آیا نوشیدن چای سبز و قهوه خطر سکته را کاهش می‌دهد؟

خیلی از مردم عادت دارند که روزانه قهوه یا چای بنوشند. طبق تحقیقات ژاپنی همین عمل ساده خطر سکته را در آن‌ها کاهش می‌دهد.

طبق این پژوهش که در میان  83000 نفر صورت گرفته، افرادی که روزانه قهوه یا چای سبز می‌نوشند نزدیک به 20 درصد ریسک کمتری برای سکته‌زدن را دارند و این رقم حتی برای گونه‌های خاصی از سکته به رقمی بیشتر از 20 درصد هم می‌رسد.

رییس این تحقیقات آقای دکتر یوشیهیرو کوکوبو که ریاست مرکز تحقیقات علوم مغزی و قلبی را در اوزاکا بر عهده دارد می‌گوید که " عمل عادی مصرف روزانه چای سبز یا قهوه باعث پیشگیری از سکته می‌شود."

اگر شما نمی‌توانید سبک زندگی‌تان را یک‌دفعه تغییر دهید حداقل سعی کنید تا با نوشیدن یک فنجان چای سبز در روز روند بهینه را شروع کنید.

اگرچه هنوز مشخص نیست که دقیقا چه عاملی در چای سبز یا قهوه باعث بروز چنین خاصیتی می‌شود اما آقای کوکوبو حدس می‌زند که این اتفاق ناشی از وجود ماده‌ای است که باعث جلوگیری از لخته‌شدن خون در عروق می‌گردد. به‌علاوه چای سبز حاوی ماده‌ای به‌نام کاتچین است که خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهاب دارد. بعضی مواد هم در قهوه مثل کلروهیدرین اسید می‌توانند با پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 بر روی کاهش خطر سکته هم تاثیرگذار باشند.

همین‌طور کافئین موجود در قهوه می‌تواند بر سطح کولسترول و فشار خون هم موثر باشد و در میزان حساسیت انسولین که منجر به بیماری قند خون می‌شود هم تاثیر مثبت بگذارد.

البته این تحقیق منتقدانی هم دارد! دکتر رالف ساکو، مدیر پیشین انجمن قلب آمریکا می‌گوید که چنین تحقیقاتی مشخص نمی‌کنند که دقیقا چه چیزی در قهوه یا چای سبز باعث پیشگیری از خطر بروز سکته می‌شود. وی می‌گوید که چنین تحقیقاتی هنوز ناتوان هستند که مشخص کنند آیا مواد خاص موجود در قهوه و چای سبز می‌تواند باعث پیشگیری از بروز سکته شود یا سایر عوامل مرتبط با عمل نوشیدن آن‌ها.

هرچند که خود دکتر ساکو هم در نهایت تاکید می‌کند تحقیقات دیگری هم نشان می‌دهند که قهوه و چای سبز بر عملکرد مغز و بهبود کارکرد آن موثر هستند که این به معنی نیاز به تحقیقات بیشتر برای پی‌بردن به خاصیت آن‌هاست.

جزئیات بیشتر در مورد این تحقیق این‌که تیم دکتر کوکوبو نزدیک به 83000 مرد و زن را از سنینی بین 45 تا 74 سال مورد بررسی قرار داد و از آن‌ها پرسید که روزانه چقدر چای سبز یا قهوه می‌نوشند.

این تحقیق نشان داد افرادی که به‌ندرت چای یا قهوه می نوشند در مقایسه با آن‌هایی که روزی دو یا سه فنجان از این مایعات مصرف می‌کنند 14 درصد و در مقایسه با افرادی که چهار فنجان مصرف می‌کنند 20 درصد شانس بیشتری برای سکته‌زدن دارند. اما تاثیر بیشتر نوشیدن چای و قهوه بر نوعی سکته است که به سکته Hemorrhagic معروف است. نزدیک به 13 درصد از تمام سکته‌ها را این نوع سکته تشکیل می‌دهد که باعث متلاشی‌کردن عروق مغزی می‌گردد. نوشیدن چای سبز و قهوه خطر دچارشدن به چنین سکته‌ای را 32 درصد کم می‌کند.

پس اگر عادت مصرف این مقدار چای سبز یا قهوه را در طول روز دارید بهتر است که به آن پایبند باشید، در غیر این صورت کارهای لازم برای تغییر در سبک زندگی‌تان را از همین امروز شروع کنید.

 

منبع: healthmagazine

می خواهم ماساژ بگیرم