• ایمیل: info@shabdaspa.com
  • تماس با اداره مرکزی (تهران): 02147620131

رابطه ماساژ و سرطان

ماساژ و سرطان

برای بسیاری سوال است که آیا در صورت ابتلا به بیماری سرطان می توانند از خدمات ماساژهای ریلکسی استفاده کنند؟ آیا استفاده از این ماساژها موجب بهبود روند درمان آن ها می شود یا ممکن است تاثیرات منفی داشته باشد؟ در این نوشتار مروری کوتاه داریم بر دانستنی هایی پیرامون رابطه ماساژ و سرطان. 

ماساژ می­تواند بیماران را از عوارض جانبی دارو و درمان رها کند

ماساژ برای آن‌هایی که سرطان دارند یا در حال درمانِ سرطان خود هستند، می­تواند تجربه­ ای بسیار مفید و آرامش ­بخش و در عین حال موثر در فرآیندِ درمان بیماری باشد. سرطان و فرآیند درمانی آن، پنج علامت و شاخصه ­ی اصلی دارد که از این قرار هستند: درد، تهوع، خستگی و کاهش توان جسمی، اضطراب، و افسردگی. به علاوه، بسیاری از فرآیندهای درمان می­توانند باعث بی­خوابی و مشکلات گوارشی شوند. هرچند ماساژ به درمان کامل بیماری­ ها و به خصوص سرطان نمی ­انجامد، اما شدت اثرگذاریِ این علائم و عوارض می­تواند با به کارگیری تکنیک­ های مختلف ماساژ کم شود. تحقیقات علمی دانشمندان نشان داده که تکنیک «دستیِ ساده» در ماساژ می­تواند عوارض درمانی را تا حدود نصف کاهش دهد. از سوی دیگر، ماساژ، به عنوان عملی که از نظر روحی حمایت کننده و التیام بخش است و از این جنبه هم دارای سودمندی و تاثیر قابل توجهی است، می­تواند اثرات روحی نامناسبِ روش های دارویی را تا حد زیادی التیام ببخشد و خود به مبارزه با بیماری کمک کند.

چرا آن­هایی که سرطان دارند از ماساژ استفاده می­کنند؟

این افراد اعتفاد دارند که ماساژ:

باعث می­شود تا آن­ها ارامش داشته باشند

به آن­ها کمک می­کند تا در فضایی غیررسمی و به دور از فضای خشک بیمارستان­ها و درمانگاه­ها، به ابراز احساساتِ خود بپردازند.

باعث می­شود تا احساس بهتری در موردِ بدن خودشان داشته باشند.

امید به درمان و بهبود را در آن­ها بیشتر می­کند.

تحقیقات نشان می­دهد که ماساژ عضلات باعث گسترش سلول­های سرطانی نمی­شود.

Related image

فواید ماساژ حین درمان چیست؟

افرادی که در حین درمان سرطان و بیماری به ماساژ روی آورده ­اند، گفته ­اند که ماساژ باعث شده تا آن­ها بهتر بخوابند، کیفیت زندگی­شان بهبود یابد، حساسیت و کارایی ذهنی­شان بیشتر شود و از نظر حرکتی در وضعیت بهتری باشند.

آیا ماساژ برای بیماران سرطانی خطر دارد؟

یک ماساژ سبک و آرامش ­بخش می­تواند بدون هیچ خطری  برای افرادی که در هر مرحله از سرطان هستند مفید باشد. نواحیِ توموری یا نواحی­ از بدن که مورد درمان هستند، برای جلوگیری از ناراحتی و فشار برای ناحیه ­ی مورد درمان نباید مورد ماساژ قرار بگیرند. بعضی از مردم نگرانند که ماساژ به گسترش سرطان و سلولهای سرطانی از طریق سیستم لیمفاتیک بدن منجر شود. سیستم لمفاتیک شبکه ­ای از رگ­ها و اندام است که در آن­ها ماده لمفاتیک (لمف) جریان دارد. این سیستم بخشی از سیستم ایمنی بدن است و به طور طبیعی وقتی ما در حرکتیم، این سیستم نیز در گردش است.

سرطان ممکن است که از طریق سیستم لمفاتیک گسترش یابد، امّا گردش لمف، چه از طریق ماساژ و چه هر فعالیت دیگر، باعث نمی­شود تا سرطان گسترش یابد. ما پیشنهاد می­کنیم که آن­هایی که برای ماساژ به ما مراجعه می­کنند و دارای بیماری یا سرطان یا در حال مبارزه و درمان سرطان هستند، با مشورت پزشک متخصص خود به ما مراجعه کنند و اطمینان حاصل کنند که ماساژ برای آنان و فرآیندِ درمانی آن­ها هیچ ضرری ندارد.

shabda

منبع: massageenvy, Cancercouncil

می خواهم ماساژ بگیرم