گوشت فرآوری شده می¬تواند باعث ابتلا به سرطان شود

گوشت­های فرآوری شده، مانند بیکن، هات داگ و سوسیس، می‌توانند باعث ابتلا به سرطان شوند؛ هم چنین گوشت قرمز می‌تواند چنین اثری داشته باشد. این نتیجه ی تحقیقات متخصصان سازمان بهداشت جهانی ست که ده روز پیش رسماً اعلام شد.

آژانس بین المللی تحقیق سرطان (IARC)، که بخشی از سازمان بهداشت جهانی است، به جست و جو و بررسی بیش از 800 تحقیق پرداخت که در آن ها به رابطه ی احتمالی میان مصرف گوشت قرمز یا گوشت فرآوری شده و سرطان پرداخته شده بود. این تحقیقات شامل گستره­ای از مکان ها و قاره های مختلف می‌شد، و هم چنین دربرگیرنده‌ی تحقیقات روی نژادها و الگوهای مصرف غذایی گوناگون بود. اکثر این تحقیقات بر روی سرطان روده ی بزرگ متمرکز بودند.

هنگامی‌که کار 22 محقق بین‌المللی بر روی این تحقیقات و پروژه‌ها تمام شد، نتایج به دست آمده آن‌ها را واداشت تا گوشت فرآوری شده را موادی سرطان زا بدانند که می‌تواند به اندازه ی تنباکو، آزبست و دود ماشین‌های دیزل مرگ بار باشد.

گوشت قرمز کمی‌از این لحاظ بهتر است، و به عنوان ماده ای که «می‌تواند سرطان‌زا باشد» دسته بندی شده است. گوشت قرمز به اندازه‌ی گلیفوسیت، که ماده ی مورد استفاده ی اکثر آفت کش هاست، می‌تواند دارای خطر سرطان زایی قلمداد شود. با این حال، این گروه تحقیقاتی همچنین اشاره کرده که گوشت قرمز علی رغم این خطرات، دارای ارزش غذایی هم هست.

برخی از این تحقیقات نشان داد که مصرف اضافی روزانه 3.5 اونس (100 گرم) گوشت قرمز در روز می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده ی بزرگ را تا 17 درصد افزایش دهد، در حالی که مصرف نیمی‌از همان مقدار گوشت فرآوری شده در روز، یعنی 1.7 اونس (50 گرم)، خطر ابتلا به سرطان روده ی بزرگ را تا 18 درصد بیشتر خواهد کرد.

منبع: healthday.com

می خواهم ماساژ بگیرم