5 دلیل برای آن‌که بدانید ماساژ‌درمانی جلوی پیر شدن شما را می‌گیرد ( قسمت سوم)

جلوگیری از پیری زودرس با ماساژ‌درمانی

هدف این سلسله نوشتار مرور این مساله است که چرا و چطور ماساژ از فرآیند پیری جلوگیری می کند؟ به همین منظور در دو قسمت قبل مروری داشتیم بر تاثیر ماساژ بر استرس (که خود یکی از عوامل موثر پیری است) و به نقش دریافت ماساژهای مستمر بر بهبود گردش خون به عنوان راهکاری برای جوان ماندن پوست پرداختیم. در این قسمت با مروری کوتاه بر اثرات ماساژ بر بهبود گردش خون به تاثیر ماساژ بر سیستم ایمنی بدن می پردازیم...

چگونه ماساژ به گردش خون کمک می‌کند؟

  • با ایجاد فشاری موثر در بافت‌های مختلف و نیز اندام‌ها، باعث می‌شود تا جریان خون بهبود یابد.
  • با رها کردن و آزاد‌سازی نقاطی که روی آن‌ها فشار وارد می‌شود، خون غنی شده و اکسیژنه شده، بر روی نواحی متراکم‌تر پخش و پاشیده شود.
  • با کار روی عضلات، اسید لاکتیک و ضایعات کربنیک اسید  بهتر پراکنده می‌شوند که موقع فعالیت و ورزش در عضلات جمع و وارد گردش سیستم لمفاتیک می‌گردند. با از میان برداشتن این مواد زائد از عضلات و پراکندن‌شان در یک سیستم لمفاتیک متحرک، از به وجود آمدن درد و کوفتگی و خستگی در بدن جلوگیری می‌شود.
  • از آن‌جایی که سیستم لمفاتیک به شکلی کاملاً سطحی زیر پوست در جریان است، تکنیک‌های مشخص و خاصی از ماساژ گسترش یافته‌اند و پیشرفت کرده‌اند که باعث جریان یافتن بهتر آن و در نتیجه بهبود از میان برداشتن مایعات لمفاتیک می‌شود.
  • بهبود از میان برداشتن مایع لمفاتیک هم باعث افزایش دفع زائدات متابولیک و هم کاهش تورم پا و انباشت خون در رگ پا می‌شود. این مساله بدین معنا نیز هست که ظاهر سلولیت بهتر شده و به پیشگیری از تراکم خون در رگ‌های پا کمک می‌کند.
  • بهتر شدن گردش لنفاتیک باعث فشار کمتر بر روی گیرنده‌های شریانی فشار خون می‌شود و بدین ترتیب باعث می‌شود که فشار خون پایین بماند و از به وجود آمدن فشار غیرضروری بر روی سیستم قلبی عروقی بدن جلوگیری ‌کند.
  • از این لحاظ، پوست بدن هم سود و منفعت می‌بیند و می‌تواند وضعیت بهتری داشته باشد. این بهبود شامل کمک به بهتر شدن عملکرد کلی سلولی و افزایش تولید سبوم‌های (Sebum) تغذیه کننده‌ پوست می‌شود. سبوم‌ها مثل کرم‌ها و روان‌کننده‌های طبیعی پوست ما هستند! آن‌ها پوست را با محافظت، خنک کردن، آرام نگه‌داشتن و نگه‌داری و مواظبت از آن، جوان‌تر حفظ می‌کنند.

Related image

۳. ماساژ درمانی می‌تواند به ما در کسب ایمنی بیشتر در مقابل مریضی کمک کند.

سیستم ایمنی بدن شما، دفاع طبیعی بدنتان در مقابل عوامل خطرناک خارجی مانند باکتری، ویروس‌ها، قارچ‌ها و تومورها است. یک سیستم ایمنی قوی در بدن شما به معنای حفاظت بهینه در مقابل مریض شدن است. از این جهت، ما به فعالیت و محصول‌دهی گروهی از سلول‌ها با نام لمفوسیت‌ها (سلول‌های سفید خون) وابسته‌ایم، تا واکنشی ایمن در برابر عوامل خارجی داشته باشند و از ابتلا به مریضی پیشگیری کنند. این سلول‌ها در مغز استخوان تولید می‌شوند اما بسیاری از اوقات نیاز دارند تا در اندامی لمفاتیک به نام غده‌ تیموس ((thymus پرورده و بالغ شوند. هنگامی که آن‌ها به این بلوغ می‌رسند، به درون سیستم گردش رها می‌شوند  و در گروه‌های متمرکز بزرگ‌تر، در مایع لمفاتیک نیز رها می‌شوند. هنگامی که به گردش درمی‌آیند، به جست‌و‌جوی علائم خطرساز درمی‌آیند و پاسخی برای نابودی پاتوژن‌ها یا سلول‌های توموری می‌یابند. گره‌های لمفاتیک کاملاً گسترده و پخش می‌شوند و با شبکه‌ای که آن‌ها را به نام گردش لمفاتیک می‌شناسیم، به یکدیگر مربوط می‌شوند. همراه با این گره‌های لمفاتیک، لمفوسیت‌هایی که با فشردگی به یکدیگر متصل هستند قرار دارند که با هرگونه مهاجمی که در مایع لمفاتیک جمع شده باشد می‌جنگند. به همین دلیل است که گره‌های لمفاتیک هنگام مریضی ما متورم می‌شوند . این تورم مستقیماً به فعالیتی که بر ضد مریضی جریان دارد مرتبط است.

در تحقیقی که توسط گیل آیرونسون انجام شد، مردانی که ایدز دارند، در هنگام دریافت ماساژ معمولی، واکنش بدن مردان به افزایش ایمنی سلولی بود، که شامل افزایش میزان سروتونین خون و پیشرفت کلی اثرگذاری در جنگ با بیماری بود. گزارش دیگری در ژورنالی علممی داروهای مکمل در سال ۲۰۱۰ نشان داد که این سلول‌ها پس از انجام ماساژ به تعداد سه بار در هفته و هر بار سی دقیقه، در زنان مبتلا به سرطان سینه افزایش یافته است. در کنار سلامت بهتر و قابلیت مبارزه‌ی بهتر با بیماری، این بیماران هم‌چنین اظهار کردند که میزان افسردگی، عصبی بودن و دردشان پس از جلسات ماساژ بهتر شده است. علاوه بر این، گزارشی علمی در ژورنال علوم اعصاب در سال ۲۰۱۰ نشان داد که ماساژ پا سیستم ایمنی بدن را  به دلیل افزایش ترشح پِپتیدهایی که به مبارزه با باکتری‌ها کمک می‌کنند افزایش و ارتقا می‌دهد.

shabda

منبع: antiageingsavantess.com

می خواهم ماساژ بگیرم