پوست هم نفس می‌کشد!

پوست

پوست ما وسیع‌ترین اندام ما است و می‌تواند به عنوان سومین ریه‌ی ما در امر تنفس قلمداد شود. همچنین پوست ما ریتم خاص خود را دارد، که نوعی دم و بازدم است. پوست ما مواد و اکسیژن را جذب می‌کند (دم)، نور و فشار را احساس می‌کند و گرما و سرما را تنظیم می‌کند. پوست ما کربن دی‌اکسید را رها می‌کند (بازدم)، سلول‌های مرده‌ی پوست را پوشش می‌دهد و به طور کامل خودش را هر ۲۸ روز یک بار بازیابی و بازسازی می‌کند. در هر دقیقه، شما بین ۳۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ سلول مرده را از دست می‌دهید که بلافاصله جایگزین می‌شوند. پوست ما از استخوان‌ها و اندام‌های ما هم محافظت می‌کند، و به ما اجازه می‌دهد تا قدرت لامسه را احساس کنیم!

لامسه اولین احساس از حواس پنج گانه است که وقتی در رحم هستیم ایجاد می‌شود و احساسی پایه‌ای در ما از زمان به وجود آمدن‌مان است. نوزادان ممکن است از کمبود لامسه بمیرند؛ و در بزرگسالی هم لامسه به محافظت از ما در برابر خطرات کمک می‌کند و باعث آرامش و تسکین ما می‌شود. تحقیقی که اخیراً توسط دانشگاه دِپاو و متیو هرتنشتاین روانشناس انجام شده است این مساله را آشکار ساخه است که لامسه باعث انتقال و ارتباط احساسی نیز می‌شود. دانشمندان این گونه می‌پنداشتند که لامسه تنها ابزاری برای ارتقای زبان بدن و بیان کلمات بود. امروزه، متخصصان می‌گویند که «لامسه بیش‌تر راهی ظریف‌تر، پیچیده‌تر، و دقیق برای ایجاد ارتباطاتی حسی مانند لذت، عشق و دوست داشتن، قدردانی و همدردی است».

هرچند به طور معمول این مساله مسلم پنداشته می‌شود، امّا باید بدانیم که چیزهای زیادی هست که می‌توانیم از پوستمان بیاموزیم. هر اینچ مربع از پوست ما مانند آنتنی است که جریانی مداوم از اطلاعات –از سختی صندلی‌ای که رویش نشسته‌اید تا گرمای خورشیدی که از پنجره می‌تابد و احساساتی که از دستی که بر شانه‌تان تکیه زده- دریافت می‌کند. در هر اینچ مربع از پوست:

۶۵ مو

۱۰۰ غده‌ی چربی‌دار

۳۲ فوت (حدود ده متر) عصب

۸ فوت (حدود ۲.۴ متر) رگ خونی

۶۵۰ غده‌ی عرق

۹۵۰۰۰۰۰ سلول

۱۳۰۰ پایانه‌ی عصبی

۱۲ دریافت کننده‌ی سرما و گرما

۱۵۵ دریافت کننده‌ی فشار برای درک لامسه

وجود دارد.

پوست همچنین اولین خط دفاعی بدن ماست که سایر بخش‌های بدن را در برابر مریضی و نبود تعادل حفظ می‌کند. پوست ما به حدوداً به طور روزانه ۲ پوند ضایعات از طریق تعرق از بدن ما خارج می کند. سم‌هایی که در این پروسه از بدن ما خارج می‌شوند از هوایی که ما تنفس می کنیم، آبی که می‌نوشیم، و غذایی که می‌خوریم وارد بدن ما می‌شوند. آنها از طریق متابولیسم، پوشش سلول‌های مرده، فشارهای شدید و بی‌رحمانه، و نیز احساسات ناراحت کننده‌ به هم ریزاننده‌ای که به طور مداوم در ما وجود دارد به وجود می‌آیند.

تمیز، شفاف و باز نگه داشتن خلل و فرج پوست، یکی از راه هایی است که به رهایی و خلاصی بدن از ساخته شدن سلو‌ل‌های سمی کمک می‌کند. لایه برداری و پوست پوست کردن سطح پوست با مالش باعث افزایش فراوان ایمنی بدن ما می‌شود. در طب سنتی چینی، به خلل و فرج پوست به عنوان «درهای کی(qi)» نگاه می‌شود، و برای دوام دادن و سر حال نگه داشتن انرژی بدن باید شفاف و تمیز نگه داشته شود («وِی کی» [به چینی]).

مالیدن و تمیز کردن و نرم کردن و مرطوب کردن پوست و بازیابی تعادل طبیعی آن، به خصوص در هنگام تغییرات ناشی از تغییر فصول، لذت لذت‌بخش است. توانایی مالیدن و پوست پوست کردن [و سوزش] شکر از نمک کمتر است و معمولاً از شکر برای این کار استفاده می‌شود، امّا ممکن است کسی عاشق احساس زمخت و درشتی مالش با نمک است (شاید این به خاطر «یانگ» [جهان‌بینی مردانه در فلسفه‌ی چینی و در تضاد با «یینگ»] اوست).

این ضمادها را با نمک و شکر امتحان کنید!

مالش مرطوب با شکر

۲ فنجان شکر قهوه‌ای یا سفید

۱ فنجان روغن شیرین بادام (می‌توانید به جای از روغن نارگیل یا روغن زیتون هم استفاده کنید)

۲ قاشق غذاخوری روغن جوبوبا یا روغن ویتامین E

 ۵ قطره روغن اسانس نارنگی

۲ قطره روغن اسانس اسطوخودوس

مالش انرژی بخش نمک

۱ فنجان نمک دریا (نرم یا زبر و زمخت)

۱ فنجان روغن نارگیل

۲ قاشق غذاخوری روغن جوبوبا یا روغن ویتامین E

۵ قطره روغن اسانس رزماری

۳ قطره روغن اسانس گریپ فروت

آنها را خوب به هم بزنید. اگر در ظروف محفوظ از هوا باشند تا دو ماه تازگی شان را حفظ می‌کنند. اگر خواستید این دستورها را با روغن اسانس‌هایی که خودتان می‌پسندید امتحان کنید مشکلی ندارد. برای مراقبت و حمایت از بدنتان و وضع آن در بهار و تابستان، ترکیبی ضد سمی را در نظر داشته باشید که ممکن است شامل یک یا همه‌ی این موارد باشد: برگ درخت سرو، رازیانه، شمعدانی، برگ درخت غار و لیمو.

بعد از آن که ترکیبتان را ساختید، بعد از شست و شوی بدنتان، آن را زیر دوش بر روی بدنتان بمالید. هر قاشق غذاخوری را برای یکی از اعضای بدنتان در نظر بگیرید. برای ارتقای فواید ایمنی آن، آن را به سمت قلبتان بمالید. همچنان می‌توانید از پاهایتان شروع کنید و به سمت بالا حرکت کنید.

منبع: Bodysense

می خواهم ماساژ بگیرم