس زنگ در گوش و دید تار، مشکل در خوابیدن، عدم تمرکز درانجام دادن کارهای روزمره را نام برد. درابتدا کنارآمدن با درد و خستگی عضلانی سخت و مشکل است و در کنار آن استرس ناشی از چنین مشکلاتی ممکن است به بدتر شدن وضعیت و حال شما منجر شود.

اثرات ماساژ

طبق گفته­های WebMD، ماساژ در این مورد نیز کمک کننده است. ماساژ تراپیست های مراکز ما در انجام انواع مختلفی از تکنیک­های ماساژ جهت رفع نیازهای اختصاصی­تان مجرب و آموزش دیده هستند. ماساژ سروصورت تکنیکی آرام و شناخته شده درتسکین سردردها و صدمات گردنی است. ماساژ تریگرپوینت نیزغالباً منجربه کاهش درد پس ازیک جلسه درمان می­شود. ماساژ دیپ تی شو برای دردهای مزمن گردن و پشت مفید می باشد. موقعیت و وضعیت خاص خود را با تراپیست خودتان مطرح کرده و ببینید که ماساژ چگونه تفاوت را دراثرات whiplash ایجاد خواهد کرد.

ماساژ برای آسم

گرفتن یک نفس خوب و عمیق ‌می‌تواند برای هر کسی که در یک موقعیت استرس‌زا قرار دارد دشوار باشد، اما  این امر برای افراد مبتلا به آسم سخت تر است. دریافت ماساژ زندگی آسان‌تری را برای افراد مبتلا به آسم به ارمغان می‌آورد.

آن ویلیامز، مدیر برنامه‌های آموزش و پرورش مرتبط با بدن و ماساژ حرفه‌ای، توضیح می‌دهد که ماساژ ریلکسی مستمر به شل‌شدن عضلات تنفسی و سایر اعضای مورد استفاده در تنفس کمک می‌کند و این تنها آغاز راه است.

مزایای آرامش

استرس تمام شرایط را بدتر می‌کند و آسم هم از این قاعده مستثنی نیست. مطالعه مجله Pediatrics نشان داد که کودکان مبتلا به آسم که به مدت یک ماه هرشب  قبل از خواب ماساژ ریلکسی دریافت می‌کردند، اضطراب کمتری داشتند و جریان هوا را بهتر تنفس می‌کردند. ماساژ به همان اندازه برای بزرگسالان نیز کارساز است. این افراد از نظر استرس بیشتر از کودکان رنج می‌برند. آرامش واقعی آن‌قدرکمیاب است که به سختی می‌توانید آن را تصور کنید، اما هنگامی که بدن شما آن آرامش را در یک جلسه ماساژ ریلکسی تجربه کرد، ذهن شما توانایی بازیابی بیشتری را قبل از اینکه استرس دوباره بتواند ضربه بزند، دارد. با استفاده از تکنیک‌های مختلف ماساژ و در نتیجه تقویت عضلات داخل قفسه سینه، بهبود گردش خون و عملکرد بهتر ریوی حاصل می شود.

آروماتراپی

آروماتراپی باغ لاوندر معمولا می تواند آرامش حاصل از ماساژ را دوچندان کند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که آروماتراپی می‌تواند به کاهش علائم آسم کمک کند. ماساژ با آروما باغ لاوندر همچنین به ترویج آرامش و حمایت بیشتر از سیستم تنفسی و خواب آرام‌تر کمک می کند.

 

 

ماساژ برای کمر درد

می‌توان گفت اکثر مردم تجربه درد کمر را دارند. در واقع زمانی که به دنبال اطلاعات در مورد ماساژ هستیم، بیشتر مردم "ماساژ پشت" را  نسبت به ماساژ شانه، زانو، دست‌ها، گردن و یا هر بخش دیگری از بدن بیشتر جستجو می‌کنند. پشت شما دارای ماهیچه‌ها و رباط‌هایی هستند که سخت کار می‌کنند و باعث احساس فشار و درد در نواحی مختلف پشت می‌شوند.

بر اساس گزارش موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی، درد پشت، دومین بیماری شایع عصبی در ایالات متحده است و انجمن کایروپراکتیک آمریکا تخمین زده است که از هر ده نفر، هشت نفر درد را در برخی از نقاط کمر، تحمل می‌کنند.

مطالعات کمر درد

مجله آکادمی پزشکان خانواده آمریکا گزارش می‌دهد، مردمی که تجربه درد کمر داشته‌اند با گرفتن ماساژهای ریلکسی مستمر نسبت به کسانی که تجربه ماساژهای ریلکسی نداشتنه‌اند، بیشتر تسکین می‌یابند.

هنگامی که مجله بین‌المللی علوم اعصاب نیز به مطالعه و بررسی اثرات ماساژ ریلکسی مستمر بر آرامش عضلات می‌پردازد، از روی مقایسه دو گروهی که یک سری تحت ماساژ ریلکسی مستمر هستند و گروهی که ماساژ نمی‌گیرند، اعلام می‌کند که احساس درد، اضطراب و افسردگی کمتری در گروه اول مشاهده می‌شد.  

احساس راحتی

زمانی که دنده‌ها و یا مفاصل قفسه سینه تحرک خود را از دست می‌دهند ماساژ می‌تواند به کاهش اسپاسم‌های عضلانی کمک کند. در نتیجه موجب عملکرد بهتر مفاصل می‌شود. این امر حتی ممکن است به افزایش تحرک مفصل ساکروایلیاک یا دنبالچه توسط ماساژ ماهیچه های گلوتئال و انتشار تنش در بافت کمک کند. همراه با افزایش انواع دیگر درمان‌های پزشکی، ماساژ ریلکسی مستمر می‌تواند کمک قابل توجهی به درد های اتفاقی و یا مزمن کند. درد مزمن به علت تحرک محدود مفاصل مهره‌ها، لگن و دنده و یا به فشرده سازی از طریق اعصاب، اسپاسم عضله، بیماری یا اختلال ساختاری بوجود می‌آید.

 برای یافتن منطقه دقیق درد نیاز به تراپیست حرفه‌ای و با سابقه است.

آرامش و سلامتی

علاوه بر تسکین درد، ماساژ مزایای دیگری نیز فراهم می‌کند. ماساژ Spa یک نقش فعال در بهبود سلامت کلی شما بازی می‌کند، زیرا ماساژ ریلکسی مستمر کمک می‌کند تا بدن شما یک سطح بالاتر از آرامش را تجربه کند. این امر باعث کاهش استرس، بهبود خواب و افزایش اندورفین می شود که به عنوان مسکن طبیعی درد عمل می‌کند. بدن شما پس از یک جلسه ماساژ ریلکسی می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد زیرا با افزایش جریان خون، اکسیژن مغذی را به عضلات شما می رساند و مواد متابولیسم شده کثیف را از اعضای داخلی بدن دور می‌سازد. همچنین ماساژ ریلکسی مستمر انعطاف‌پذیری بیشتر، عضلات آرام و مفاصل سرحال تر در هنگام حرکت را فراهم می کند.

انواع ماساژ

بسته به اهداف و یا وضعیت جسمانی تان، ماساژ ریلکسی ممکن است یک نوع خاص از ماساژ، یا ترکیبی از چند نوع ماساژ باشدکه شامل:

• ماساژ سوئدی، رایج ترین نوع ماساژ در آمریکا است. آرام، ملایم و با فشار کم تا متوسط.

• ماساژ دیپ تی‌شو، با فشار عمیق‌تر در سراسر ماهیچه‌های شما.

• ماساژ هات اِستون، با استفاده از سنگ‌های گرم‌شده در آب برای افزایش گردش خون و شل‌شدن عضلات.

 هر سبک ماساژی دارای مزایای خاص خود است، بنابراین با تراپیست‌تان راجع به کمر درد خود صحبت و مشورت کنید، تا در مورد سبک ماساژی که انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید. شما ممکن است تصمیم به گرفتن ماساژ در یک سبک خاص و تکرار آن در هر جلسه دیگر داشته باشید و یا تصمیم به ترکیب سبک‌های مختلف در زمان‌های مختلف گرفته باشید. در هر صورت باید دریابید که کدام سبک ماساژ ریلکسی باعث احساس آرامش بیشتر و رهایی از درد، استرس و تنش می‌شود.

 

ماساژ برای اضطراب

در طول یک دوره زمانی که هر روز استرس جدیدی گریبان ما را می‌گیرد، جای تعجب نیست که ماساژ به یک وسیله کاهش اضطراب بسیار محبوب تبدیل شده باشد. آمریکایی‌ها به ماساژ فراتر از وسیله آرامش نگاه می‌کنند. مری بث براون از انجمن ماساژ درمانی آمریکا می‌گوید:" ماساژ می‌تواند برای انواع شرایط، از جمله آرتروز، درد کمر، بی‌خوابی، سردرد، اضطراب، مشکلات گردش خون و بهبود آسیب‌های ورزشی موثر باشد."

چه عواملی باعث اضطراب می شود؟

بدن انسان برای پاسخ به خطر، مانند حمله حیوانات وحشی، طوری طراحی شده که هم می‌تواند فرار کند و هم مبارزه کند. هر دو این اقدامات نیاز به سطوح اضافی از کورتیزول در بدن دارد که به عنوان " هورمون استرس" شناخته شده است. کورتیزول باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن می‌شود و سطح قند خون را افزایش می‌دهد تا ماهیچه‌های ما را برای ستیز یا گریز آماده کند. اما از آنجایی که بسیاری از مشکلات امروزه به مانند حمله حیوانات وحشی نیست، حفظ سطح کورتیزول درسطح بالا می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی، سردرد و بی‌خوابی شود. در چنین موقعیتی است که ماساژ نقش بسزایی ایفا می‌کند.

ماساژ چگونه کمک می‌کند؟

اگر شما دارای علائم اضطراب در شانه‌ها، پشت و گردن هستید، ماساژ حرفه‌ای می‌تواند بدون در نظر گرفتن این‌که در کدام محل شما دارای کشش هستید، به طور خاص آن مناطق را مورد هدف قرار دهد. ، مطالعات نشان داده‌اند که ماساژ باعث افزایش سطح آکسی‌توسین و سروتونینِ بدن شده و منجر به کاهش استرس می‌گردد. احساس آرامش ایجاد شده توسط ماساژ ریلکسی مستمر، باعث کاهش فشار خون نیز می‌شود.

هنگامی که بدن شما در حالت آرامش است، سیستم عصبی شما با پایین آوردن ضربان قلب و بهبود تنفس به این آرامش پاسخ می‌دهد. خواب عمیق این حالت را آسان‌تر می‌کند، چرا که ماهیچه‌های شما به یاد می‌آورند به اندازه کافی نیاز به بازسازی در خانه را دارند، که شما را قادر به لذت بردن از یک زندگی سالم می‌کنند.

ماساژ برای میوفاسیا (Myofascial)

درد مزمن ناشی از کوفتگی عضلانی، توسط یک تمرین یا به چالش کشیدن بیش از حد عضلات ایجاد می‌شود. سندرم میوفاسیا (درد عضلات جونده و تاندون) در حال پیشرفت است. درد از مناطق حساس که به عنوان نقاط ماشه‌ای شناخته می شوند، شروع می گردد و از طریق عضلات خاص و یا بافت همبند به دیگر بخش ها فرستاده می‌شود.

 به گزارش دکتر رابرت بنت، سندروم میوفاسیا بهترین شیوه تحقیقات روماتولوژی بالینی می‌باشد که علائم آنها در مقالات پزشکی در قرن گذشته شرح داده شده است، که به تازگی به عنوان اختلالات هدف توسط مطالعات علمی نشان داده شده است.

چه چیزی به‌وجود آورنده علائم بیماری است؟

شایع ترین علت، انقباض عضله است که می‌تواند به علت استرس جسمی، روانی یا عاطفی و هم‌چنین به علت حرکت تکراری ایجاد شود. این گروه از عضلات محکم، طیف وسیعی از حرکات را محدود می‌کنند. به گفته دکتر بنت، درد به صورت دورانی تحریک می‌شود. درد عضلات جونده و تاندون، زنان و مردان را به صورت همزمان تحت تاثیر قرار می‌دهد، حتی زنان بیشتر از مردان از میوفاسیا رنج می‌برند. ماساژ ریلکسی مستمر به یک اندازه برای زنان و مردان موثر است. اگر شما احساس گره‌های عضلانی یا درد دارید که به طور پیوسته بدتر می شود، ماساژ ریلکسی مستمر به کاهش درد کمک می‌کند.

آرامش عضلات پیوسته

در ماساژ ریلکسی مستمر، تراپیست‌های حرفه ای ما در پرداختن به دردی که از انقباض عضلات می‌آید با تجربه هستند. بسته به نیازهای فردی شما، ماساژ عضلات جونده و تاندون (میوفاسیا)، ممکن است شامل:

• ماساژ دیپ تی‌شو، گره‌ها را مورد هدف قرار می‌دهد و تنش مزمن با نوازش در سراسر ماهیچه‌ها، آرامش می‌کند. فشار عمیق در فاسیا (لایه محافظ اطراف مفاصل، استخوان‌ها و عضلات) گاهی اوقات می‌تواند کمی ناراحت‌کننده باشد ولی مزایای طولانی‌مدت به مراتب برای درد های کوتاه‌مدت بیشتر است.

• ماساژ هات‌استون، سطح صافِ سنگِ گرم‌شده در آب موجب افزایش گردش خون و شل‌شدن عضلات می ‌شود، بنابراین تراپیست شما می‌تواند به لایه‌های عمیق‌تری برسد که به کاهش درد، ترویج آرامش و رهایی از استرس کمک شایانی می‌کند. سنگ گرم به گسترش عروق خونی شما کمک می‌کند، در نتیجه گردش خون بهتر و اثر آرام‌بخش فوری حاصل می‌شود که می‌تواند به کاهش استرس و همچنین تسکین درد مزمن کمک کند.

اگر تمایل به آزاد سازی تنش در عضلات جونده را دارید، ابتدامطمئن شوید که به تراپیست خود هشدارهای لازم را داده‌اید. این مورد شامل کشش ملایم، فشار و موقعیت مفاصل شما در زوایای مختلف می‌شود که ایجاد یک کشش طبیعی می‌کند. همراه با ترغیب اسپاسم‌های عضلانی به استراحت، می‌تواند به چسبندگی فاسیا آسیب دیده و شکسته‌شده کمک کند.

مزایای اضافی

سندرم فیبرومیالژیا میتواند شانس شما را در تجربه اضطراب، افسردگی و بیخوابی افزایش دهد. ماساژ عضلات جونده و تاندون یک راه موثر برای حل این مسایل قبل از افزایش سطح درد میباشد. نگران نباشید، در نظر گرفتن زمان برای استراحت با یک ماساژ باعث بیانیه ای قدرتمند در مورد اهمیت سلامتی شما می باشد. آنچه که بیشتر، اثرات آرامش بخش دارد ماساژ تجمعی می باشد، به این معنی که ماساژ ریلکسی مستمر در ساخت و حفظ سلامت شما کمک می کند. با هدف قرار دادن نه تنها عضلات منقبض و یا فاسیا که باعث درد در نواحی دیگری از بدن شما می شود، بلکه پرداختن به استرس که ممکن است باعث چنین سفتی عضلانی در وهله اول باشد، شما و تراپیست تان در حال ایجاد یک مجموعه ای قدرتمند از سلاح برای نبرد با سندرم درد عضلات جونده و تاندون می باشید.

 

 

می خواهم ماساژ بگیرم