تناسب اندام

با ماساژ به کمک تناسب اندام بروید! 

 

ممکن است شما فکر کنید ماساژ راهی است برای تسکین بخشیدن به هفته‌ای پر از استرس که فکر درستی است. امّا ممکن است ندانید که ماساژ منافع مثبتی برای ورزشکاران نیز دارد. چه هفته‌ای پنج شش بار بدوید تا متناسب و سالم بمانید و چه در ماراتن شرکت کنید، با یکی از خسته کننده‌ترین آزمون‌های سنجش تحمل انسانی، یعنی ورزش طرف هستید...ادامه را با ما همراه باشید: 

آلن مک‌گریتی، یکی از ماساژ درمان‌گرهای تایید‌شده و رسمی که در کلینیک ماساژ انوی در پارادایز ولیِ فونیکس کار می‌کند، در این باره چنین می‌گوید: «ماساژ درمانی جریان خون عضلات را بالا می‌برد و با این کار، توان و کارآیی ورزشکاران را ارتقا می‌بخشد. جریان خون بالا باعث می‌شود تعدادی از دیگر سیستم‌های بدن نیز کارآتر شوند، مانند سیستم ایمنی بدن که این نیز خود باعث افزایش توان ورزشکاران می‌شود».

یک استراتژی هوشمندانه برای ورزش حرفه‌ای

در طی سال گذشته، مک‌گریتی بر روی مشتری‌ای کار کرده که ورزشکار مسابقات «آیرون‌من» (سه‌گانه‌ای استقامتی شامل دوچرخه سواری، ماراتن و شنا) است. این ورزشکار ۴۸ ساله، تری گربر اهل فونیکس، روزانه دو ساعت برای این مسابقات سه‌گانه تمرین می‌کند. سه‌گانه‌ی آیرون‌من شامل سه مرحله‌ی پشت سر هم است: یک شنای ۲.۴ مایلی، دوچرخه سواری برای ۱۱۲ مایل، و ماراتنی ۲۶.۲ مایلی.

گربر، که سال‌های زیادی است در مسابقات سه‌گانه‌ی مختلف شرکت می‌کند، برای اوّلین بار سه سال پیش در مسابقات سه‌گانه‌ی آیرون‌من شرکت کرد. او ابتدا به سراغ مک‌گریتی آمد تا درد عضلانی‌اش را آرام کند. امّا گربر به سرعت دریافت که ماساژدرمانی می‌تواند منافع مهم دیگری نیز داشته باشد. او در این باره چنین می‌گوید: «من دریافتم که ماساژ درمانی معمولی پیشگیرانه است. من نسبت به مصدومیت مقاوم‌تر شده‌ام و زودتر می‌توانم بعد از تمریناتم ریکاوری کنم». جلسات هفتگی ماساژدرمانی گربر انعطاف‌پذیری او را هم افزایش داده است و او می‌گوید که این خود یک مساله‌ی واقعاً مهم برای او است: «انعطاف‌پذیری من لااقل سه‌برابر شده است که در تمریناتم و مسابقات سهم خود را ایفا می‌کند». او هم‌چنین می‌گوید: «انعطاف‌پذیر بودن یکی دیگر از فاکتورهایی است که من را در مقابل مصدومیت حفظ می‌کند».

پیشرفت‌های اثبات شده در حین انجام ورزش

گربر و مگ‌گریتی قانع شده‌اند که نوع عملکرد گربر در مسابقات و تمرین از وقتی که او ماساژهای عادی خود را دریافت کرده پیشرفت کرده است. در آخرین مسابقه‌ی آیرون‌من، گربر از آن‌چه که خودش انتظار داشت بهتر عمل کرد، به‌خصوص در انتهای مسابقه که احتمال خستگی ورزشکاران بیشتر است. او می‌گوید: «آنطور که امیدوار بودم نتوانستم رکورد زمانی‌ام را بهتر کنم، امّا این به‌خاطر شرایط بسیار سخت مسیر و مسابقه و نیز وضعیت وحشتناک آب و هوا بود. امّا در بخش دوم ماراتن من سریع‌تر دویدم، و فکر می‌کنم که این نکته‌ی مهم است».

آثار ماساژ درمانی بر روی عملکرد ورزشکاران

آثار ماساژ درمانی بر روی عملکرد ورزشکاران حین تمرین و مسابقه تنها متکی به چنین حکایت‌هایی نیست. بر اساس تحقیق دکتر مارگارت جونز، از اعضای کالج دارویی ورزش، ورزشکارانی که پیش یا پس از تمرین خود ماساژ دریافت کردند به طور قابل‌توجهی درد کم‌تری در عضلات‌شان احساس می‌کردند. جونز در این‌باره چنین توضیح می‌دهد: «این تحقیق کوچک‌تر از آن بود که بتواند از لحاظ آماری مهم قلمداد شود، امّآ ورزشکاران بی‌شک احساس بهتری به خاطر انجام ماساژ داشتند. ما قصد داریم تا این مساله را بیشتر مورد مطالعه قرار دهیم، امّا من به طور قطع فکر می‌کنم که ماساژ نتایج مثبتی برای ورزشکاران دارد».

مک‌گریتی به هر شخصی که فعالیت جسمانی عادی دارد پیشنهاد می‌کند که هفته‌ای یک ماساژ یا دو هفته یک‌بار ماساژ درمانی انجام دهد. با این حال او می‌گوید که بهترین حالت این است که برنامه‌ی ماساژی را با ماساژ درمان‌گر خود تنظیم کنید.

گربر می‌گوید: :فکر می‌کنم که برقراری رابطه‌ای مداوم با یک ماساژ درمان‌گر که نیازهای من را می‌فهمد واقعاً ارزشمند بوده است. برای من، ماساژ آدم ارزش سرمایه‌گذاری را دارد، زیرا باعث می‌شود عضلات من روی فرم باقی بماند تا بتوانم تمرین‌های طولانی‌ام را که برای مسابقه‌هایم به آنها نیاز دارم به‌خوبی انجام دهم.».

منبع: اِنوی

می خواهم ماساژ بگیرم