چطور با خوراکی‌ها بهتر تصمیم بگیریم؟

آیا عملکرد ذهنی‌تان تحت تاثیر مواد غذایی است

استرس‌های ذهنی، مثل تأثیر فزاینده این مساله که مجبور باشیم تصمیم‌های بسیاری بگیریم، باعث کاهش ناگهانی گلوکز در قسمت خاصی از مغز می‌شود. در نتیجه، مغز  برای حفظ انرژی مورد نیازش شروع به جستجوی میان‌برهایی می‌کند...

یکی از این میان‌برها هوسرانی و تصمیم‌های ناگهانی است. در یک لحظه قسمتی از مغز که دچار کمبود گلوکز شده بود پر از پیشنهادهای خریدی می‌شود که می‌خواهند این فرایند ذهنی تصمیم‌گیری را متوقف کنند. البته همیشه این میان‌برها به خرید کردن مربوط نمی‌شوند، مثلا در تحقیقی که در سال 2011 صورت گرفت تعدادی قاضی صهیونیستی برخلاف رویه معمول از اعطای آزادی به متهم (که باید آزاد می‌شد) خودداری کردند. حتی این تحقیق نشان داد اعطای آزادی به متهمین به شکل گسترده‌ای تحت تاثیر این است که حکم در کدام قسمت از روز مورد بررسی قرار گرفته است. به طور مثال اگر زندانی هیات قضاوت را صبح زود ملاقات کند، 70 درصد شانس این را دارد که آزادی‌اش را به دست بیاورد، اما اگر این ملاقات در اواخر روز اتفاق بیفتد این شانس تنها به 10 درصد می‌رسد. این تحقیق نشان داد که نابرابری در احکام صادره ارتباط مستقیمی با فقدان گلوکز مغز دارد.

آیا عملکرد ذهنی‌تان تحت تاثیر مواد غذایی است که انتخاب می‌کنید؟

تحقیقات ثابت کرده که میزان گلوکز مغزی پایین می‌تواند به سرعت تاثیرگذار شود. محققین برای این که شرایط استرس را شبیه‌سازی کنند موقع دیدن یک کمدی احساس خنده را سرکوب کردند. سپس به این افراد تصویری از غذا نشان داده شد. اسکن مغزی نشان داد که فعالیت‌های بیشتری در آن قسمت از مغز که وظیفه پاداش‌دادن را بر عهده دارد دیده می‌شود و در نقطه مقابل فعالیت‌ کمتری در قسمتی که به کنترل وسوسه‌ها می‌پردازد رصد می‌گردد. ترکیبی که بهترین وضعیت را برای شکستن رژیم و پرخوری فراهم می‌آورد. اما به محض این که به افراد یک لیوان آب قند داده شد ناگهان شرایط تغییر کرد و دیگر احساس وسوسه وجود نداشت. بیرون از آزمایشگاه، کربوهیدرات‌های پیچیده مثل میوه‌ها و تمام غلات که انرژی را خورد خورد آزاد می‌کنند بسیار بهتر از انتخاب‌هایی مثل نوشابه‌های شیرین باری جبران کمبود گلوکز مغزی هستند.

بس بار بعدی که احساس خستگی کردید یا تصمیم گرفتید تا رژیم‌تان را بشکنید، دقیقه‌ای صبر کنید. آیا شما استرس دارید و وضعیت کمبود گلوکز مغزی را تجربه می‌کنید؟ اگر این‌طور است از خوراکی‌های کربودهیدرات‌دار پیچیده استفاده کنید. این کار شما را کماکان در مسیر حفظ سلامتی و رژیم غذایی‌تان نگه می‌دارد.

یک نکته: پیش از دریافت ماساژتان بهتر است کمی خوراکی کربوهیدرات‌دار میل کنید تا با آسودگی بیشتری از ماساژتان لذت ببرید و از درازکشیدن روی تخت احساس خستگی بهتان دست ندهد.

منبع: Bodysense

می خواهم ماساژ بگیرم