رنج‌های سفر

استرس سفر

نگذارید سفر به شما استرس وارد کند.

برنامه‌ی سفری را بچینید که نگرانی‌هایتان را از بین ببرد.

تعطیلات. هیچ ‌چیزی یک ذهن آشفته را بهتر از اندیشه‌ی یک گریز آرامش‌ بخش آرام نمی‌کند؛ البته تا وقتی که واقعیتِ برنامه‌ ریزی برای صف شما را در دریایی از استرس غوطه‌ ور می‌کند: کجا برویم و کجا اقامت کنیم؟ کل خانواده از چه فعالیت‌هایی لذت می‌ برد؟ چه کسی در خانه مواظب سگ خواهد بود؟ محل کار من چگونه قرار است به کار در زمان غیبت من ادامه دهد؟

کنکاش جزییات سفر می‌تواند آرام‌ ترین ذهن‌ ها و روح‌ ها را هم قانع کند که در خانه بمانند، امّا دکتر کاتلین هال، موسس و مدیر اجرایی موسسه‌ی آتلانتایی استرس و نویسنده‌ی کتاب زندگیِ در تعادل: رشد دادن ریشه‌های چهارگانه‌ی شادمانی حقیقی، می‌گوید که دست‌یابی به یک تعطیلات بدون استرس ساده است (یک نفس عمیق بکشید): تمام ماجرا به «برنامه‌ریزی» شما مربوط می‌شود. دکتر هال می‌گوید «بدون یک برنامه‌ی استرس زدا، ما در مقابل عدم قطعیت پیش رویمان واکنش نشان می‌دهید و شما بیش از حد حساس می‌شوید».

در اینجا، متخصص مساله‌ی استرس نصیحتی را پیشنها می‌کند مبنی بر این که چگونه ناراحتی رایج پیش آمده برای سفرهایی که قرار است در تعطیلات انجام شود را کاهش دهید تا سفر شما به استراحتی دلپذیر تبدیل شود، نه مسافرتی همراه با پشیمانی.

برنامه‌ی سفرتان را جمعی بچینید: برای یک تعطیلات خانوادگی، دکتر هال پیشنهاد می‌کند که همه سر یک مقصد، یک هتل، فعالیت‌ هایی که قرار است انجام دهند و میزان پولی که باید خرج کنند به توافق برسند. او می‌گوید: «وقتی همه در برنامه‌ریزی مشارکت کنند، از ابتدای سفر اوضاع راست ‌و ریس است و این به شما کمک می‌کند تا در طول سفر تقابل‌ ها و مشکلات را مدیریت کنید. اگر یک برنامه‌ای که از قبل مورد مذاکره و توافق قرار گرفته و انتظار کسی را برآورده نکند، این کار امکان شماتت کردن را از بین می‌ برد،

دیدن تمامِ رم در یک روز را فراموش کنید. دکتر هال می‌گوید:« تلاش برای انباشتن چندین و چند جای دیدنی و فعالیت و در نظر گرفتن مقاصد بسیار برای یک سفر عملی نیست که برای اجرا شدنش چندان ضمانتی وجود داشته باشد. این کار رمق همه را می‌گیرد و همه را آزرده می‌کند».

فضایی شخصی بیافرینید. جهان مثل صدفی برای شماست، اما وقتی که با خانواده سفر می‌کنید گویی همه درون یک صدف هستید. دکتر هال پیشنهاد می‌کند که در کنار برنامه‌ریزی برای فعالیت‌ های جمعی در سفر، زمانی را هم برای «من» خودتان در نظر بگیرید تا علائق شخصی خود را دنبال کنید ... شاید روزی دو یا سه ساعت برای این کار مناسب باشد. برای مثال، یک جلسه‌ی ماساژ تنها را برای خودتان در نظر بگیرید. دکتر هال در این مورد می‌گوید: «افراد نیاز دارند که فضاهای شخصی‌شان را داشته باشند تا خانواده و حضور در فضای خانواده آنها را دل‌زده نکند».

واقع‌بین باشید، نه گم‌گشته. تعطیلات باید مساوی با ریلکس شدن و سرگرمی باشد. انتظارات واقع‌ بینانه‌ای از سفرتان داشته باشد و خودتان را به تصاویری خیالی ایده‌آل و کاملی که در پست‌کاردهای براق وجود دارد نبازید. دکتر هال در این باره می‌گوید: «این تصاویر وجود خارجی ندارد و اگر شما به امید آنها به تعطیلات می‌روید، در نهایت ناامید خواهید شد. به جای آن که سعی کنید تصویری سیاه و سفید از تجارب‌تان داشته باشد، آن را مانند یک امر ماجراجویانه نگاه کنید».

مرزهایی را تعیین کنید. با همکارهایتان و نگهدارنده‌ی حیوان خانگی‌تان –یا هر کسی که در خانه قرار است به کارهای شما رسیدگی کند- هماهنگ کنید که چگونه و چطور و چه زمانی قرار است با آنها در ارتباط باشید. بعد زمانی را برای چک کردن و کنترل ایمیل‌ها و پیام‌های صوتی‌تان در نظر بگیرید. دکتر هال می‌گوید: «ااگر شما ندانید که باید در این موارد چه کار کنید همه عصبی و نگران خواهند شد. زمانی که  این هماهنگی‌ها را انجام دهید، حسی از قدرت شخصی به وجود می‌آید و باعث می‌شود تا شما لذت بیشتری ببرید».

انتظار وقایع غیرمنتظره را داشته باشید. هیچ میزانی از برنامه‌ریزی نمی‌تواند از یک حقیقت جهان‌شمول در مورد مسافرت جلوگیری کند: استرس وجود دارد. تاخیر هواپیماها، صفوف طولانی کنترل فرودگاه‌ها، رستوران‌های بسته و هتل‌هایی که با انتظار و استانداردهای شما نمی‌خوانند. با این حال شما می‌توانید واکنش‌هایتان را به مسائلی که خارج از کنترل شما هستند مدیریت کنید. وقتی دکتر هال و همسرش با دختران جوانشان مسافرت می‌کردند، او در واکنش به وقایع غیرمنتظره این‌گونه برخورد می‌کرد: «خب، جالبه، مگه نه؟».

مراقبت توشه‌ی سفرتان باشید. بر اساس صحبت‌های دکتر هال، همه یک هفته بعد از سفر در شرایط غیر معمولی به سر می‌برند. او می‌گوید «انتظار کمی تنهایی و انزوا را داشته باشد، زیرا همه به روال عادی و روتین زندگی‌شان باز می‌گردند. مردم همچنین به داوری و فکر کردن در مورد شغلشان، وضع خانوادگی‌شان، و ازدواج و همسرشان می‌پردازند. آگاه باشید که شما در یک حالت انتقالی هستید و این که سرخوردگی، خشم و داوری ممکن است رو بیاید. انسان‌ها نمی‌توانند چندان خوب با احساس‌هایشان کنار بیایند، امّا آنها را نادیده نگیرید. نوشتن به من کمک می‌کند تا بعد از سفر با احساساتم بهتر کنار بیایم».

و در ذهن داشته باشید که جت‌لگ (به هم ریختن برنامه‌ی خواب بعد از مسافرت به جاهای دور) می‌تواند حال به‌هم ریخته‌ی شما را آشفته‌تر کند.  ذهن و بدنتان را  با برنامه‌ریزی برای یک ماساژ پس از مسافرت باز تنظیم کنید.

چک‌لیست سفر

وقتی که عینک آفتابی‌تان را به چشم می‌زنید، فراموش نکنید که خودتان و نیازهای سفرتان را لحاظ کنید. یک راهنما و متخصص ضد استرس، دکتر کاتلین هال، و مدیر موسسه‌ی استرس در این باره چنین می‌گوید:

آرامش. با گوش دادن به صداهای آرامش بخش و تسکین‌دهنده‌ی طبیعت پیش از سفر و در هنگام سفر، تمرین آرامش کنید و هر بار که با چالشی رو برو شدید، با خودتان جملات موکدی مثل «من عاشق خودم هستم» را بازگو کنید.

تمرین و ورزش. اولین قدم را در فرودگاه بردارید تا استرستان کاهش یابد. پیش از راه افتادن هواپیمایتان در راه‌هایی که در سالن فرودگاه وجود دارد قدم بزنید و راه بروید و قبل از برگشتن به خانه نیز کمی تمرین و نرمش انجام دهید تا تاثیرات جت‌لگ را کاهش دهید.

عشق. به کسی که دوستش دارید زنگ بزنید و ارتباط برقرار کنید. این مساله باعث می‌شود ذهن شما وقتی که می‌خواهید ماجراجویی‌تان را آغاز کنید آرام کند.

غذا. در سفر غذا بخورید، به خصوص به صبحانه‌هایتان اهمیت دهید و این به شما کمک می‌کند تا حالتان در تمام طول روز میزان بماند. غذاهایی با میزان بالای اسیدهای چرب امگا ۳، بذر کتان و گردو انتخاب کنید که ثابت شده است میزان سطوح سروتونین را بالا می‌برند و ذهن را آرام می‌کنند.

منبع: Envy

می خواهم ماساژ بگیرم