7 عادت روزمره که می¬توانند شما را بیمار کنند

 عادتهای روزمره که میتوانند شما را بیمار کنند

احتمالاً تا الان با سرماخوردگی در محل کار، اتوبوس یا جاهای دیگر روبرو شده­اید: چرا؟ چون فصل سرماخوردگی و آنفلونزا رسیده! مطمئناً شما می‌توانید با به کار گرفتن راه‌هایی از ابتلا به آن جلوگیری کنید، مثلاً ویتامین سی را به برنامه‌ی غذایی روزانه‌تان اضافه کنید؛ اما با این حال، برخی عادات روزمره‌ی معمول وجود دارند که ممکن است بدون این که متوجهشان باشید در حال تضعیف سیستم ایمنی بدن شما هستند.

  1. استرس داشتن

تحقیقات فراوانی نشان داده اند که به وضوح رابطه‌ی آشکاری بین استرس و تاثر منفی آن بر روی کارکرد ایمنی بدن وجود دارد. استرس می‌تواند منشاهای فراوانی داشته باشد، مانند فشارهای خانوادگی یا کاری. با این حال، بنا به تحقیقات و نظر موسسه ی روانشناسی آمریکایی، بیشترین آسیب را آن نوعی از استرس به سیستم ایمنی بدن شما وارد می‌کند که ناشی از تنهایی یا محدودیت‌های موجود در روابط اجتماعی است.

  1. متنوع غذا نخوردن

بدن بر روی برخی مواد غذایی تکیه می‌کند تا سیستم ایمنی‌اش درست کار کند. هر چه روزها کوتاه‌تر می‌شوند، ما غذاهایی می‌خوریم که راحت‌تر تهیه می‌شوند؛ و این بدین معنی است که غذاهایی مانند سالادها یا سبزیجات پخته یا کباب شده که دارای مواد غذایی مفید زیادی‌اند، کمتر به مصرف ما می‌رسند. برای مثال، اگر هویج در فصل سرد به اندازه‌ی کافی برای شما جذاب نیست، سعی کنید آن را با مواد غذایی و سبزیجات دیگری که ویتامین آ را در بدن شما تامین می‌کنند جایگزین کنید، مانند سیب زمینی.

  1. در خانه ماندن

در زمستان، خیلی از ما ترجیح می‌دهیم که در خانه بمانیم یا حتی اگر مجبوریم به سر کار یا بیرون برویم، ترحیح می‌دهیم که از خانه به گاراژ برویم و از آنجا سوار ماشین هایمان شویم و بعد به محل کارمان برسیم. با این عادت، شما یکی از اصلی ترین منابع تامین ویتامین دی را از دست داده اید: نور آفتاب! تنها ده دقیقه زیر آفتاب بودن می‌تواند ویتامین دی مورد نیاز بدن را تا حد قابل توجهی تامین کند.

  1. هجوم به ظرف چیپس و هله هوله!

شاید فکر کنید که این توصیه ی ما به این دلیل است که چیپس و هله هوله خوردن برای ابتلا به سرماخوردگی خطرناک است، که در این صورت اشتباه فکر می‌کنید (هرچند واقعاً مصرف چیپس زیاد می‌تواند سرما خوردن را آسان تر کند).  مساله در این جا خوردن از یک ظرف عمومی‌و اشتراکی است، پس حواستان باشد که در مهمانی ها و دور همی‌ها، از چیپس‌هایی که در یک کاسه ریخته شده‌اند، یا هله هوله ها، اجتناب کنید و به جایش ظروف تکی کوچک دسر و مخلفات کنار غذا یا شکلات‌های بسته‌بندی شده را مصرف کنید.

  1. ایزوله کردن خودتان

حتی اگر حال و حوصله ی دیگران را هم ندارید، سعی کنید چند وقت یک بار آن ها را ببینید. دکتر کونر، در این مورد چنین می‌گوید:«تنها و ایزوله ماندن به این معناست که احتمال تشدید رفتارها و عاداتی که می‌تواند شما را مریض کند زیاد است؛ ممکن است بیشتر بخوابید، ممکن است غذاهای ناسالم بیشتری را مصرف کنید، بعضی وعده‌ها را نخورید و حوصله‌اش را نداشته باشید.»

  1. حواستان نباشد که به چه چیزی دست می‌زنید

حواستان باشد که به کجا می‌روید و به چه چیزهایی دست می‌زنید... مثلا در اتاق انتظار مطب دکتر، جایی که مریض ها زیادند، یا وقتی که از آب سرد کن یا آب گرم کن محل کارتان استفاده می‌کنید، حواستان باشد که دستتان را کجا قرار می‌دهید.

  1. کم خوابی

به عقیده ی دکتر کونر، ما باید در هر شبانه روز بین هفت تا نه ساعت بخوابیم تا سیستم عملی مان خوب کار کند. با این حال، بیشتر مردم چنین نیستند. این مساله باعث می‌شود که انرژی شما و قابلیت بازیابی سلولی تان کاهش یابد و در مقابل بیماری آسیب پذیرتر شوید.

منبع: livestrong

می خواهم ماساژ بگیرم