بله، شما نیاز به ماساژ دارید!

ماساژ به عنوان یک عمل روتین و تکرار شونده

آیا چرخ ماشین‌تان اخیراً مشکلی پیدا کرده است؟ آیا تا به حال برای پاکیزگی دندان‌هایتان به دندانپزشکی مراجعه کرده‌اید؟ برخی کارها هستند که شما وقت ندارید راجع به انجام دادن یا ندادنشان فکر کنید و آنها بخشی از زندگی شما هستند. وقت آن رسیده است که به ماساژ به عنوان یک عمل روتین و تکرار شونده نگاه کنید.

«... اما آخه اتفاقی برای بدن من نمی‌افته»

ما به طور خودکار برای ماشین‌هایمان برنامه‌ای می‌چینیم تا آن را از نظر فنی کنترل کنیم، امّا به ندرت چنین کاری را در مورد بدن خودمان انجام می‌دهم. اگر تایر ماشین‌تان را روغن کاری نکنید، انتظار خواهید داشت که مشکلاتی جدی برای ماشینتان در راه پیش بیاید. به طور مشابه، وقتی که شما به بدنتان توجه نکنید و آن مراقبتی را که مستحق آن است به آن اعطا نکنید، به همان صورت ممکن است برای سلامتتان مشکلاتی به وجود بیاید که می‌توانستید جلوی آن را پیش از آن بگیرید.

اینطور به آن فکر کنید: مراقبت و معاینه از وسایل نقلیه (مثلاً تعویض روغن و کنترل چرخ‌ها) چیزی نیست که شما وقتی فقط برایشان مشکلی پیش بیاید انجام دهید؛ این کارها را انجام می‌دهید تا از به وجود آمدن مشکل برای آنها پیش‌گیری کنید. همین مساله برای بدنتان هم صادق است. تنها به این خاطر که شما الان مصدومیتی یا دلیلی اضطراری برای درمان و رفع مشکل ندارید به این معنی نیست که شما نباید جلسات معمولی و منظمی را برای جلوگیری از این مشکلات تنظیم کنید. به علاوه، تحقیقات نشان داده که مهم‌ترین منفعت و پایاترین منفعت ماساژ با انجام دادن آن در جلسات مکرر پیش می‌آید، نه فقط با انجام ماساژ یک جلسه.

اگر به بدن‌تان توجهی نداشته باشید، چه مشکلاتی پیش خواهد آمد؟ مصدومیت‌های مرتبط با فشار – حرکات تکرار شونده- اولین چیزی است که به ذهن‌های ما متبادر می‌شود، امّا انقباض عضلات و درد ناشی از حالات نامناسب و نیز میگرن‌های تکرار شونده از مشکلات بالقوه‌ی این وضعیت است که می‌تواند رخ دهد.

شرایطی مثل این‌ها، که از آزار و رنجش‌های کوچک اما انباشته شده‌ای شروع می‌شود و در بلند مدت تبدیل به مشکلاتی بزرگ می‌شود، از لحاظ درمان بسیار سخت تر از حالتی هستند که می‌توانند مورد پیشگیری قرار گیرند. وقتی که این مشکلات پدید آیند، معمولاً می‌توانند تا سالها دوام داشته باشند. آنقدر صبر نکنید که بیش از اندازه برای بدنتان دیر شود و به بدنتان کمی  TLC (مراقبت توام با عشق) بدهید.

Related image

«... امّا من همین حالا هم آرامش دارم»

ساده بگوییم: ماساژ باید بخشی جدانشدنی از شیوه‌ی زندگی هر شخصی باشد که مشتاق سلامت و خوشی خودش است. حتی اگر شما فقط به ساعات ماساژ خودتان به عنوان فرصتی برای رهایی از سر و صدا و استرس زندگی روزمره نگاه کتید، باز هم خوب است. این مساله اثبات شده است که ماساژ اضطراب و استرس را کاهش می‌دهد. کاهش اضطراب خود منجر به فواید مختلفی می‌شود که با مساله‌ی سلامت مرتبط هستند.

باید این نکته را هم در نظر داشته باشیم که ماساژ فقط موجب بیشتر شدن آرامش شما نمی‌شود (هر چند این کار را بسیار خوب انجام می‌دهد)، بلکه ماساژ باعث انعطاف‌پذیری بیشتر بدن شما، کاهش فشار خون، بهبود خواب، و حتّی تغییر در احساس شما می‌شود و این را با بیشتر کردن آگاهی از بدن و نیز ارتقاء توانایی شما برای تجربه‌ی بدنتان به شیوه‌ای بهتر انجام می‌دهد.  

«امّا من برای انجام ماساژ وقت ندارم...»

فکر می‌کنید برای دریافت کردن ماساژ وقت ندارید؟ در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم به این معنی نیست که شما برای انجام یک ماساژ به طور هفتگی ۹۰ دقیقه وقتتان را خالی کنید. کار کردن روی بدنتان و بهبود وضعیت آن به شکل‌های مختلفی می‌تواند اتفاق بیفتد، که برخی از آنها به طور خاص و اختصاصی به قامت آنهایی که سرشان مانند شلوغ است دوخته شده اند. ماساژهای روی صندلی راهی فوق‌العاده برای یک جلسه‌ی «بازیابی و رفع خستگی» است. برای انجام آن، زمانی ۳۰ دقیقه‌ای یا حتّی ۱۵ دقیقه‌ای را در زمان استراحت زمان نهارتان در نظر بگیرید.

زمان آن رسیده است که برای خودتان زمان بگذارید! اگر نسبتاً سالم هستید و از مشکلی رنج نمی‌برید، به شما تبریک می‌گوییم! حالا وقت آن رسیده است که گام‌هایی بردارد تا مطمئن شوید به همین صورت برای سال‌های پیش رویتان سالم بمانید و برنامه‌ی جلسات بعدتان را از همین امروز تنظیم کنید!

shabda

منبع: Body Sense

می خواهم ماساژ بگیرم