پاهای خسته را آرام کنید!

ماساژ رفلکسولوژی

در یک مسافرت طولانی که توأم با نشست و برخاست متعدد و پیاده‌روی‌های طولانی‌مدت در فرودگاه، مراکز خرید و خیابان‌ها است، پاها یکی از آسیب‌پذیرترین اعضای بدن هستند. قرار گرفتن تمام وزن بدن از یک سو و در تماس بودن این اعضا با زمین و فشاری که بهشان وارد می‌شود خستگی و کوفتگی را در آن‌ها دوچندان می‌کنند. حتما شنیده‌اید که پا قلب دوم بدن است و ارتباط هر قسمت از آن با اندام‌های بدن نیز مشخص شده است، بدین‌ترتیب کاستن از فشارها و تنش‌های وارده به پا می‌تواند به سلامت کلی بدن هم کمک بسیاری کند. ماساژ رفلکسولوژی یکی از بهترین‌ روش‌هایی است که به صورت تخصصی بر روی آرامش پا تکیه دارد. بیایید در مورد آن کمی بیشتر بدانیم.

فواید ماساژ رفلکسولوژی

رفلکسولوژی تکنیک باستانی است که بر پایه این اصل بناشده که نقاط رفلکس (بازتاب) در پا وجود دارند که به بخش‌های مختلف بدن ارتباط مستقیم و اتصال دارند. در طول سال‌ها، تحقیقات نشان داده که برانگیختن این نقاط بازتاب می‌تواند فواید بسیاری داشته باشد.

تیفانی فیلد، پزشک و مسئول انستیتو تحقیقات علوم لمسی دانشکده پزشکی دانشگاه میامی می‌گوید فشار ملایمی که در رفلکسولوژی استفاده می‌شود، کلیدی است برای به راه انداختن بازتاب و پاسخ‌های مخصوصی که در هر ماساژی به چشم می‌خورد.

" وقتی شما فشار معتدل و ملایمی را به جای فشار خفیف وارد می‌کنید، ضربان قلب پایین می‌آید، فشار خون کم می‌شود و امواج مغزی در جهت آرامش شروع به تغییر می‌کنند."

همین‌طور با این فشارها کاهشی در سطح هورمون‌های استرس نیز دیده می‌شود که در نهایت به سلامتی و حفظ سلول‌های ایمنی منجر می‌شود. به قول دکتر فیلد: " این سلول‌های ایمنی، مخصوصا سلول‌های کشنده طبیعی که در خط مقدم سیستم ایمنی قرار دارند، سلول‌های باکتریایی، سرطانی و ویروسی را خواهند کشت."

به‌علاوه رفلکسولوژی کمک می‌کند تا اشکال متداول آرتروز و دردهای پا تسکین پیدا کنند، دردهایی که شامل عضلات ارتباطی پا هم می‌شوند. تحقیقی کلینیکی نشان داد که این ماساژ می‌تواند کمک کند تا درد پایینی کمر نیز کاهش پیدا کند، در حالی که سایر تحقیقات ثابت کرده‌اند که این نوع ماساژ در تسکین و رهاسازی افسردگی، بهبود کیفیت خواب و کمک به آرامش و راحتی مبتلایان به سرطان نیز نقش داشته است.

دردهای پیش از زایمانی

اگر این فواید کافی نیست، این یکی را هم در نظر بگیرید: تحقیقی که توسط انستیتو تحقیق علوم لمسی صورت گرفت، به مقایسه دو ماساژ دست و پا که بر روی مادران باردار صورت می‌گرفت پرداخت. گرچه ماساژ دست‌ها اتفاق خاصی را نشان داد اما جنین به ماساژ پا عکس‌العمل نشان داد. در واقع وقتی پاها ماساژ داده می‌شدند، آن‌ها حتی نسبت به تحریک‌های شکمی هم زودتر واکنش نشان دادند، به طوری‌که جنین‌های 22 هفته‌ای در مقابل ماساژ پا اقدام به واکنش کردند اما این اتفاق در حالت شکمی به 32 هفته می‌رسد.

دکتر فیلد می‌گوید: " به شکلی واضح گیرنده‌هایی در پا هست که به شکل بسیار گسترده‌تری نسبت به ماساژ حساس و وابسته هستند."

نمودارهای مربوط به پا

خیلی از رفلکسولوژیست‌ها نمودارها و ترسیماتی دارند که نشان می‌دهد یک قسمت از پا دقیقا به کدام قسمت از بدن مرتبط هستند، هرچند که به قول دکتر فیلد مدارک علمی که ارتباط مستقیم و دقیق را نشان دهد وجود ندارند. از سایر تحقیقات نیز مشخص می‌شود که فواید ماساژ به تمام بخش‌های بدن می‌رسد. در واقع به قول دکتر فیلد فواید ماساژ پا ابتدا به مغز و از آن‌جا به تمام نقاط بدن تسری پیدا می‌کند. بخش‌های بیوشیمیایی الکتریکی که واکنش‌های بدن به ماساژ پا را ممکن می‌کنند بسیار چشمگیر هستند اما اندازه‌گیری آن‌ها دشوار است.

بنابراین جای سوالی نمی‌ماند که آیا ماساژ رفلکسولوژی می‌تواند به بهبود سلامتی شما منجر شود یا نه. پس با شروع بهار باید اضافه‌کردن آرامش را هم در نظر بگیرید. اسکراپ پا در مراکز شبدا قابل ارائه است و یکی از بهترین‌ راه‌هایی است که می‌تواند در وهله اول پای شما و در وهله دوم تمام بدن شما را برای فصل پیش رو آماده کند.

منبع: Envy

می خواهم ماساژ بگیرم