آیا با انواع مختلف یوگا و فواید آن ها آشنایی دارید؟

انواع بسیار مختلفی از یوگا در سرتاسر جهان انجام می­شود، اما در این نوشته امکان بررسی همه‌ی آن‌ها فراهم نیست. به همین دلیل، در این مطلب فقط به یوگاهای هاتا، کوندالینی، بیکرام، و آشتانگا می‌پردازیم. این ها، محبوب ترین یوگاها در مراکز تناسب اندام و مطالعات محلی مربوط به یوگا در آمریکا هستند.

یوگا هزاران سال  است که وجود دارد. بر اساس برخی اسناد، بیش از 5000 سال پیش در شمال هندوستان توسعه یافته و بر اساس اطلاعاتی که در سال 2004 در ژورنال "درمان‌ها و داروهای جایگزین" منتشر شد، حدود 15 میلیون بزرگسال آمریکایی برای حداقل یک بار در زندگی‌شان از یوگا استفاده کرده‌اند، و بیش از 7 میلیون و چهارصد هزار نفر هم در سال پیش از انجام تحقیق، یوگا انجام داده بودند.

یوگای هاتا بیش از هر نوع دیگری از یوگا در آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای آنهایی که می‌خواهند یوگا را آغاز کنند یک گزینه‌ی عالی است. هاتا، یوگایی آرام و ملایم است که در آن حرکات فراوان و آرام و نرمی ‌انجام می‌شود. تمرکز بر روی نگه داشتن حالت ها و حرکات و یکی کردن تنفس شما با این حرکات است. هاتا راهی فوق العاده برای کاهش استرس است. یوگای ینگار، که شکلی از هاتاست، از حرکاتی مشابه استفاده می‌کند، اما بیشتر روی تعادل بدن تمرکز و توجه دارد. این یوگا هم مثل هاتا برای نوآموزها گزینه ای مناسب است.

یوگای کوندالینی بر روی حرکات سریع تاکید دارد و بر روی تنفس، ذکرهای آهنگین و مراقبه متمرکز است. این یوگا نسبت به یوگای هاتا دارای حس و حال معنوی بیشتری است و بر روی تعادل انرژی ها در بدن شما تمرکز دارد. نوآموزانی که با ذکر و مراقبه و حالات یوگای هاتا ناآشنا هستند ممکن است در مواجهه با این نوع یوگا با چالش روبرو شوند.

یوگای بیکرام در یک اتاق –که گاهی بدون تهویه است- انجام می‌شود که تا 105 درجه ی فارنهایت گرم است. ایده ی اصلی در این یوگا این است که تعرق عضلات باعث پاکیزه شدن بدن و از بین رفتن نشانه‌های مریضی و دردهای مزمن می‌شود. تا آنجایی که من می‌دانم، تا به حال تحقیقی بر روی ایمنی یا مفید بودن بیکرام انجام نشده است، و به این دلیل به دلیل ریسک از دست دادن آب بدن و تغییرات فشار خون در این یوگا آن را پیشنهاد نمی‌کنیم. این مساله به خصوص در مورد افرادی که فشار خون بالا یا مشکل قلبی دارند که از آن بی خبرند صدق می‌کند.

آشتانگا، یا یوگای قدرت، برای ایجاد قدرت و دوام طراحی شده است. این یوگا عملی تهاجمی‌ و پرسرعت است که در آن باید به سرعت از حالتی به حالت دیگر تغییر وضعیت دهید. با انجام این یوگا، تمرکز روی انجام مراقبه بسیار کم خواهد بود و بعد از پایان جلسه شما بیشتر احساس می‌کنید که یک تمرین با وزنه ی سنتی را انجام داده اید تا یوگا. اگر دنبال انجام عملی دشوار و چالش برانگیز از نظر فیزیکی هستید این نوع یوگا برای شما مناسب است.

منبع: Medicinenet.com

می خواهم ماساژ بگیرم