هر آنچه باید بدانیم

ما تمام سوالاتی که در این چند سال در مورد ماساژ، انواع بیماری و سندروم از ما پرسیده شده را  در اختیار شما قرار داده ایم.

ماساژ، انواع بیماری و سندروم

ماساژ برای افسردگی

اختصاص زمانی برای گرفتن ماساژ برای افراد دچار افسردگی به همان اندازه مهم است که برای افراد مبتلا به آرتریت،  مصدومیت­های ورزشی و سندرم تونل کارپال اهمیت دارد. WebMD بیش ازیک دوجین مطالعه را بررسی کرده که نشان می­دهد چگونه ماساژ قادر به مقابله با افسردگی توسط کاهش سطوح کورتیزول است. هورمون کورتیزول پاسخ بدن به استرس بوده و ماساژ، این مورد را بیش از ۵۰٪ کاهش می­دهد. هم زمان با کاهش کورتیزول، ماساژ میزان سروتونین و دوپامین را بالا می­برد که هر دو ناقلین عصبی­ هستند که در تنظیم مود و شرایط روحی فرد دخیل­اند.

نتایج ماساژ

ژورنال بین المللی علوم عصبی “The International Journal of Neuroscience” گروهی از افراد مبتلا به آسیب­های طناب نخاعی را مورد مطالعه و بررسی قرار داده است که  دچار افسردگی نیز بودند. هر دو هفته یک­بار برای مدت پنجدفعه، نیمی از بیماران دوره­ای 40 دقیقه­ای از حرکات ورزشی را گذراندند، در حالی که نیمی دیگر دو تایم ماساژ 40 دقیقه­ای داشتند. در هردو گروه ویژگی­های جسمانی طی گذشت زمان درمان بهبود پیدا کرده بود. اما در افرادی که تحت ماساژ درمانی بودند، کاهش افسردگی نیز شایان بود. بنابراین با اینکه ورزش مدت­هاست که به عنوان وسیله­ای برای مقابله با افسردگی شناخته شده است ولی گرفتن ماساژ نه تنها مزیت­های بیشتری داشته، بلکه سفتی و درد ناشی از حرکات ورزشی را نیز کاهش می­دهد.

تعهد به خوب ­بودن

گاهی اوقات کنار گذاشتن زمانی برای مراقبت و رسیدگی به خود دشوار است. اما عضویت در یکی از مراکز شبدا، روشی موثر در نگهداری منظم سطح سلامتی است. گرفتن ماساژهای ریلکسی مستمر، وضعیتی آرام از هوشیاری ذهنی را ایجاد می‌کند که باعث به وجود آمدن نگرشی مثبت می‌شود. جدا کردن زمانی برای مشاوره با تراپیست اختصاصی­تان قبل از شروع جلسه ماساژ ریلکسی، منجر به شناخت کاملتر نیازهای شخصی­تان شده و باعث می‌شود که مجدداً متوجه بشوید که شما شایسته داشتن احساس خوب هستید و می بایستی برای تحقق آن، قدم های لازم را بر‌دارید، سهل گردد.

ماساژ برای درد گردن

انجمن ملی سرشماری سلامت آمریکا “The U.S National Institute of Healt Statistics” گزارش می­دهد که 15% آمریکائی­ها با مشکل درد گردن دست و پنجه نرم می­کنند.

معمولاً علت درد، ناشی از عمل ساده­ای مثل خم کردن شانه­ها بر روی کیبورد، موبایل، گجت و یا سطحی که بر روی آن کار انجام می­شود تشخیص داده شده است.

وضعیت ایستائی بدن، ممکن است دیگر فاکتور مورد نظر باشد. عوامل دیگری چون آرتریت،  whiplash (واخوردگی گردن)، در تنگنا قرارگرفتن عصب، کشش عضلانی یا بیماری تحلیل ­برنده نیز تاثیرگذارند. خواه این درد مزمن و خواه کوتاه مدت باشد، می­توان آن را با ماساژ ریلکسی مستمر تسکین داد.

ماساژ چگونه کمک می­کند؟

ماساژ ریلکسی مستمر به عاری از درد شدن کل بدن شما کمک می­کند و این هدف تراپیست‌های مراکز ما است. وقتی شما دچار درد گردن هستید، ماساژ ابتدا بر شانه­ها و قسمت بالایی پشت شما متمرکز می­شود.

Elain Calenda” از “The Boulder College of Massage Therapy” می­گوید: ماساژ گردن به خودی خود ممکن است در ابتدا منجر به بدترشدن علایم شود. اما ماساژ آرام بازوها، قفسه سینه، پاها و پشت، منجر به کاهش درد گردن می­شود. رهاسازی درد میوفاسیال (نقاط ماشه‌ای) و ماساژ کامل عضلات گردن، صورت، فک، سر و گلو، منجر به بهبودی کامل و بازگشت عملکرد عضو می‌گردد.

مزایای بیشتر

در کنار تسکین درد گردن، ماساژ ریلکسی مستمر به نرم نگهداشتن مفاصل نیز کمک شایانی کرده و شانس کشیدگی عضله‌ها را کاهش می­دهد. همچنین ماساژ وضعیت ایستائی و ارتجاع­پذیری را بهبود بخشیده، گستره حرکتی مفاصل را افزایش داده، فشار خون و ضربان قلب را پائین آورده و به تسکین استرس و ریلکسیشن کمک می­کند.

ماساژ برای کمردرد

ماساژ برای کمر درد

می‌توان گفت اکثر مردم تجربه درد کمر را دارند. در واقع زمانی که به دنبال اطلاعات در مورد ماساژ هستیم، بیشتر مردم “ماساژ پشت” را  نسبت به ماساژ شانه، زانو، دست‌ها، گردن و یا هر بخش دیگری از بدن بیشتر جستجو می‌کنند. پشت شما دارای ماهیچه‌ها و رباط‌هایی هستند که سخت کار می‌کنند و باعث احساس فشار و درد در نواحی مختلف پشت می‌شوند.

بر اساس گزارش موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی، درد پشت، دومین بیماری شایع عصبی در ایالات متحده است و انجمن کایروپراکتیک آمریکا تخمین زده است که از هر ده نفر، هشت نفر درد را در برخی از نقاط کمر، تحمل می‌کنند.

مطالعات کمر درد

مجله آکادمی پزشکان خانواده آمریکا گزارش می‌دهد، مردمی که تجربه درد کمر داشته‌اند با گرفتن ماساژهای ریلکسی مستمر نسبت به کسانی که تجربه ماساژهای ریلکسی نداشتنه‌اند، بیشتر تسکین می‌یابند.

هنگامی که مجله بین‌المللی علوم اعصاب نیز به مطالعه و بررسی اثرات ماساژ ریلکسی مستمر بر آرامش عضلات می‌پردازد، از روی مقایسه دو گروهی که یک سری تحت ماساژ ریلکسی مستمر هستند و گروهی که ماساژ نمی‌گیرند، اعلام می‌کند که احساس درد، اضطراب و افسردگی کمتری در گروه اول مشاهده می‌شد.  

احساس راحتی

زمانی که دنده‌ها و یا مفاصل قفسه سینه تحرک خود را از دست می‌دهند ماساژ می‌تواند به کاهش اسپاسم‌های عضلانی کمک کند. در نتیجه موجب عملکرد بهتر مفاصل می‌شود. این امر حتی ممکن است به افزایش تحرک مفصل ساکروایلیاک یا دنبالچه توسط ماساژ ماهیچه های گلوتئال و انتشار تنش در بافت کمک کند. همراه با افزایش انواع دیگر درمان‌های پزشکی، ماساژ ریلکسی مستمر می‌تواند کمک قابل توجهی به درد های اتفاقی و یا مزمن کند. درد مزمن به علت تحرک محدود مفاصل مهره‌ها، لگن و دنده و یا به فشرده سازی از طریق اعصاب، اسپاسم عضله، بیماری یا اختلال ساختاری بوجود می‌آید.

 برای یافتن منطقه دقیق درد نیاز به تراپیست حرفه‌ای و با سابقه است.

آرامش و سلامتی

علاوه بر تسکین درد، ماساژ مزایای دیگری نیز فراهم می‌کند. ماساژ Spa یک نقش فعال در بهبود سلامت کلی شما بازی می‌کند، زیرا ماساژ ریلکسی مستمر کمک می‌کند تا بدن شما یک سطح بالاتر از آرامش را تجربه کند. این امر باعث کاهش استرس، بهبود خواب و افزایش اندورفین می شود که به عنوان مسکن طبیعی درد عمل می‌کند. بدن شما پس از یک جلسه ماساژ ریلکسی می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد زیرا با افزایش جریان خون، اکسیژن مغذی را به عضلات شما می رساند و مواد متابولیسم شده کثیف را از اعضای داخلی بدن دور می‌سازد. همچنین ماساژ ریلکسی مستمر انعطاف‌پذیری بیشتر، عضلات آرام و مفاصل سرحال تر در هنگام حرکت را فراهم می کند.

انواع ماساژ

بسته به اهداف و یا وضعیت جسمانی تان، ماساژ ریلکسی ممکن است یک نوع خاص از ماساژ، یا ترکیبی از چند نوع ماساژ باشدکه شامل:

• ماساژ سوئدی، رایج ترین نوع ماساژ در آمریکا است. آرام، ملایم و با فشار کم تا متوسط.

• ماساژ دیپ تی‌شو، با فشار عمیق‌تر در سراسر ماهیچه‌های شما.

• ماساژ هات اِستون، با استفاده از سنگ‌های گرم‌شده در آب برای افزایش گردش خون و شل‌شدن عضلات.

 هر سبک ماساژی دارای مزایای خاص خود است، بنابراین با تراپیست‌تان راجع به کمر درد خود صحبت و مشورت کنید، تا در مورد سبک ماساژی که انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید. شما ممکن است تصمیم به گرفتن ماساژ در یک سبک خاص و تکرار آن در هر جلسه دیگر داشته باشید و یا تصمیم به ترکیب سبک‌های مختلف در زمان‌های مختلف گرفته باشید. در هر صورت باید دریابید که کدام سبک ماساژ ریلکسی باعث احساس آرامش بیشتر و رهایی از درد، استرس و تنش می‌شود.

ماساژ برای زانو

درد زانو غالباً می‌تواند از درون بدن تا بیرون را در بر بگیرد. زانوهای شما کل وزن بدن شما را تحمل می­کنند و همواره بهخوبی پاسخگوی این موضوع نیستند. افراد بالغ غالباً با اُستئوآرتریت (Osteoarthritis) دست و پنجه نرم می­کنند، استئوآرتریت شایعترین بیماری مزمن مفصلی است. استفاده بیش از حد از مفاصل باعث استئوآرتریت میشود. که در این بخش منظور از استئوآرتریت، مفصل زانو است. موسسه درد در آمریکا (The American Pain Institude) می­گوید که حدود 30% از افراد با سن 65 سال و بالاتر، احساس درد و سفتی را در زانوهای خود به همراه دارند.

ماساژ پس از جراحی

عمل جراحی جایگزینی کامل زانو، به طور پیشرونده­ای افزایش پیدا کرده است اما سفتی آن یک مشکل جانبی است. بافت اِسکار ناشی از جراحی، در هر مریضی، متفاوت است. اما این بافت سخت ممکن است باعث محدود تر شدن گستره حرکات شود. ماساژ در از بین رفتن این بافت اِسکار موثر بوده و روند بهبود و ریکاوری را تسهیل و تسریع می­بخشد.

مطابق با سخنان دکتر داوید کاتز از دانشکده پزشکی دانشگاه ییل،

(David Katz of Yale University’s Medical School)، ماساژ عاری از اثرات جانبی شناخته شده است و طبق دستاوردهای ما، روند درمانی شفافی را طی می­کند.”

مزایای ماساژ برای زانو

با مطالعه­ بر روی افرادی که به اُستئوآرتریت (بیماری مزمن مفصلی)، مبتلا شده بودند و خواهان استفاده از اثرات ماساژ ریلکسی مستمر نیز بودند، مشخص شد کسانی که ماساژ سوئدی 60 دقیقه­ای را هفته­ای یک یا دو بار برای مدت دو ماه گذرانده بودند، درد کمتر و عملکرد بهتری را در زانوهایشان حس میکردند. پژوهشگران نتیجه گرفتند که ماساژ، واقعا موثر و کارآمد است. حتی در افرادی که مشکلی در زانو ندارند، ماساژ سطح سروتونین را افزایش داده و به عنوان تسکیندهنده طبیعی درد در بدن عمل می­کند و منجر به کاهش استرس و بهبود خواب عمیق میشود.هرکسی که در زانوها، مفاصل و… احساس مشکل و استرس میکندمی­تواند از مزایای ماساژ در مراکز ما برخوردار شود.

ماساژ برای شانه

ما مقایسه­ ها و مثال‌های زیادی را برای شانه­ ها به ­کار می­بریم. شاید به این خاطر که آن­ها بسیار کاربردی، مفید و تقریبا همه­کاره هستند. برداشتن، پرتاب کردن، کشیدن و تقریباً هر فعالیت دیگری که دست و بازوها در آن دخیل است، نیازمند تحرک شانه است. ما همگی شخصیتهایی را در فیلم­ها و برنامه­های تلویزیونی دیده­ایم که شانه خود را زیر فشار کاری که قرار گرفته­اند، استرسی که دارند یا خستگی ناشی از هر چیزی، تکان می­دهند. این رخداد شایعی است که خیلی از افراد حتی متوجه نیستند هنگامی که از سر میز بلند می­شوند و حتی به هنگام تعویض لباس‌هایشان، همان کار را انجام میدهند. درد شانه آنقدررایج بوده که خیلی از افراد گمان می­کنند ضروری و همیشگی است.

درد و سفتی

یک Rotator Cuff (ماهیچه گردنده) پاره شده یا شانه جابه­جا شده، حرکت دادن بازوها را مشکل می­سازد اما می­توان برای مدت طولانی در یک وضعیت نشست. مهم نیست که چه چیزی منجر به درد و سفتی می­شود، ماساژ ریلکسی برای شانه­ها، راهی موثر جهت افزایش گستره حرکتی است. این بدین خاطر است که ماساژ منبع خون تازه و غنی از اکسیژن را به عضلات بالا می­برد. ماساژ دیپ تی‌شو که در امتداد حالت شانههایشما است یا ماساژ سوئدی نیز می­تواند تنش، سفتی و درد را کاهش دهند.

جلوگیری از مشکلات شانه

 الاین کالندا از دانشکده ماساژ تراپی کلرادو(Colorado’s College of Massage Therapy)، علل منجربه درد شانه را شامل عضلات ضعیف، وضعیت ایستائی بد و گاهی تقلا برای کار و فعالیت شدید می­داند. مردم غالباً فقدان حرکت در اندام خود را تا آخر هفته که انجام یک کار غیرمعمول منجر به درد شانهشان منجر میگرددرا حس نمی­کنند.

با اینکه تکنیک­های ماساژ قادربه تسکین هستند، استمداد ماساژهای ریلکسی می­تواند به معنی پرهیز از مشکلات مشابه پس از چالش­های آخر هفته­ای باشد. کالندا (Calenda) میگوید:با افزایش گستره حرکات شانه و گردن، ماساژ از کششهای آینده پیشگیری می­کند.

ماساژ منظم شانه

هیچ جایگزینی برای ماساژ ریلکسی مستمر وجود ندارد. حتی ماساژ و مالش شانه و گردن­تان با دست مخالف نیز می­تواند تسکین­بخش باشد. یک کارشناس ماهر می­داند که چگونه فشار را اعمال کند تا بهترین نتیجه حاصل شود. شما ممکن است حس کنید که توده­هایی از زیر فشار رها می­شوند که نشان­دهنده این است که چسبندگی عضلات و بافت­های منجر به درد، در حال از بین رفتن است. برای ماساژ تراپیست‌های مراکز ما میزان مکفی از فشار توصیه شده است اما میزان فشار ورودی دراطمینان از این‌که شما بهترین ماساژ شانه ممکن را دریافت میکنید، ازطرف شما بایستی تایید شود.

ماساژ شانه یخ­زده

با اینکه کپسولیت چسبنده (موسوم به شانه یخ­زده) شرایطی ویژه است، که درمان آن یک تا دو سال طول می­کشد، این وضعیت را نیز میتوان عموماً با همان ماساژ شانه­ که دیگر انواع درد شانه را تسکین می­دهد، بهبود بخشید. این موارد شامل:

 1. ماساژ سوئدی که حقیقتاً میزان اکسیژن را در جریان خون شما افزایش می­دهد و منجر به کاهش سموم عضلانی و بهبود جریان خون می­گردد.
 2. ماساژ تریگر پوینت که فعالانه محل و شدت حس را شناسایی کرده و مدیریت طبیعی درد مزمن را منجر می­شود. غالباً یک درمان تک جلسهای هم میتواند منجر به کاهش قابل توجهی از درد  شود، اما درمان مداوم، تسکین خیلی بهتری به ارمغان خواهد آورد.
ماساژ برای اضطراب

در طول یک دوره زمانی که هر روز استرس جدیدی گریبان ما را می‌گیرد، جای تعجب نیست که ماساژ به یک وسیله کاهش اضطراب بسیار محبوب تبدیل شده باشد. آمریکایی‌ها به ماساژ فراتر از وسیله آرامش نگاه می‌کنند. مری بث براون از انجمن ماساژ درمانی آمریکا می‌گوید:” ماساژ می‌تواند برای انواع شرایط، از جمله آرتروز، درد کمر، بی‌خوابی، سردرد، اضطراب، مشکلات گردش خون و بهبود آسیب‌های ورزشی موثر باشد.”

چه عواملی باعث اضطراب می شود؟

بدن انسان برای پاسخ به خطر، مانند حمله حیوانات وحشی، طوری طراحی شده که هم می‌تواند فرار کند و هم مبارزه کند. هر دو این اقدامات نیاز به سطوح اضافی از کورتیزول در بدن دارد که به عنوان ” هورمون استرس” شناخته شده است. کورتیزول باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن می‌شود و سطح قند خون را افزایش می‌دهد تا ماهیچه‌های ما را برای ستیز یا گریز آماده کند. اما از آنجایی که بسیاری از مشکلات امروزه به مانند حمله حیوانات وحشی نیست، حفظ سطح کورتیزول درسطح بالا می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی، سردرد و بی‌خوابی شود. در چنین موقعیتی است که ماساژ نقش بسزایی ایفا می‌کند.

ماساژ چگونه کمک می‌کند؟

اگر شما دارای علائم اضطراب در شانه‌ها، پشت و گردن هستید، ماساژ حرفه‌ای می‌تواند بدون در نظر گرفتن این‌که در کدام محل شما دارای کشش هستید، به طور خاص آن مناطق را مورد هدف قرار دهد. ، مطالعات نشان داده‌اند که ماساژ باعث افزایش سطح آکسی‌توسین و سروتونینِ بدن شده و منجر به کاهش استرس می‌گردد. احساس آرامش ایجاد شده توسط ماساژ ریلکسی مستمر، باعث کاهش فشار خون نیز می‌شود.

هنگامی که بدن شما در حالت آرامش است، سیستم عصبی شما با پایین آوردن ضربان قلب و بهبود تنفس به این آرامش پاسخ می‌دهد. خواب عمیق این حالت را آسان‌تر می‌کند، چرا که ماهیچه‌های شما به یاد می‌آورند به اندازه کافی نیاز به بازسازی در خانه را دارند، که شما را قادر به لذت بردن از یک زندگی سالم می‌کنند.

ماساژ برای دوره قاعدگی

ماساژ برای دوره قاعدگی

 

زنانی که احساس درد ماهانه، عدم قاعدگی و آندومتریوز (درد طاقت فرسای نازایی) داشتند، پس از مشارکت در مطالعه­ای که تقریباً 24 دوره بیست دقیقه­ای ماساژ را شامل می­شد، شدت دردشان کمتر شده است. محققین نتیجه گرفتند که نه تنها با ماساژ میزان درد کاهش می­یابد، بلکه اثرات مثبت ماساژ ریلکسی طی 6 هفته آینده افزایش نیز پیدا می­کند. در واقع با ماساژ به هر دلیلی، بدن شما درک می­کند که چگونه تمدد اعصاب کند.

PMS (سندروم پیش ازقاعدگی) و ماساژ

درمطالعه انجام شده توسط دانشکده پزشکی میامی (University of Miami school) در مورد زنان دچار سندرم پیش قاعدگی شدید (PMS) آنها را به دو گروه تقسیم نمودند. گروه اول که فقط تحت درمان‌های رایج بودند و گروه دوم همزمان، ماساژ نیز می‌گرفتند. زنانی که تحت ماساژ هم بودند، نشان از کاهش اضطراب، افسردگی، درد و نیز علایم بیماری داشتند. روی هم رفته می­توان از مطالعه انجام‌گرفته چنین برداشت کرد که ماساژ در طولانی‌مدت، باعث کاهش درد و حفظ آب بدن شده و در کوتاه‌مدت نیز، می تواند موجب کاهش اضطراب و بهبود خلق­ و خوی زنان مبتلا به PMS شود.

کاهش علایم

برخی زنان ممکن است طی دوره قاعدگی، در مراجعه به ماساژتراپیست خود، احساس خجولی داشته باشند. اما کارشناسان ماساژ تراپیست مراکز ما در رسیدگی به انواعی از موضوعات مربوطه مجرب هستند. ماساژ نه تنها باعث افزایش جریان خون قاعدگی از طریق بهبود گردش خون می‌شود، بلکه اثرات مثبت دیگری نیز بر جنبه­های قاعدگی دارد. کاتلین کلایتون (Kathleen Clayton) از مرکز ماساژ درمانی آمریکا

(The American Massage Therapy Association) به WebMD می­گوید: “ماساژهای ریلکسی مستمر قادر به تسکین درد پشت، احساس نفخ و کرامپ­های شکمی (گرفتگی عضلات شکمی بدون منشا عصبی و فقط در افراد سالم ) بوده، بنابراین چه بهتر که زمانی را برای این کار اختصاص دهیم. هر زمانی که مناسب برنامه روزانه شما باشد”.

ماساژ در دوران بارداری و پس از زایمان

ماساژ و بارداری

ماساژ در دوران بارداری یک روش مراقبتی تکمیلی فوق‌العاده است که از استرس می‌کاهد و سلامت عمومی را بهبود می‌بخشد. ماساژ بسیاری از ناراحتی‌هایی را که در طول دوران بارداری به وجود می‌آید تسکین می‌بخشد. ناراحتی‌هایی نظیر کمردرد، خشکی گردن، گرفتگی پاها، سردرد و اِدما.

همین‌طور ماساژ برای زنان باردار باعث می‌شود تا فشار بر روی مفاصل حامل وزن کاسته شود و دستگاه گردش خون و لنف هم عملکرد بهتری داشته باشد. ماساژ باعث تسکین ناراحتی‌های عصبی می‌شود که نتیجه آن بهبود الگوهای خواب نیز هست. ضمن این که تغییرات هورمونی نیز به وسیله ماساژ کمتر تاثیرات منفی بر روی دستگاه روانی فرد خواهند گذاشت.

در طول ماساژ بارداری

در مراکز تخصصی شبدا تراپیست تمام تلاش خود را به کار می‌بندد تا بیشترین مراقبت و توجه را به شخص ماساژگیرنده باردار انجام دهد. خوابیدن بر روی پهلوها و قراردادن بالش‌های مخصوص، بهترین وضعیت را به وجود می‌آورد تا بیشترین میزان تسکین برای کمردرد نقاط پایینی و نزدیک به لگن خاصره به ارمغان آورده شود. باید توجه کرد که فشار بیش از حد در این ناحیه می‌تواند به دردهای شکمی منجر شود، بنابراین طبیعی است که ما تمام تلاش‌مان را انجام دهیم تا از بروز هرگونه ناراحتی جلوگیری کنیم.

در طول سه ماهه دوم بارداری شما احتمالا ترجیح می‌دهید تا بر روی پشت‌تان و در حالی که یک بالش کوچک گوه‌ای شکل زیر یکی از باسن‌هایتان قرار داده شده دراز بکشید تا کمترین فشار به بدن‌تان وارد شود. با توجه به این که در کدام مرحله از بارداری هستید تراپیست شما تکنیک‌هایی را به کار می‌برد که شامل رفلکسولوژی، ماساژ سوئدی یا تکنیک‌های به خصوصی است که بر روی بخش‌های خاصی از بدن‌تان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تسکین ناراحتی‌های روزمره

ماساژ برای خانم‌های باردار مزایای بسیاری دارد و خیلی خوب است که با تراپیست‌تان در مورد دردها و ناراحتی‌های روزمره‌تان مشورت کنید. ناراحتی‌هایی که می‌تواند شامل:

 • در صورت تمرکز بر روی سر، گردن و شانه‌ها سردردها می‌توانند تسکین پیدا کنند. به علاوه آزادسازی استرس در طول جلسه ماساژ باعث می‌شود تا احتمال سردردهای میگرنی یا عصبی کاهش پیدا کند چرا که در این حالت اسپاسم‌ها و انقباض‌های ماهیچه‌ای آرام و آزاد می‌شوند.
 • کش آمدن ماهیچه‌ها که به خاطر وزن اضافی کودک به وجود می‌آید می‌تواند با افزایش جریان خون در نقاط آسیب‌دیده برطرف شود. این گردش خون علاوه بر رساندن اکسیژن اضافی، گردش سیستم لمفاتیک را هم تسریع می‌بخشد و به دفع سموم کمک می‌کند.
 • خستگی، کمردرد، تورم و آماس بدن هم می‌تواند از طریق تکنیک‌های مختلف ماساژ تسکین پیدا کند و آرام شود.
 • دردهای معمول دوران بارداری نیز از طریق آزادسازی سروتونین تسکین می‌یابد، هورمون طبیعی که بدن شما در حین دریافت ماساژ ترشح می‌کند.

با این که ماساژ نمی‌تواند تضمین کند کودک شما شب‌ها می‌خوابد یا نه، اما به طور کلی بر روی بهبود تجربه خواب شبانه شما چه در دوران بارداری و چه پس از آن موثر است. ماساژتراپی معمول نه تنها به کاستن از اندوه و عصبانیت شما کمک می‌کند بلکه به ارتقا آرامش و ریلکسیشن هم می‌انجامد. مسئله‌ای که در نهایت به بهبود الگوی خواب منجر می‌شود.

به علاوه ترشح‌شدن سروتونین، اندورفین و دوپامین در پاسخ به دریافت ماساژ، کمک‌های اضافی این هورمون‌های طبیعی را هم به مزایای ماساژ اضافه می‌کند.

سالم بمانید

خانم‌هایی با بارداری کم‌خطر می‌توانند از تکنیک‌های متنوعی که در مراکز تخصصی ورزش و ماساژ شبدا ارائه می‌شوند بسیار بهره ببرند. خانم‌های با بارداری پرخطر نیز باید پیش از دریافت یکی از ماساژهای ما با پزشک و یا دکتر مامایی خود مشورت‌های لازم را انجام دهند. اگر در هر مرحله از ماساژ بارداری احساس ناراحتی کردید، بلافاصله تراپیست خود را در جریان بگذارید.

ماساژ برای بی خوابی

گاهی اوقات داشتن یک خواب شبانه آسوده و کامل یک آرزوست. خواه این موضوع به دلیل استرس عمومی یا در اثر یک عامل ویژه باشد و خواه در اثر تغییرات هورمونی، درد کوتاه مدت یا مزمن و …، چیزی نااُمیدکننده­‌تر از نگاه کردن به ساعت در رختخواب نیست.

 دانستن اینکه فردا را باید بدون خواب کافی آغاز کنید و در طول روز مدام احساس خستگی یا کمبود انرژی داشته باشید، به خودی خود بد است اما این تنها مشکل بیخوابینیست، بلکه عملکردهای درک و فهم و حافظه نیز با افزایش کسالت و اضطراب، کاهش می­یابند.

 مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری­ها، (Nerve Center and Prevention of Illness’s) توضیح داده است که خواب ناکافی، یک اپیدمی در سطح بهداشت عمومی به شمار می‌آید. ناکافی بودن خواب ارتباط مستقیمی با تصادفات وسائل نقلیه، فجایع صنعتی و خطاهایی در زمینههای پزشکی و دیگر مشاغل دارد.

درمان طبیعی بی­خوابی

بیشتر ما با تبلیغات قرص­هایی جهت درمان بی­خوابی آشنا هستیم، اما همه ما به نسخه­های درمانی این تبلیغات اتکا نمی­کنیم. داروهای با فروش آزاد، همیشه موثر نیستند. الکل و نیکوتین نیز مشکلات خودشان را دارند. میتوان حدس زد که چرا برخی افراد، کمتر به درمان­های ایده­آل برای داشتن خواب راحتتر پناه می‌برند. اما اگر شما به دنبال درمان طبیعی برای بی­خوابی هستید، ایده ماساژهای ریلکسی میتواند تفاوت­ها را رقم بزند.

ماساژ چگونه عمل می­کند؟

 وقتی به تراپیست خودتان در یکی از مراکز ما، در مورد مشکلات خواب خود می­گویید، ماساژی متناسب با مشکل خود را می­یابید. تحقیقات نشان داده است که ماساژ ریلکسی مستمر برای بی­خوابی، نه تنها درد و اضطراب را کاهش داده بلکه ریلکسیشن را نیز بالاتر می برد که در بازیابی الگوی خواب شما موثر خواهد بود.

دکتر تیفانی فیلد (Tiffuny Field) می­گوید: “زمانی که شما خوابی عمیق ندارید، انواع مشخصی از عوامل درد در بدن شما رها می­شوند.” اما این تغییرات با هر نوع ماساژی، خواه برای بی­خوابی و خواه برای افزایش ارتجاع­پذیری یا بهبود ریلکسیشن باشد، رفع خواهند شد. او می­گوید: “در بدن اندورفینی که رها میشود، یک ضد درد 100% طبیعی است و می تواند در بهبود خواب عمیق بسیار موثر باشد.”

مزیت­های اضافی

به هنگام خواب عمیق، مکانیزمهای بازیابی در بدن به صورت اتوماتیک اتفاق میافتد. ماساژهای ریلکسی این خواب عمیق را ممکن و میسر می سازند.

 موسسه تحقیقات ماساژ و لمس The Touch Research Institute) ) دریافته است که در افراد مبتلا به آرتریت، افزایش قدرت مشت کردن و بهبود گستره حرکتی مفاصل نیز پس از حدود کمتر از یک ماه ماساژ ریلکسی، کاملا قابل لمس بوده است. از دیگر مزایای ماساژ ریلکسی می‌توان به: بهبود وضعیت ایستایی بدنی، کاهش فشار خون، ریلکس شدن عضلات، گردش خون بهتر، تقویت سیستم ایمنی، تسکین سردردها و کاهش استرس اشاره کرد. بنابراین ماساژ یک درمان طبیعی برای بی­خوابی در کنار دیگر تاثیرات، به شمار میرود.

افزودن آپشن آروما

دانشمندان بخش پزشکی دانشگاه مریلند (University of Maryland Medical Center Research ) دریافتند که با اینکه ماساژ جهت بهبود ریلکسیشن و خواب عمیق لازم است اما ماساژهای ریلکسی با آپشن آروماتراپی، موثرتر است.

مطالعات بالینی بر روی افراد بیمار تحت ماساژهای ریلکسی، چه با استفاده از روغنهای ضروری و یا با روغنهای معطر برگرفته شده از عصاره گیاهان، گل ها و میوه‌ها (آروما)، نشان داده است آن‌هایی که ماساژ همراه با آپشن آروما گرفته‌اند، پیامدهای مثبت بهتری مانند بهبود خواب، استرس کمتر و ظرفیت ذهنی بیشتر، رهایی از تشویش و دلواپسی، رهایی از درد و رنج و … را در پایان جلسه ماساژ با خود به همراه برده‌اند.

ماساژ برای دیابت

ماساژ برای دیابت

 

تاثیرات منفی و تخریبی دیابت نوع یک و دو را می­توان با اثرات ریلکس‌کنندگی ماساژ، کاهش داد و هرکسی می­داند که زندگی با دیابت، دربردارنده چه حجم زیادی از استرس خواهد بود.

بدن انسان درجهت مقابله با استرس یک طراحی کاملا فراگیر دارد و استرس در این فرآیند موجب افزایش سریع قند خون می‌شود.

ماساژ در کاهش استرس، حتی برای غیر دیابتی­ها نیز مفید است. این کار ضربان قلب و فشار خون را کاهش داده و نیز منجر به شل‌شدن عضلات و افزایش اندورفین میشود که همه موارد، حس بهتر بودن را القاء می­کنند.

جریان خون و نوروپاتی (صدمات عصبی)

اکثر دیابتی­ها گردش خون ضعیفی دارند. چندین روش ماساژ وجود دارد که منجر به افزایش میزان جریان گردش خون می­شود. انواع ماساژهای ریلکسی مانند ماساژ دیپ تی‌شو و ماساژ پیشرفته هات استون میکس، دارای اثرات ویژه‌ای هستند. گرفتن ماساژ مستمر به افزایش جریان خون در نواحی احتقان یافته و گرفته بدن، کمک بسیار کرده و اسید لاکتیک را از عضلات بدن شسته و منجر به عبور جریان غنی‌یی از اکسیژن از عضلات می­شود.

نوروپاتی (صدمات عصبی و حسی)، دیگر اثر جانبی دیابت بوده و گرفتن ماساژ تریگرپوینت و ماساژ اسپورت منجر به رهاسازی اندورفین، سروتونین و اکسی­توسین در بدن شما می‌شود که به کاهش صدمات عصبی و حسی کمک می کند.

آگاهی از قند خون

 دکتر روکی ماتور(Dr.Ruchi Mathur)، پزشک در موسسه بالینی غدد درون­ریز آمریکا،

(M.D.of the American Association of Clinical Endocrinologist) توصیه می­کند که هنگام گرفتن ماساژ از شرایط هایپوگلاسیمی (افت قند خون)، اطلاع داشته باشید. البته این کار پی آمد هرگونه فعالیت است، از رانندگی گرفته تا شنا کردن، اما در طول ماساژ اهمیت بسیاری دارد، چون ریلکسیشن عمیق و آرام ممکن است منجر به این موضوع شود که علایم افت قند خون به چشم بیاید.

حتما با ماساژ تراپیست خود در مورد احتمال هایپوگلایسمی و اینکه چگونه با آن کنار می­آیید (با قرص­های گلوکز، یک نوشابه یا دیگر روش­های ترجیحی) مشورت ­کنید. سپس، از بررسی سطح قند خون خود قبل از ترک مرکز شبدا ماساژ اطمینان حاصل کنید.

بنابراین شما می‌توانید با ماساژهای ریلکسی مستمر اثرات مخرب، ویرانگر و تلخ  دیابت را به تعویق انداخته و از تاثیرات مثبت و آرام بخش آن بیشترین استفاده ممکن را ببرید.

ماساژ برای آرتریت

ماساژ برای آرتریت

آرتریت اصلی‌ترین دلیل ناتوانی است که از کیفیت زندگی می‌کاهد و هزینه‌های درمانی سنگینی هم دارد. تنها در ایالات متحده نزدیک به 46 میلیون نفر به آرتریت مبتلا هستند که حداقل نیمی از آن‌ها می‌گویند که آرتریت در فعالیت‌های رومزه‌شان ایجاد مشکل کرده است.

اما خبرهای خوبی هم در راه است! تحقیقات جدید نشان داده که ماساژ می‌تواند در کسانی که به آرتریت مبتلا هستند بسیار موثر باشد. کاهش درد و ناراحتی‌ها از یک‌سو و افزایش توانایی‌های حرکتی این افراد، فوایدی هستند که دریافت ماساژهای مستمر می‌تواند آن‌ها را به همراه داشته باشد. ما در مراکز تخصصی ورزش و ماساژ شبدا برنامه سلامتی را آماده کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند تا از طریق آن دردهای مزمن آرتریتی را تسکین دهید.

مرروی کوتاه بر تاریخچه غلبه بر دردهای آرتریتی

بیش از 2000 سال پیش، فیزیکدان یونانی هیپوکراتوس نوشت که پزشک‌ها باید در زمینه ” مالشی که می‌تواند مفصل شل‌شده را سفت و مفصل بسیار سفت‌شده را شُل کند” تجربه داشته باشند. فرآیندی که امروز نام ماساژ را بر آن گذاشته‌اند و به عنوان یک راهکار مطلوب برای غلبه بر دردهای آرتریتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مراکز شبدا ماساژتراپیست‌های حرفه‌ای ما کمک می‌کنند تا حرکات مفاصل بهبود یابد، ماهیچه‌های تحت فشار تسکین بیابند و جریان خون و مواد مغذی به زیر پوست و بافت‌های ماهیچه‌ای زیرین روان‌تر شود. به علاوه این آرامش و تسکین کمک می‌کند تا سیکل درد و استرسی که اغلب باعث به وجود آمدن آرتریت می‌شود شکسته شود.

مطالعات بالینی

در سال 2006 محققانی از مرکز تحقیقاتی پیشگیری دانشگاه ییل ( Yale Prevention Research Center)  در یک دوره 16 هفته‌ای 64 داوطلب مبتلا به آرتریت را مورد بررسی قرار دادند. این آزمون نشان داد که ماساژتراپی انعطاف‌پذیری را بهبود می‌بخشد، از درد می‌کاهد و محدوده تحرک را در شرکت‌کنندگان بیشتر می‌کند. این اولین آزمایش علمی صورت گرفته در رابطه با تأثیر ماساژ بر آرتریت در آمریکا بود و نشان داد که باور ماساژتراپیست‌ها در مورد اثرات درمانی ماساژ بی‌اساس نیست. آدام پِرلمن، یکی از محققان می‌گوید: ” سرانجام ماساژ می‌تواند تکیه بیماران را بر مراکز درمانی کم کند و از هزینه‌های اضافی تحمیل‌شده سلامتی بکاهد. ما اُمیدواریم نشان دهید که این درمان کمکی نه تنها مفید و ایمن است که به لحاظ هزینه‌ای نیز باصرفه محسوب می‌شود.”

ماساژ باعث راحتی، آرامش و خواب بهتر می‌شود

تحقیقات صورت گرفته در انستیتو علوم لمسی ( Touch Research Institute) در دانشکده پزشکی میامی نشان داد که دریافت ماساژ می‌تواند باعث کاهش عصبانیت و درد و افزایش قدرت مفاصل در مبتلایان به آرتریت شود. به علاوه یکی از آثار ابتلا به آرتریت دشواری‌های خواب است. به گفته تیفانی فیلد، پزشک و رییس همین مرکز، وقتی ما وارد خواب عمیق می‌شویم مواد شیمیایی مخصوصی در بدن ترشح می‌شود. با دریافت ماساژهای ریلکسی مستمر، تراپیست‌های ما می‌توانند به شما کمک کنند تا خواب عمیق‌تری داشته باشید. تجربه این خواب عمیق بسیار مهم است چرا که مراحل بازیابی و بازسازی بدن در این اوقات اتفاق می‌افتد. بنابراین نه تنها ماساژ می‌تواند به شما خواب عمیق‌تری ببخشد بلکه می‌تواند از دردهای روزانه‌تان هم بکاهد.

داشتن ارتباطات، کلید حل مشکل است

در مراکز تخصصی ورزش و ماساژ شبدا ما با انواع گونه‌های آرتریت آشنایی داریم. این وضعیتی مزمن است و درمان قطعی ندارد. تراپیست‌های حرفه‌ای ما از انواع مختلف ماساژ استفاده می‌کنند تا با نیازهای اختصاصی بدن شما هماهنگی داشته باشند. البته از همه مهم‌تر، ما پیش از شروع هر جلسه از ماساژ، در حین آن و بعد از آن در ارتباط مداوم با شما هستیم. این مسئله باعث می‌شود تا تراپیست ما خیالش از بابت فهم نیازهای شما راحت شود و شما ماساژی را دریافت کنید که هم لذت‌بخش است و هم فواید درمانی دارد. با این حال اگر در مورد هر کدام از ناراحتی‌ها و بیماری‌هایتان دچار تردید هستید با پزشکتان مشورت کنید.

فواید ماساژهای ریلکسی مستمر چیست؟

این زیبایی ماساژ است که نه تنها هر جلسه‌اش فوق‌العاده است بلکه فواید درمانی آن در صورت تکرارش در جلسات منظم چندین برابر می‌شود. هرچقدر که بیشتر ماساژ می‌گیرید، بیشتر احساس سلامتی می‌کنید. برنامه‌های ما هم به گونه‌ای تنظیم شده تا بتوانید با دریافت جلسات منظم از تخفیف‌های بیشتر و امتیازهای ویژه استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر به بسته‌های عضویت شبدا نگاهی بیندازید.

ماساژ برای میگرن

ماساژ برای میگرن

 

میگرن چیست؟

میگرن با درد متوسط تا شدید و احساس ضربان در سر مشاهده می‌شود که ممکن است با تهوع و نیز حساسیت به نور همراه باشد. در برخی موارد، این سردردها دردناک هستند یا قبل از علائم هشداری و یا همراه با یک علامت هشداری حسی، مثل جرقه­هایی از نور، نقاط کور یا مورمور شدن دست یا پا به وجود می‌آیند.

خوشبختانه مدیریت درد میگرنی به طور قابل توجهی طی دهه گذشته افزایش پیدا کرده است. گرچه همچنان درمان قطعی وجود ندارد، اما با این حال داروها امروزه موثرتر هستند. به‌علاوه، درمان­های جایگزینی مانند ماساژ ریلکسی مستمر نیز در کاهش تعدد و شدت میگرن موثر بوده­اند.

ماساژ چگونه می­تواند به مدیریت درد میگرنی کمک کند؟

ماساژ روشی موثر برای مدیریت استرس و تسکین تنش­هاست، که این دو مورد از مهم­ترین علل سردردهای میگرنی هستند.

تحقیقات در موسسه لمس دانشگاه میامی (Touch Institute of the University of Miami) نشان می‌دهد که ماساژ در کاهش سردرد، بهبود اختلالات خواب و علایم دی‌استرس و افزایش سطح سروتونین در افراد بالغ مبتلا به سردردهای میگرنی نقش موثری دارد. ماساژتراپیست‌های مراکز ما قادر به سرویس­دهی برای کاهش علایم و دردهای مرتبط با میگرن هستند و در نتیجه شما تسکین طولانی‌مدت و راحتی ذهن را تجربه می­کنید.

 

 

چه تکنیک­هایی مورد استفاده هستند؟

ماساژتراپیست‌های مراکز ما، انواع متنوعی از تکنیک­ها را در کار خود مورد استفاده قرار می­دهند. بسته به شدت سردرد یا میگرن شما، تراپیست­های ما ممکن است از ماساژ رفلکسولوژی، ماساژ سوئدی یا ماساژ سر و صورت و یا ترکیبی از دیگر روشهایی که متناسب با نیازها و درخواست شما هستند، استفاده کنند.

آیا تسکین پایدار ممکن است؟

میگرن و انواع دیگر سردردها، یکی از اصلی­ترین شکایات وارد شده از طرف بیماران در مطب‌های پزشکان هستند.

 “The Mayo Clinic” توصیه می­کند که افراد بیمار مبتلا به میگرن، حداقل روزی نیم­‌ساعت مشغول انجام کاری ریلکس‌کننده یا کاری که ریلکس‌کردن عضلات نیز جزئی از آن است، را در برنامه­شان بگنجانند.

 با عضویت در یکی از مراکز ما، شما میتوانید از انواع ماساژ در کل سال با نرخ عضویت پائین لذت ببرید. این موضوع به ویژه در مدیریت میگرن و سردردهای شدید، کمک کننده است و شما می­توانید به‌راحتی به هریک از شعبات مراکز ما در سراسر کشور قبل ویا طی رخداد علایم مراجعه نمایید. لطفا درصورت وجود هرگونه نگرانی با پزشک متخصص خود نیز مشورت داشته باشید.

ماساژ برای تنش سردرد

ماساژ برای تنش سردرد

 

در ایالات متحده ، بیش از ۶۰% از ۴۵ میلیون آمریکایی که مبتلا به تنش سردردهای مزمن هستند، از میگرن نیز رنج می­برند. یک ناهنجاری تضعیف کننده، که معمولاً ناشی از استرس بالا و یا فقدان خواب کافی است. بنابراین عجیب نیست که خیلی از افراد می­خواهند بدانند که چگونه تنش سردرد را تسکین دهند.

ماساژ دو نقش متفاوت در تنش سردرد و میگرن دارد:

دریک نقش فعال، ماساژ ریلکسی مستمر، برای کمک به حفظ شرایط بهینه بدن برای تسکین استرس و افزایش ریلکسیشن به کار برده می­شود. این رویه شانس حملات میگرنی و تنش سردرد را با ریلکس کردن انقباضات عضلانی و نقاط ماشه‌ای (تریگر پوینت)، کاهش می­دهد.

در یک نقش آرام‌بخش، ماساژ ریلکسی مستمر جهت کاهش فشار ایجاد شده طی یک حمله میگرنی یا تنش مرتبط با سردرد به کار برده می­­شود. با تمرکز بر گردن، شانهها و سر، ماساژ قادر به کاهش درد و ناراحتی ایجاد شده توسط میگرن و تنش­های مرتبط با سردرد است.

مطالعه­ جدیدی نشان داده است که افراد تحت ماساژ، حملات میگرن کمتر و کیفیت خواب بهتری طی هفته­هایی که ماساژ داشته‌اند و حتی سه هفته پس از آن نیز تجربه کرده‌اند. مطالعه­ دیگری هم نشان داده است که در افراد بالغی که دچار سردردهای میگرنی هستند، ماساژ برای تنش سردرد می تواند اختلالات خواب و علایم دی استرس (پریشانی) را کاهش دهد. این موضوع همچنین منجر به افزایش میزان سروتونین شده، که نقش مهمی در تنظیم حالات فرد، خواب و اشتهای او بازی می­کند.

مزایای تسکین تنش­های مرتبط با سردرد

 1. کاهش رخداد سردردها، اختلالات خواب و علایم دی استرس (پریشانی).
 2. حفظ سطح ریلکسیشن و تسکین استرس در فرد، و کاهش شانس استرس القاء شده توسط میگرن­.
 3. ماساژ سردردها و انقباضات عضلانی را کاهش می­دهد.
ماساژ و سرطان

ماساژ می­تواند برای تاثیر در کاهش اثرات ناشی از درمان بیماری سرطان مثل دردهای عضلانی و تهوع، کمک حائز اهمیتی داشته باشد. همچنین قادر به مقابله با استرس و اضطرابی است که در پی هرگونه تشخیص سرطان به وجود می­آید. هنگام مقابله با سرطان، ممکن است احساس شود که قدرت کنترل سلامتی از دست رفته است. اختصاص دادن زمانی برای گرفتن ماساژ، راهی برای به دست گرفتن مجدد کنترل سلامتی‌تان و گامی به جلو جهت تسکین درد و ضعف عضلانی است.

انتخاب بهترین نوع ماساژ

در تمامی مراکز شبدا، ماساژتراپیست شما قبل از آغاز جلسه ماساژ، در مورد وضعیت­ جسمانی و روحی روانی شما، پرس‌و‌جو و مشورت خواهد کرد. در این موقعیت، حتما باید هرگونه درمان سرطانی که در گذشته انجام گرفته، به‌علاوه علایمی که باید رفع شده و تسکین یابند بازگو شود. برای مثال، شاید به نظر سخت باشد که بتوان یک شب خواب عمیق و آرامی را تجربه کرد، ممکن است پس از یک دوره درمان احساس تهوع ایجاد شود، باید برای درد و یا احساس اضطراب به مقابله برخاست و در این شرایط ماساژ تراپیست حرفه ­ای‌تان هرکاری که برای تسکین لازم باشد، انجام خواهد داد.

فشار و کشش

ممکن است درخواست ماساژ با فشار اندک یا زیادی شده باشد، اما اکثر افراد هر دو مورد را انتخاب می­کنند تا ببینند کدام مورد برای وضعیت­شان مناسب­تر است. ولی اگر بیمار، دارای سلول‌های سرطانی در استخوان­ها یا بیماری­هایی همچون استئوپروز (osteoporosis) (بیماری پوکی استخوانی) باشد، بایستی حتما به تراپیست یادآوری شود. فشار اندک در این شرایط بهتر است.

گرفتن ماساژ در کاهش استرس تاثیر ویژه‌ای خواهد داشت و این باعث خواهد شد تا انرژی ذهنی و فکری منفی تخلیه شده و مسائل روزمره بهتر مورد رسیدگی قرار بگیرد. بنابراین مطمئن باشید که با رفتن به مراکز شبدا، ماساژ مناسبی دریافت می‌کنید و تا حد ممکن احساس تسکین‌یافتگی و آرامش خواهید کرد.

ماساژ و سرطان سینه

ماساژ و سرطان سینه

 

انتظاردارید کدام گزینه، موثرترین روش برای کمک به تاثیر در درمان سرطان سینه باشد؟

 1. مراقبت بدون لمس
 2. لمس کردن بسیار آرام بدن از طریق دستان تراپیست
 3. ماساژ
 4. ریلکس تدریجی عضله

با مطالعه تمامی چهارگزینه فوق دردانشگاه Minnesota و دانشگاه Miami به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از روش “ماساژ” موثرترین روش برای کمک به تاثیر در درمان است.

در Miami بر روی 58 زن مبتلا به سرطان­ سینه مرحله یک و دو، با روند درمانی “ریلکس تدریجی عضله” و روند درمانی “ماساژ” مطالعاتی انجام گرفت و به این نتیجه رسیدند که هردو گروه پس از درمان، احساس آرامش بیشتری داشتند. ولی درگروه تحت “ماساژ”، گزارشی حاکی ازکاهش احساس افسردگی و انزوا وجود داشت و آن‌ها همچنین نشان از افزایش درگلبول­های سفید تقویت کننده سیستم ایمنی و حس بهتر بودن و سرخوشی نیز داشتند.

مطالعه­ای در دانشگاه Minnesota برروی 230 نفر مبتلا به سرطان سینه نشان داد که افرادی که تحت درمان با روند درمانی “لمس کردن بسیارآرام بدن” بودند، اضطراب و درد کمتری نسبت به گروهی که صرفاً تحت مراقبت دکتر و پرستار”مراقبت بدون لمس” بودند، داشتند. اما کسانی که تحت “ماساژ” بودند، نه تنها آرامش بیشتری را تجربه کردند، بلکه درد کمتری نیز ناشی از درمان بر روی آنها اعمال شده بود.

 

 

استفاده کارآمد از ماساژ

موارد زیر را قبل از شروع درمان با پزشک خود چک کنید و درصورت وجود حتی یکی از این موارد، حتما به ماساژ درمانگر خود اطلاع دهید:

 1. جراحی سینه.
 2. درمان دارویی هدفمند.
 3. شیمی درمانی.
 4. تحت تشعشعات قرار گرفتن(رادیوتراپی).

این کار باعث می شود که ماساژتراپیست شما، بهترین شیوه درمانی را برای موقعیت حال حاضرتان پیشنهاد کند. هیچ اهمیتی ندارد که کدام نوع درمان مورد انتخاب است، درهرحال شما از اثرات بی‌شمار دریافت ماساژ مستمر بهره­‌مند خواهید شد که باعث کاهش استرس، افزایش کارکرد سیستم ایمنی، کاهش اضطراب و افزایش راحتی و آرامش خواهد شد. این کار منجر به بهبود روند خواب و کاهش خستگی عضلانی شده و به درمان سرطان سینه کمک شایانی خواهد کرد.

ماساژ برای سیاتیک

ماساژ برای سیاتیک

 

عصب سیاتیک طویل­ترین عصب بدن است و زمانی که شما دردی را در ناحیه پشت و پائین پاهایتان احساس می­کنید متوجه این مسئله می‌شوید. درد سیاتیک معمولاً به خودی خود طی دو ماه کاهش پیدا می­کند، اما راه­هایی نیز برای تسکین زودتر درد وجود دارد. ممکن است به نظر برسد که ورزش وضعیت را بدتر می­کند، در حالیکه Mayo Clinic ورزش با فشار کم را به عنوان راهی برای رهاسازی اندورفین­ها، که کاهنده طبیعی درد هستند، توصیه می‌کند. مثل ورزش­های آبی یا دوچرخه یا پا زدن درجا. به علاوه یکی دیگر از راه‌های رهاسازی اندورفین­، ماساژهای ریلکسی است.

ماساژ چگونه کمک می‌کند؟

ماساژ ریلکسی می­تواند در درمان درد سیاتیک خیلی موثر باشد. WebMD مطالعه­ای را برروی 400 نفر مبتلا به درد ناحیه پائینی پشت پا انجام داد، که به آنها اجازه انتخاب ماساژ یا هرآن چیزی که تمایل داشتند، داده شد (استفاده از دارو، استفاده از جلسات ماساژهای ریلکسی، یا هیچ اقدامی نکردن). ده هفته بعد، افرادی که تحت ماساژ ریلکسی بودند، گزارشی از عملکرد بهتر و درد کمتری دادند. در واقع بیش از یک‌سوم آنان گفتند که درد آنها کاملاً یا تقریباً از بین رفته است. اما تنها 4% از کسانی که در گروههای دیگر بودند، چنین گزارشی داشتند.

دکتر”Daniel Cherkin” در”Center For Health Studies in Seattle” نتیجه گرفت که ماساژهای ریلکسی کمک بزرگی برای افرادی است که از دیگر درمان­ها بهره­مند نیستند.

مزایای ماساژهای ریلکسی مستمر

تاثیرات پیشرفتهای که شما در مراکز ما تجربه می­کنید، بسته به وضعیت­تان اختصاصی شده و هر نوعی از ماساژ به افزایش سطح انواع هورمون‌های موثر در بدن شما کمک می­کند. این ترکیبات شامل اندورفین­ها، دوپامین و سروتونین بوده که در آرامش اعصاب، بهبود روند درمانی، ایجاد رویه مناسب مدیریت طبیعی درد و احساس بهتر داشتن کمک می­کنند.

ماساژ برای فلج مغزی

در سال ۲۰۱۰ مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها درآمریکا

(The Centers For Disease Control and Prevention) گزارشی را منتشر کرد که نشان می­داد از هر ۳۰۰ کودک، بیماری فلج مغزی در یکی وجود دارد. با این‌که صدمه به مغز منجر به این ناهنجاری، رشد چندانی درکودکانی که وارد دوره نوجوانی و بزرگسالی خود می­شوند ندارد، اما علایم فلج مغزی ممکن است بسته به سن تغییر کند. چه اینکه علایم بهتر و یا بدتر شوند، اثرات فلجی مغزی بدتر از آن است که بتوان زندگی کرد. اما ماساژ در این مورد نیز کمک کننده است.

مزایای ماساژ برای کودکان

مطالعه­ ای توسط  “Maria Hernandez-Reif”برروی کودکان پیش­ دبستانی مبتلا به فلج مغزی CP که تحت ماساژ درمانی و کتاب­خوانی بودند (هفته­ ای دوبار برای مدت سه ماه)، نشان داد که کودکانی که درگروه ماساژ درمانی بودند در انتهای مطالعه، دامنه حرکاتشان افزایش یافته و انقباضاتشان کاهش یافته بود. علاوه براین دراین کودکان نشانه‌هایی از بهبود در مهارت­های حرکتی ظریف، ادراک و فهم، لباس پوشیدن و حتی ایجاد روابط اجتماعی کاملا قابل رویت بود.

مزایای ماساژ برای بزرگسالان

با اینکه بالغین تا به این مرحله مهارت­های لازمه را دریافته و توسعه داده­اند، ماساژ می­تواند در کاهش استرس، افسردگی و اضطراب که همگی ممکن است درنتیجه CP به وجود آمده باشند، کمک کند. در تمامی مراکز شبدا، درمانگران متخصص ما در ارائه انواعی از ماساژ درمانی پیشرفته که در بهبود سطح طبیعی سروتونین و آکسی­توسین و نیزاندورفین نقش موثری دارد، باتجربه هستند. این حقیقت که ماساژ قادر است به کاهش سختی و درد عضلانی کمک کند و نیز در بهبود آرامش جهت خوابی راحت مفید واقع شود، دیگر دلیلی است که آن را باید در برنامه روزانه جای داد.

ماساژ برای نقرس

ماساژ برای نقرس

 

در زمان­های قدیم، نقرس به عنوان بیماری افراد پولدار شناخته می­شد. مردم فکر می­کردند که این بیماری ناشی از لذت زیاد از غذاها و نوشیدنیهای اعیانی است که فقط اعیان و پولدارها از عهده آن­ها برمی­آیند. امروزه نقرس، افرادی در همه سطوح درآمدی را تحت تاثیر قرار می­دهد و معمولاً در سنین میانه دیده می­­شود. افراط در مصرف غذا و الکل می­تواند آن را بدتر کند، ارث و ژنتیک نیز دیگر عامل دخالت کننده است. میزان بالای اوریک اسید در خون ممکن است باعث تشکیل کریستال­های اورات در مفاصل و بافت­ها شده که منجر به حملات مکرر و مراجعه درد و آماس می‌گردد.

علایم نقرس

هنگامی که شما دردی ناگهانی را در شست پا یا کل پا، ساق، زانو، آرنج، مچ دست، دست یا انگشتان دست خود احساس می­کنید، ممکن است این‌ها علائم حمله نقرس باشند. مفاصل ممکن است متورم، قرمز و گرم شده باشند. با اینکه مفاصل مختلفی ممکن است توسط نقرس درگیر شوند، اما چنین درد شدیدی معمولاً فقط یک مفصل را در هر زمان درگیر خود می­کند.

درمان و تسکین

پایگاه سلامتی WebMd توضیح می­دهد که، با اینکه نقرس را نمی­توان درمان کرد، اما راههایی برای کنترل آن وجود دارد. داروهای ضدالتهاب یکی از این روشهاست. برای حملات نقرسی ماساژ نیز بسیار کمک کننده است.

در مراکز شبدا، تراپیستها در انجام انواع ماساژهای ریلکسی که عضلات و بافت­های اطراف ناحیه درگیر را قوی و سالم می­کنند، باتجربه هستند. افزایش جریان خون در ناحیه مورد نظر، در روند بهبود کمک کننده است، چون بدن شما نیازمند خونی با مواد مغذی و اکسیژن است.

ماساژ برای آسم

ماساژ برای آسم

 

ماساژ برای آسم

گرفتن یک نفس خوب و عمیق ‌می‌تواند برای هر کسی که در یک موقعیت استرس‌زا قرار دارد دشوار باشد، اما  این امر برای افراد مبتلا به آسم سخت تر است. دریافت ماساژ زندگی آسان‌تری را برای افراد مبتلا به آسم به ارمغان می‌آورد.

آن ویلیامز، مدیر برنامه‌های آموزش و پرورش مرتبط با بدن و ماساژ حرفه‌ای، توضیح می‌دهد که ماساژ ریلکسی مستمر به شل‌شدن عضلات تنفسی و سایر اعضای مورد استفاده در تنفس کمک می‌کند و این تنها آغاز راه است.

مزایای آرامش

استرس تمام شرایط را بدتر می‌کند و آسم هم از این قاعده مستثنی نیست. مطالعه مجله Pediatrics نشان داد که کودکان مبتلا به آسم که به مدت یک ماه هرشب  قبل از خواب ماساژ ریلکسی دریافت می‌کردند، اضطراب کمتری داشتند و جریان هوا را بهتر تنفس می‌کردند. ماساژ به همان اندازه برای بزرگسالان نیز کارساز است. این افراد از نظر استرس بیشتر از کودکان رنج می‌برند. آرامش واقعی آن‌قدرکمیاب است که به سختی می‌توانید آن را تصور کنید، اما هنگامی که بدن شما آن آرامش را در یک جلسه ماساژ ریلکسی تجربه کرد، ذهن شما توانایی بازیابی بیشتری را قبل از اینکه استرس دوباره بتواند ضربه بزند، دارد. با استفاده از تکنیک‌های مختلف ماساژ و در نتیجه تقویت عضلات داخل قفسه سینه، بهبود گردش خون و عملکرد بهتر ریوی حاصل می شود.

آروماتراپی

آروماتراپی باغ لاوندر معمولا می تواند آرامش حاصل از ماساژ را دوچندان کند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که آروماتراپی می‌تواند به کاهش علائم آسم کمک کند. ماساژ با آروما باغ لاوندر همچنین به ترویج آرامش و حمایت بیشتر از سیستم تنفسی و خواب آرام‌تر کمک می کند.

ماساژ و سندرم تونل کارپال (مچ دست)

ماساژ و سندرم تونل کارپال (مچ دست)

 

اگر شما دچار درد، بی­حسی، کرختی و مورمورشدن در مچ یا دستان خود هستید، ممکن است مبتلا به سندرم تونل کارپال شده باشید. گاهی این حس به‌سرعت ناپدید می‌شود اما داشتن اطلاعات بیشتر در این مورد کمک می‌کند تا در صورت بازگشت مشکل بتوانید با آن روبرو شوید. دانش بیشتر همچنین کمک می‌کند تا دریابید که شناخت تکنیک ­های ماساژ برای سندروم تونل کارپال، جهت تاثیر در درمان و تسکین این درد، چقدر مفید خواهد بود.

سندرم تونل کارپال چیست؟

تونل مچ دست شما، مسیری است که ساعد توسط مچ دست به کف دست (پالم) می ­رسد. این کانال باریک که تقریباً به اندازه انگشت شست‌تان است، شامل ۹ تاندون و یک عصب است.

 اگر عصب میانی در این کانال در تنگنا قرار گیرد، همراه با تورم ناشی از آرتریت، روماتوئید، بارداری، مشکلات تیروئیدی، چاقی، یائسگی، دیابت، شکستگی در مچ دست و یا دیگر فاکتورهای خطر، منجر به عوارض دردناکی می­شود. معمولاً علایم آن درسمت شستی کف دست بروز کرده و غالباً حس سوزن ­سوزن شدن یا کرختی به انگشت شست شما و یا دو، سه انگشت اول را می­دهد. معمولاً این ضایعه در دست پرکار رخ می­دهد و منجر به حرکات ناهنجار دست می­شود. افراد گاهی اوقات جهت تسکین دردشان، به ناحیه درد ضربه می‌زنند، اما در صورت بدترشدن علایم، این تکنیک کارآمدی خود را از دست می­دهد.

چه چیزی کمک کننده است؟

“آتل‌بستن مچ دست و دیگر درمان­های محتاطانه، به شما کمک خواهد کرد”. این چیزی است که کلینیک مایو Mayo می­گوید. درصورتی که تنها، علایم ملایم تا متوسط، برای کمتر از 10 ماه داشته­ باشید، جراحی و داروهایی مثل کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی NSAIDs، دیگر راه­های کمک کننده هستند.

گذشته از این، تاثیر و درمان ­های طبیعی دیگری نیز برای سندرم تونل کارپال وجود دارند. به طور مثال هراز گاهی استراحت دادن به مچ دست یا گذاشتن کمپرس­ های آب سرد جهت کاهش تورم در ناحیه تونل کارپال نیز مفید خواهد بود. گرفتن ماساژ نه تنها باعث شل‌شدن عضلات و بافت­ های دست و مچ می­شود، بلکه مزیت­ های دیگری نیز به همراه دارد.

وضعیت­ های بهبود یافته:

کلینیک مایو Mayo هشدار می­ دهد که ادامه این وضیعت ضعیف ممکن است باعث شود شانه­ های شما نیز به سمت بالا حرکت کرده و عضلات شانه و گردن شما نیز کوتاه شوند. این کار منجر به تحت فشار قرار گرفتن اعصاب در گردن شده که انگشتان، دست و مچ شما را تحت تاثیر قرار می­ دهد. گرفتن ماساژ ریلکسی قادر به شل و ریلکس کردن عضلاتی است که در اثر وضعیت بد، دچار درد شده‌اند و باعث راحتی مفاصل و تسکین و بهبود نقاط فشار می­شود. این کار باعث می‌شود تا بدن شما به وضعیت طبیعی و سالم خود برگردد که برای سال ­ها اثرات مثبتی درپی خواهد داشت. البته کاهش درد، اولین و بارزترین نتیجه گرفتن ماساژ سندرم تونل کارپال است اما مطالعه ای درسال 2010 توسط

“Touch Research Institute At The University Of Miami(Florida)” نشان داد که گرفتن ماساژ مستمر قادر به بهبود قدرت حرکات انگشتان نیز می­شود.

 

مزایای ماساژ پیشرفته هات استون میکس

به‌علاوه محققان دریافتند که افراد دچار درد ناشی از آرتریت، فیبرومیالژیا، سندرم تونل کارپال و دیگر مشکلات مربوط به دست، در اثر گرفتن ماساژ بهتر می ­خوابند. ماساژ پیشرفته هات‌استون میکس به این دلیل موثر نشان داده شده است که ریلکس شدن عضلات تحت حرارت مستقیم سنگ­ ها، منجر به این می‌شود تا ماساژتراپیست به لایه­ های عمیق­ تر عضله دسترسی داشته باشد. سنگ­ های داغ منجر به گشادی عروق خونی و نیز افزایش جریان خون نه تنها در دست، بلکه در کل بدن می­ شوند. تسکین درد مزمن با کاهش استرس و ریلکسیشن عمیق افزایش یافته که در مجموع باعث بهبود سلامتی می­شود.

ماساژ برای بیماری ام اس (اسکلروز متعدد) MS

ماساژ برای بیماری ام اس (اسکلروز متعدد) MS

 

Tiffany Field“، دکترای انستیتو تحقیقات لمسی دانشگاه میامی،

“(Ph.D Of The University Of Miamis Touch Research Institute)” می‌گوید: ماساژ در بهبود خواب عمیق بسیار موثر است. با داشتن خوابی عمیق، شما درد کمتری حس خواهید کرد.

افراد مبتلا به MS باید اقدامات زیادی انجام دهند و گرفتن ماساژهای ریلکسی یکی از آنهاست که قادر به تسکین برخی از استرس­های این بیماری است. به دلیل اینکه افسردگی، علائم بهبود را از بین میبرد، ریلکسیشن خیلی مفید خواهد بود. ماساژ از مدت­ها پیش به عنوان تسکین‌دهنده استرس شناخته شده و کاهش تنش نیز از دیگر مزایای آن است.

مدیریت طبیعی درد

Livestrong” گزارش می­دهد مردمی که مبتلا به MS هستند، اگر بیماری، اعصاب حسی آن‌ها را درگیر کرده باشد، ممکن است درد را حس کنند و ماساژ ریلکسی مستمر در تاثیرگذاری بر روی درد مزمن، موثر شناخته شده است. به دلیل اینکه منجربه افزایش تولید اندروفین در بدن شده که خود یک تسکین‌دهنده و ضد درد طبیعی در بدن است. به‌علاوه ماساژ ریلکسی، گردش خون و ریلکسیشن را افزایش می­دهد.

ماساژ مستمر، به تسکین استرس کمک کرده و ماساژتراپیست‌های مراکز ما، قبل، طی و پس از جلسه شما، ارتباطی را با شما ایجاد می‌کنند تا مطمئن شوند آنچه را که میخواهید دریافت می­کنید.

ایمنی ماساژ

 WebMD ذکر می­کند که برای افراد مبتلا به MS ماساژ ریلکسی رویه­ای ایمن است. اما اگر شما دچار ضایعه تحلیل‌برنده استخوان اُستئوپروز (پوکی استخوان) هستید، ابتدا با پزشک متخصص خود مشورت کنید. خیلی از افراد دچار MS جهت ریلکس‌شدن و کاهش استرس، دوره­های منظم و مستمر از ماساژهای ریلکسی را می­گذرانند.

در کنار کاهش استرس، ماساژ می­تواند ارتجاع­پذیری را که تحرک شما بدان وابسته است، بهبود بخشد و همچنین به کاهش سفتی عضلانی ناشی از انقباضات کمک کند. اما شاید بزرگ‌ترین منفعت کاهش درد است. در مطالعه­ای در سال 2009 در”MS Journal“، محققان گزارش کردند که پس از 10 هفته ماساژ ریلکسی، شرکت­کنندگان بیش از 50% کاهش درد را در طی 3 ماه بعدی تجربه کرده‌اند.

ماساژ برای سندرم پای بی قرار RLS

ماساژ برای سندرم پای بی قرار RLS

 

به نظر، مثل راه رفتن حشرات روی بدن می‌ماند. پاهای من دائماً مورمور می­شوند. افراد دچار سندرم پای بی­قرار، این حس را به خوبی درک می­کنند. حتی این سندرم توسط جامعه پزشکی آمریکا به عنوان یک اختلال خواب طبقه­بندی شده است، اما علایم آن غالباً زمانی که شما بیدارید رخ می­دهند.

این به خاطر این است که درازکشیدن یا نشستن، احساسات دردناک انقباضی را در پا، ساق و ران بدتر می­کند. اندکی راه رفتن، خم‌کردن زانو، یا مالش پاها کمک کننده بوده، اما خوابیدن با این مشکل سخت است.

ماساژ چگونه کمک می­کند؟

ماساژ ریلکسی مستمر، غالباً به عنوان راهی برای تسکین RLS به کار می­رود. دیگر توصیه­ها شامل ورزش مداوم، حمام سرد و گرم، کاهش وزن و ترک سیگار است. اما ماساژ مزایای خاص خود را دارد. اولین آن، افزایش گردش خون است. مرکز ملی اختلالات و لطمات عصبی”The National of Neurological Disorders and Stroke” چنین فرض کرده که گردش خون ضعیف ممکن است با این سندرم مرتبط باشد. ماساژ ریلکسی افزاینده گردش خون شناخته شده است و به دلیل فشار ایجاد شده توسط تراپیست‌تان، این کار منجر به گردش خون در نواحی احتقانی و بسته می­شود و در کنار آن، باعث بهبود گردش مایعات لنفی که مواد زائد متابولیک را از عضلات و اندام­های داخلی می­زداید، می شود. ماساژ همچنین در بهبود عملکرد بدن و نیز کاهش فشار خون موثر است.

تسکین استرس

افراد دچار سندرم RLS باید با استرس، بی­خوابی و مشکل در نشستن مقابله کنند. همچنین استرس ممکن است باعث بدترشدن این سندرم شود. خوشبختانه کارشناسان تراپیست مراکز ما، در ارائه ماساژهای ریلکسی آرامش­بخش مستمر که تنش و استرس را کاهش می­دهد، مجرب هستند. یکی از نتایج چنین ریلکسیشنی خواب عمیق شبانه مناسب است.

ماساژ برای پوکی استخوان (استئوپروز) Osteoporosis

ماساژ برای پوکی استخوان (استئوپروز) Osteoporosis

 

زمانی که یک عمل رایج مثل عطسه کردن یا چرخاندن دستگیره در، باعث شکستگی استخوان می­شود، غالباً اولین شاخص برای بروز اُستئوپروز است. حتی با اینکه این عارضه، بیش از نیمی از جمعیت بالای 50 سال را، مطابق با آمار “National Osteoprosis Foundation“، تحت تاثیر قرار می­دهد، این بیماری تحلیل برنده استخوان، غالباً سارق خاموش نامیده می­شود. چون مردم تا زمانی که یک استخوان تحت تاثیر قرار نگیرد، متوجه آن نمی­شوند.

استئوپروز، علاوه براستئوآرتریت و آرتریت روماتوئید، بیماری سیستم اسکلتی بدن است.

 در”Mayo Clinic“مشاهده می­شود که استئوآرتریت زانو با ماساژ بهبود یافته است. livestrong گزارش می­کند که ماساژ قادر به کمک به انواعی از وضعیت­های تاثیرگذار بر سیستم اسکلتی و عضلانی است.

بهبود درمان

 در کنار ارائه انواعی از ریلکسیشن عمیق که حس بهتر بودن را افزایش می‌دهد، ماساژ، همچنین گردش خون و مایعات لمفاتیک را که سموم را به خارج از اندام­ها می­برند، افزایش می­دهد. این روند حذف مواد زائد متابولیک، منجر به سالم­ترشدن بدن شده و بدن بهتر با چالش­های استئوپروز مقابله می­کند.

به‌علاوه ماساژ مستمر منجر به کاهش فشار خون، اضطراب کمتر، خواب بهتر، افزایش سطح انرژی، ریلکس‌شدن عضلات کشیده و نرم شدن مفاصل سخت می­شود.

احتیاط

 هنگامی که استخوان­ها شکننده هستند، شما نیاز به یک تراپیست حاذق دارید. تمامی افراد خبره در مراکز ما مورد تایید هستند. لطفا قبل از آغاز جلسه ماساژتان، به تراپیست خود بگوئید که دنبال چه هستید. شما می­توانید برای ریلکسیشن، گردش خون، تنفس بهتر و انواع دیگری از اهداف تمرکز کرده و از مزایای یک ماساژ ریلکسی اختصاصی بهره­مند شوید.

ماساژ برای التهاب بورس (بورسیت) Bursitis

ماساژ برای التهاب بورس (بورسیت) Bursitis

 

مفاصلی که به صورت مداوم، حرکات تکراری و یکنواختی داشته باشند درمعرض بورسیت هستند. بورس، کیسه نرمی است که حاوی مایعی است که به عنوان یک بالشتک بین تاندون ها و استخوان ها عمل می کند. بورس هایی که معمولا دچار التهاب می شوند در نزدیکی شانه، آرنج، زانو، لگن، مفصل ران یا تاندون آشیل قرار دارند.

علائم شایع: درد خود به خودی، درد به هنگام لمس، محدودیت حرکت در ناحیه درگیر، همراه با تیرکشیدن درد به سمت گردن، درد شدید به هنگام حرکت دادن بازو و گاهی تب.

بورس به جهت جلوگیری ازاصطکاک درمحل حضور دارد. اما هنگامی که ملتهب می­شود منجربه بورسیت شده که شانه، آرنج، ران، زانو یا انگشت بزرگ پا را تحت تاثیر قرار می­دهد. بورسیت ممکن است باعث سفتی و درد اطراف مفصل درگیر شده نیز بشود که هنگام راه رفتن حس سفتی ناحیه را به فرد می­دهد و گرم، قرمز و متورم می­شود.

تسکین علایم

پرهیزازحرکات تکراری و یکنواخت یکی از راه­های تسکین بورسیت است و برای افرادی که در کارشان، نیازمند چنین حرکاتی هستند، کاستن از شرایط کاری توصیه می‌شود. به­علاوه، این وضعیت می‌تواند باعث عفونت، صدمه و همچنین دیگر فاکتورهایی که قابل پیش­بینی نیستند، بشود. در چنین موقعیتی است که گرفتن ماساژ می­تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

به ماساژ تراپیست خود بگویید که مبتلا به بورسیت هستید، بنابراین بهترین نوع ماساژ را متناسب با حالت بورسیت به شما ارائه خواهد داد.

 

 

انواع ماساژ برای تسکین بورسیت

برمبنای میزان فشار مورد نیاز برای تسکین شما، ممکن است هریک از موارد ماساژ ریلکسی زیر را تجربه کنید:

 1. ماساژ سوئدی، که درکاهش سموم عضلانی و هورمون­های استرس و نیز افزایش و بهبود جریان خون، ارتجاع­پذیری و آرامش بسیار موثر است.
 2. ماساژ دیپ تی شو، که به عمیق­ترین لایه‌های عضلات، فاسیا و تاندون­ها می­رسد تا تنش و فشار مزمن عضلانی را تسکین دهد.
 3. ماساژ پیشرفته هات استون میکس، که به کاهش اسپاسم­های عضلانی، درد و فشار مزمن کمک می­کند و در عین حال برای افزایش جریان خون تغذیه­ کننده عضلات بسیار مفید است.
ماساژ برای فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا چیست؟

این عارضه مرتبط با درد گسترده مزمن، خستگی عضلانی، مشکلات ذهنی و چالش­های احساسی است. این مورد در زنان بیشتر از مردان رخ میدهد. فیبرومیالژیا بیماری نیست، بلکه سندرمی است که باید کنترل شود. خوشبختانه فیبرومیالژیا تهدیدکننده زندگی نبوده و منجر به آسیب عضله و مفصل نمی­شود.

مزایای ماساژ برای فیبرومیالژیا

ماساژ، یکی از قدیمی­ترین روش­های حفظ سلامتی از گذشته است. در مراکز شبدا، ماساژتراپیست‌ها تکنیک­هایی را به کار می‌برند که منجر به افزایش جریان خون در عضلات، افزایش جریان مواد مغذی و حذف مواد زائد آن‌ها می­شوند. این کار به ویژه برای کسانی که مبتلا به فیبرومیالژی هستند مفید است، چون باعث کاهش ضربان قلب شده، عضلات را ریلکس کرده، گستره­ی حرکات را در مفاصل بدن افزایش داده و منجر به افزایش سطح تولید تسکین­دهنده­های طبیعی بدن می­شود.

چه تکنیک­های ماساژی مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

تراپیست‌ها گستره­ای از حرکات و تکنیک‌های ماساژ مختص فیبرومیالژیا را به کار می­برند. بسته به حساسیت و نواحی مورد تمایل شما، تراپیست ممکن است از ماساژ رفلکسولوژی یا چندین نوع ماساژ دیگر جهت فیبرومیالژی استفاده کنند یا روش­هایی اختصاصی که جوابگوی درخواست­ها و نیازهای شما باشد.

خوب بخوابید، احساس بهتری داشته باشید

یکی از اصلی­ترین علایم فیبرومیالژیا خسته برخاستن از خواب است، حتی اگر زمان زیادی را در خواب بوده باشید. پس از یک جلسه ماساژ برای فیبرومیالژیا، شما احتمالاً احساس بهتری خواهید داشت و بهتر به خواب خواهید رفت. خواب عمیق به واقع در مدیریت فیبرومیالژیا موثر است، چون طی این زمان است که فرآیندهای تجدیدکننده رخ می­دهند. بنابراین نه تنها ماساژ به سرحال ترشدن شما کمک می­کند، بلکه ممکن است درد کمتری را نیز در طی روز تجربه کنید.

چون فیبرومیالژیا منجر به درد می‌شود، در نتیجه بدن نسبت به لمس‌شدن حساسیت پیدا می‌کند بنابراین دانستن اینکه چه میزان فشار را باید عضلات شما طی یک جلسه ماساژ ریلکسی تحمل کنند، حیاتی هستند. تراپیست ما با نیازهای ویژه آن‌هایی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند آشنا هستند، اما شما نیز باید در ارتباط با تراپیست خود احساس راحتی داشته باشید، زیرا که همواره ماساژ راهی مناسب بوده و تسکین قابل توجهی را در پی خواهد داشت. اگر هرلحظه سوالی داشتید، قبل از آغازبرنامه کامل ماساژهای ریلکسی مستمر با پزشک متخصص خود نیز مشورت کنید.

تسکین توسط درمان

مطالعات نشان می­دهد که برنامه­های ورزشی حتی کم اهمیت برای افراد مبتلا به فیبرومیالژیا به دلیل افزایش سطح مواد شیمیایی طبیعی در بدن که منجر به کاهش درد و خستگی های عضلانی می­شوند، کمک می‌کند تا تسکین پیدا کنند. شما ممکن است به ورزش کردن بی­میل باشید. اما امروزه چندین انتخاب علاوه بر ورزش در دسترس شما قرار گرفته است. با عضویت در یکی از مراکز معتبر و تخصصی شبدا، نه تنها از ماساژهای ریلکسی مستمر لذت می­برید بلکه از منافع حرکات کششی و ریلکسی آن نیز بهرهمند میشوید. شما باید به‌آرامی روند کار را آغاز کنید و با کمک مداوم تراپیست خود بتوانید از روند تسکین مداوم بهرهمند شوید.

مزیت­های گرفتن ماساژهای ریلکسی مستمر برای فیبرومیالژیا چیست؟

در اینجا زیبایی ماساژ مشخص می­شود: نه تنها در هر جلسه احساس خوبی خواهید داشت، بلکه مزیت­های درمانی نیز همراه با ماساژ ترکیب شده، و تا زمانی که از ماساژ به عنوان درمان غالب استفاده می­­شود، هر چه بیشتر پیش روید، احساس سلامتی بیشتری خواهید کرد. با عضویت در یکی از مراکز معتبر و تخصصی شبدا، از مزیت­های ماساژ برای فیبرومیالژیا، تا جائی که ممکن است لذت ببرید. مجموعه شبدا دارای شعبات فراوانی است که باعث راحتی کار شما شده و با عضویت در یکی از این مراکز هزینه های ماساژ شما بسیار پایین خواهد آمد.

ماساژ برای سندروم آرنج تنیسی

ماساژ برای سندروم آرنج تنیسی

 

خواه شما تنیس بازی کرده، نقاشی کنید، تایپ کرده یا بافندگی کنید، حرکات مداوم بازی یا مشت­کردن و چنگ زدن­های متمادی منجر به کشش بر روی تاندونهامی­شود. این موضوع همچنین عضلات شما را تحت استرس قرار داده و باعث پارگی­های جزئی دربافت همبند می­شوند. آرنج تنیسی یا اپی­کندیلیت خارجی، انجام کارهای روزمره مثل نگه داشتن خودکار، چرخاندن فرمان ماشین، بالا بردن دست، گرفتن یک چکش، باز کردن در و یا حمل یک کیف را دشوار می­سازد. جایی که تاندون­ها به ناحیه خارجی استخوان آرنج ختم می­شوند، پرتنش و دردناک شده و این درد ممکن است به مچ و قسمت بالایی بازو نیز گسترش یابد.

بهبود و افزایش در ریکاوری

 WebMD ذکر می­کند که دوره ریکاوری برای آرنج تنیسی از شخصی به شخص دیگر متفاوت بوده و برای هفته­ها یا حتی ماه­ها طول میکشد. هرچند کار بر روی بدن مانند ماساژ در ایجاد این تفاوت مهم است.

ماساژ تراپیست­های متخصص مراکز ما در استفاده از ماساژ ریلکسی به جهت افزایش طول عضلات، زدودن بافت اِسکار و تسکین عمیق درد به اندازه کافی مجرب هستند و تمامی این­ها برای صدمات ناشی از کار کشیدن بیش از حد، مفید هستند.

ماساژ اسپورت

 با اینکه هر نوع ماساژ ریلکسی در بهبود گردش خون و آرامش موثر است، (که با رهاسازی اندروفین و سروتونین تحریک شده و به عنوان ضد درد طبیعی بدن و بهبود دهنده حالت و خلق عمل می­کند)، ماساژ اسپورت به ویژه برای افرادی که دچار آرنج تنیسی هستند، که حقیقتاً در نتیجه تنیس بازی‌کردن است، بسیار مفید است. ماساژتراپیست شما قادر است بر ناحیه مورد نظر متمرکز شده و به تسکین درد و نیز بهبود انعطافپذیری و کاهش درد عضلانی با ماساژ دادن قبل یا بعد از ورزش کمک کند.

ماساژ برای شانه یخ زده Frozen Shoulder

ماساژ برای شانه یخ زده Frozen Shoulder

 

هنگامی که شامپو کردن موها و یا گذاشتن دست­ها بر شانه دوستان برای گرفتن یک عکس سخت بنماید، مشکل ممکن است، کپسولیت چسبنده باشد. این مشکل به عنوان شانه یخ‌زده شناخته می­شود و این سفتی و درد در مفصل شانه ممکن است بیش از یک سال یا حتی دو سال طول بکشد. از آن‌جایی که کپسول بافت همبند احاطه کننده تاندون­های شانه، استخوان­ها و لیگامان­ها، سفت­تر می­شود (به دلایلی که هیچ­کس هنوز نمی­داند)، حرکات به تدریج دردناک­تر می­شوند. این اولین مرحله شانه یخ­زده است. درد طی مرحله بعد کاهش یافته اما سفتی ناحیه ادامه داشته و گستره حرکات کاهش می­یابد. در مرحله انتهایی، موسوم به Thawing (وارفتن)، گستره حرکات و قدرت شانه به کندی باز می­گردد.

ماساژ ریلکسی مستمر چگونه کمک‌کننده است؟

با ماساژ، شانه یخ­زده شما به حالت نرمال باز می­گردد. این مرکز، زندگی با این عارضه را راحت­تر کرده است. تکنیک‌های مختلف ماساژ، عضلات را در ناحیه مورد نظر ریلکس می­کند. یعنی شانس کمتری برای آماس وجود داشته که در عوض منجربه سختی و تورم می­شود. به‌علاوه، ماساژ ریلکسی مستمر قادر به کمک به بهبود گستره حرکات است. مفاصل سفت، ارتجاع­پذیری را محدود ساخته اما ماساژ جریان خون را در بافتهای مورد نظر که نیازمند مواد مغذی ارائه شده با خون پر اکسیژن هستند، افزایش می­دهد.

انواع ماساژ برای بهبود شانه یخ زده

ماساژ سوئدی درواقع منجر به افزایش سطح اکسیژن در خون شده که باعث کاهش سموم عضلانی و افزایش گردش خون می­شود. ماساژ تریگرپوینت جایی که شما فعالانه محل و شدت احساس را شناسایی می­کنید، اجازه مدیریت طبیعی درد مزمن را می­دهد. غالباً یک درمان تک جلسه نیز منجر به کاهش قابل توجه درد می‌شود. جلسات ریلکسی مداوم، حتی تسکین بهتری را در پی دارد.

ماساژ برای ماهیچه گردنده Rotator Cuff

هیچ مفصلی در بدن شما، گستره حرکتی بیشتر از مفصل ماهیچه گردنده را ندارد. عضلات و تاندون­هایی که استخوان بازوی شما را در جایگاه سوکت شانه متصل نگه میدارندو بخش بالایی بازو را با تیغه شانه مرتبط می­سازند، مسئولیت کارهای زیادی را بر عهده دارند.

اگر شما هنگامی که در داخل هواپیما می­خواهید ساک خود را بالای سرتان بگذارید و چیزی را از بالای قفسه بردارید یا توپی را از بالای سرخود بندازید، احساس ضعف یا درد میکنید، ممکن است دچار آسیب ماهیچه گردنده

Rotator Cuff شده باشید.

The American Academy of Orthopedic” ذکر میکند که افزایش سن منجر به ضعیف‌شدن تاندون­های Rotator Cuff شما می­شود. این موضوع باعث شده تا آنها زودتر از هم گسیخته و فرسوده شوند، بنابراین افراد بالای 65 سال، نیاز دارند تا از صدمات بالقوه احتمالی آگاه باشند.

ماساژ چگونه کمک می­کند؟

منعطف نگه داشتن عضلات شانه، ممکن است به کاهش درد و سفتی در Rotator Cuff کمک کند. کارشناسان تراپیست مراکز ما، به شما در افزایش گستره حرکات و بهبود انعطاف­پذیری کمک می­کنند. کشیدن عضلات شما، به صورت آرام، می­تواند به تحریک جریان خون در ناحیه درگیر، کمک کند. این موضوع نه تنها گستره مفاصل حرکتی را افزایش میدهد، بلکه منجر به شل‌شدن عضلات نیز می‌گردد و آن‌ها را کمتر در معرض کشش قرار می­دهد. در نتیجه خطر آسیب به Rotator Cuff نیز کاهش می­یابد.

ماساژ برای splint ساق پا

ماساژ برای splint ساق پا

 

به گفته WebMD، splint ساق پا (برآمدگی کوچک)، محصول سیزده درصدی از صدمات دویدن است، که باعث دردی نسبتا شدید می‌شود که چندین ماه به طول می­انجامد. با اینکه برآمدگی پا بین دوندگان رایج است، دیگر علل، شامل: تنیس، بسکتبال یا هر ورزشی که دویدن و توقف زیادی را در پی دارد، موثر هستند.

در ابتدا، ممکن است درد کمی اطراف استخوان ساق خود یا تورم کم در بخش پائین پای خود حس کنید. درد ممکن است طی ورزش، پس از ورزش و یا همواره وجود داشته باشد. هیچ مهم نیست که چه زمانی شما دچار این عارضه شده باشید، در اینجا نیز ماساژ ریلکسی مستمر کمک‌کننده خواهد بود.

درمان مشکلات ساق پا

عضلات سفت کف پا، یکی از علل این عارضه هستند چون آنها استرس و تنش را بر روی نواحی پائینی پا افزایش می­دهند. چنین نتیجه­ای نیز در پی نیروی مکرر بر روی بافت همبند متصل شونده به عضلات مرتبط با استخوان ساق پا، ایجاد می­شود که منجربه آماس و التهاب می­گردد. شکستگی‌های ناشی از استرس یا شکستگی‌های کوچک در استخوان‌های نواحی پایینی پای شما و یا Over-Pronation (کف پای صاف ناشی ازعدم توازن عضلانی)، دیگر فاکتورهای دخیل هستند. در مراکز ما، تراپیست‌ها در انجام ماساژ ریلکسی بر روی عضلاتی که مشکل دارند، مجرب هستند. اولین گام، کاهش درد ناشی از تورم و آماس بوده و ماساژ تراپیست شما چندین تکنیک را بسته به وضعیتی که دارید، اتخاذ می­کند.

انواع درمان

ماساژ دیپ تیشو در کشش عضلات جهت کاهش تنش و سفتی به کار رفته و منجر به تسکین عمده درد شده و به پیشگیری از ایجاد بافت اِسکار کمک می­کند.

ماساژسوئدی با فشار ملایم تا متوسط، گردش خون را با حرکت مایعات لمفاتیک افزایش داده و باعث می‌شود مواد زائد متابولیک از عضلات بیرون رانده شوند.

ماساژاسپورت ارتباطات تاندون-عضله را مورد هدف قرارداده و زمان مورد نیاز برای ریکاوری پس از ورزش را کاهش می­دهد و به افزایش انعطافپذیری جهت کاهش آسیب و صدمات وارده، کمک شایانی می­کند.

ماساژ برای تندینیت (التهاب تاندون¬ها)

ماساژ برای تندینیت (التهاب تاندون¬ها)

 

هر زمان که شما تاندون­های (بافت­هایی که عضلات را به استخوان­ها متصل می­کنند) خود را کشیده، چرخانده یا خم می­کنید، آنها را وادار به حرکت و برهم­کنش می­کنید. حرکت زیاد ممکن است منجر به التهاب تاندون­ها شود که از حرکت مکرر و نیز افزایش سن و صدماتی که منجر به پارگی عضلانی است، ناشی می­شود. باید اجازه داد تا ناحیه آسیب دیده ترمیم شود، اما غالباً افراد نمی­توانند زمان زیاد مورد نیاز را برای استراحت دادن به عضلات تحمل کنند. با اینکه تندینیت معمولاً طی یک ماه ناپدید می­شود ولی استفاده مداوم از مفصل ممکن است منجر به مزمن شدن این عارضه گردد.

باز کردن مفاصل شما

اگر غلاف احاطه کننده تاندون به دلیل بافت اِسکار یا بیماری خیلی باریک شود، تندینیت مزمن منجر به قفل شدن مفاصل می­شود. قبل از اینکه این واقعه اتفاق بیفتد ماساژهای ریلکسی مستمر در تسکین مفید است، صرف نظر از اینکه تندینیت شما ناشی از کار کشیدن بیش از حد یا دیگر فاکتورها بوده باشد، فاکتورهایی همچون صدمه، معمولاً منجر به ایجاد بافت اسکار می­شوند. اما ماساژهای ریلکسی مستمر قادر به شل کردن آن بافت­ها جهت دور کردن الیاف عضلانی شما از هرگونه سفتی است. این نه تنها به شما به حفظ گستره طبیعی  حرکات­تان کمک میکندبلکه عضلات شما را نیز در کاهش شانس صدمه دیدن در آینده انعطاف­پذیرتر خواهد کرد.

ماساژ چگونه عمل می­کند؟

ماساژتراپیست­های متخصص مراکز ما در کمک به رفع تندینیت، شما را با اختصاصی­ترین روش‌های مناسب برای وضعیت‌تان، یاری خواهند کرد. این موارد شامل:

 1. ماساژ دیپ تیشو که به کاهش التهاب و نابودی بافت اسکار که منجر به سختی در عضلات، تاندون­ها و لیگامان­ها می­شود، کمک می­کند.
 2. ماساژ اسپورت که مفاصل عضله تاندون­ را جهت بهبود تحمل و انعطاف­پذیری مورد هدف قرار می­دهد و نیز به کاهش خستگی عضلانی و پیشگیری از صدمه کمک می­کند.
ماساژ برای سندروم مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)

ماساژ برای سندروم مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)

 

طبق مطالعات کلینیک مایو Mayo Clinic، اغلب دردهای مرتبط با TMJ (مفصل گیجگاهی و فک پائین در هردو سمت صورت، جایی که جمجمه و استخوان فک پائین به هم می­رسند) را می­توان بدون جراحی درمان کرد. ماساژهای ریلکسی مستمر یکی از چندین تکنیکی است که قادر است علل اختلالات TMJ را درمان کند. خواه درد ناشی از صدمه به فک و آرتریت، یا خستگی عضلانی ناشی از فشار روی دندان­ها (دندان قروچه) باشد، ماساژهای ریلکسی مستمر میتواند تفاوت‌ها را رقم بزند.

TMJمیلیونها نفر را درگیر می­کند

 WebMD گزارش می­دهد که حدود 10 میلیون آمریکائی مبتلا به اختلالات TMJ هستند و محققی تخمین زده است که سه چهارم از جمعیت ایالات متحده زمانی طی عمرشان این عارضه را تجربه خواهند کرد. مطابق با گفته­های دکتر رد موزر (Dr.Rad Moser)، عمده افرادی که دنبال تشخیص و درمان TMJ هستند، زنان در سن حاملگی بوده اما ممکن است این عارضه زنان و مردان را در تمامی سنین درگیر کند. در جامعه پر استرس امروز، این مورد خیلی عجیب نیست. قبل­ از سال 1981، یک مطالعه نشان داد فشار روی دندان­ها (دندان قروچه)، زمانی که عضلات جوشی (Masseter) ماساژ داده شده‌اند، کاهش پیدا می‌کند. اما این تنها آغاز راه بود.

تسکین استرس

 ماساژهای ریلکسی مستمر در تسکین استرس به طور قابل توجهی موثر واقع شده است. این کار منجر به کاهش سطح کورتیزول یعنی هورمون استرس شده و در عین حال میزان سروتونین و اکسی­توسین را به عنوان عوامل ریلکس­کننده طبیعی افزایش می­دهد. حتی اگر انگیزهای جهت گنجاندن جلسات ماساژ مراکز ما را در برنامه روزانه خود ندارید، در هرحال بدانید که ماساژ مزایای دیگری نیز دارد. این کار به بهبود وضعیت ایستایی، بهبود جریان خون، کاهش سفتی عضلانی، کاهش فشار خون و حتی افزایش انعطافپذیری کمک می­کند.

ماساژ برای سندروم ضربه شلاق و یا ویپلش Whiplash

ماساژ برای سندروم ضربه شلاق و یا ویپلش Whiplash

 

این عارضه، غالباً مرتبط با تصادفات ماشین بوده، اما همچنین درافرادی که با ورزش­های تماسی سروکار دارند، یا توسط اشیاء سقوطی صدمه می­بینند، نیز رخ می­دهد. هر زمان که سرتان به سمت عقب یا جلو کشیده می­شود این کارمنجربه کشش عضلات استرنوکلیدوماستوئید (SCM) می­شود. این عضلات در دو سمت گردن واقع شده­اند و درچرخش سر و چرخاندن آن از سمتی به سمت دیگر نقش دارند. یک حرکت ناگهانی ممکن است باعث کشش یا پارگی عضلات یا تاندون­ها شود که منجر به عارضه­ای موسوم به Whiplash می­گردد. اما ممکن است به نام­های صدمه ناشی از کشش بیش از حد، کشش یا رگ­ به رگ شدن گردن یا آسیب خم شدن سریع گردن نیز باشد.

علایم

می توان سفتی، خشکی و درد ناحیه گردن، تورم، کبودی، قرمزی یا حساسیت به درد، گیجی و درد زمان حرکت سر، سردرد، احساس زنگ در گوش و دید تار، مشکل در خوابیدن، عدم تمرکز درانجام دادن کارهای روزمره را نام برد. درابتدا کنارآمدن با درد و خستگی عضلانی سخت و مشکل است و در کنار آن استرس ناشی از چنین مشکلاتی ممکن است به بدتر شدن وضعیت و حال شما منجر شود.

اثرات ماساژ

طبق گفته ­های WebMD، ماساژ در این مورد نیز کمک کننده است. ماساژ تراپیست های مراکز ما در انجام انواع مختلفی از تکنیک­های ماساژ جهت رفع نیازهای اختصاصی­تان مجرب و آموزش دیده هستند. ماساژ سروصورت تکنیکی آرام و شناخته شده درتسکین سردردها و صدمات گردنی است. ماساژ تریگرپوینت نیزغالباً منجربه کاهش درد پس ازیک جلسه درمان می­شود. ماساژ دیپ تی شو برای دردهای مزمن گردن و پشت مفید می باشد. موقعیت و وضعیت خاص خود را با تراپیست خودتان مطرح کرده و ببینید که ماساژ چگونه تفاوت را دراثرات whiplash ایجاد خواهد کرد.

ماساژ برای میوفاسیا ( Myofascial)

ماساژ برای میوفاسیا ( Myofascial)

 

ماساژ برای میوفاسیا (Myofascial)

درد مزمن ناشی از کوفتگی عضلانی، توسط یک تمرین یا به چالش کشیدن بیش از حد عضلات ایجاد می‌شود. سندرم میوفاسیا (درد عضلات جونده و تاندون) در حال پیشرفت است. درد از مناطق حساس که به عنوان نقاط ماشه‌ای شناخته می شوند، شروع می گردد و از طریق عضلات خاص و یا بافت همبند به دیگر بخش ها فرستاده می‌شود.

 به گزارش دکتر رابرت بنت، سندروم میوفاسیا بهترین شیوه تحقیقات روماتولوژی بالینی می‌باشد که علائم آنها در مقالات پزشکی در قرن گذشته شرح داده شده است، که به تازگی به عنوان اختلالات هدف توسط مطالعات علمی نشان داده شده است.

چه چیزی به‌وجود آورنده علائم بیماری است؟

شایع ترین علت، انقباض عضله است که می‌تواند به علت استرس جسمی، روانی یا عاطفی و هم‌چنین به علت حرکت تکراری ایجاد شود. این گروه از عضلات محکم، طیف وسیعی از حرکات را محدود می‌کنند. به گفته دکتر بنت، درد به صورت دورانی تحریک می‌شود. درد عضلات جونده و تاندون، زنان و مردان را به صورت همزمان تحت تاثیر قرار می‌دهد، حتی زنان بیشتر از مردان از میوفاسیا رنج می‌برند. ماساژ ریلکسی مستمر به یک اندازه برای زنان و مردان موثر است. اگر شما احساس گره‌های عضلانی یا درد دارید که به طور پیوسته بدتر می شود، ماساژ ریلکسی مستمر به کاهش درد کمک می‌کند.

آرامش عضلات پیوسته

در ماساژ ریلکسی مستمر، تراپیست‌های حرفه ای ما در پرداختن به دردی که از انقباض عضلات می‌آید با تجربه هستند. بسته به نیازهای فردی شما، ماساژ عضلات جونده و تاندون (میوفاسیا)، ممکن است شامل:

• ماساژ دیپ تی‌شو، گره‌ها را مورد هدف قرار می‌دهد و تنش مزمن با نوازش در سراسر ماهیچه‌ها، آرامش می‌کند. فشار عمیق در فاسیا (لایه محافظ اطراف مفاصل، استخوان‌ها و عضلات) گاهی اوقات می‌تواند کمی ناراحت‌کننده باشد ولی مزایای طولانی‌مدت به مراتب برای درد های کوتاه‌مدت بیشتر است.

• ماساژ هات‌استون، سطح صافِ سنگِ گرم‌شده در آب موجب افزایش گردش خون و شل‌شدن عضلات می ‌شود، بنابراین تراپیست شما می‌تواند به لایه‌های عمیق‌تری برسد که به کاهش درد، ترویج آرامش و رهایی از استرس کمک شایانی می‌کند. سنگ گرم به گسترش عروق خونی شما کمک می‌کند، در نتیجه گردش خون بهتر و اثر آرام‌بخش فوری حاصل می‌شود که می‌تواند به کاهش استرس و همچنین تسکین درد مزمن کمک کند.

اگر تمایل به آزاد سازی تنش در عضلات جونده را دارید، ابتدامطمئن شوید که به تراپیست خود هشدارهای لازم را داده‌اید. این مورد شامل کشش ملایم، فشار و موقعیت مفاصل شما در زوایای مختلف می‌شود که ایجاد یک کشش طبیعی می‌کند. همراه با ترغیب اسپاسم‌های عضلانی به استراحت، می‌تواند به چسبندگی فاسیا آسیب دیده و شکسته‌شده کمک کند.

مزایای اضافی

سندرم فیبرومیالژیا می‌تواند شانس شما را در تجربه اضطراب، افسردگی و بی‌خوابی افزایش دهد. ماساژ عضلات جونده و تاندون یک راه موثر برای حل این مسایل قبل از افزایش سطح درد می‌باشد. نگران نباشید، در نظر گرفتن زمان برای استراحت با یک ماساژ باعث بیانیه ای قدرتمند در مورد اهمیت سلامتی شما می باشد. آنچه که بیشتر، اثرات آرامش بخش دارد ماساژ تجمعی می باشد، به این معنی که ماساژ ریلکسی مستمر در ساخت و حفظ سلامت شما کمک می کند. با هدف قرار دادن نه تنها عضلات منقبض و یا فاسیا که باعث درد در نواحی دیگری از بدن شما می شود، بلکه پرداختن به استرس که ممکن است باعث چنین سفتی عضلانی در وهله اول باشد، شما و تراپیست تان در حال ایجاد یک مجموعه ای قدرتمند از سلاح برای نبرد با سندرم درد عضلات جونده و تاندون می باشید.