سه دلیلی که باعث می‌شود شما به یوگای وین‌یاسا نیاز داشته باشید

یکی از متداول‌ترین انواع کلاس‌های یوگا، یوگای وینیاسا است، در واقع این نوع یوگا پلی است به سمت انواع سنتی‌تر یوگا. بسیاری از اوقات، احساس می‌شود که کلاس وینیاسا، کمی‌شبیه یک کلاس ورزشی با موسیقی بلندتر و سرعت بیشتر است. پس می‌توانید انتظار داشته باشید که حرکت سلام بر خورشید را انجام دهید و کلی هم عرق کنید.

وینیاسا به معنی تنفس برای حرکت است و شما یاد خواهید گرفت که چطور در حال حرکت نفس بکشید، طوری که برای سلامت و قدرت عضله و استخوان شما بسیار ارزشمند باشد. اگر بخواهیم هدف این نوع یوگا را به طور خلاصه بیان کنیم، می‌گوییم که این یوگا به شما می‌آموزد که در زمان حال باقی بمانید، و بقیه‌ی چیزها را فراموش کنید. مزیت دیگر، این است که شما وزن کم می‌کنید و قوی‌تر و انعطاف پذیرتر می‌شوید.

اما سوال این‌جاست چرا ما باید چنین یوگایی را تجربه کنیم؟ در واقع ما یوگای وین‌یاسا چه نیازی داریم؟

1-یوگای وین‌یاسا به کار فرهنگ زیست ایستای ما می‌آید

دنیای غربی و هم چنین بسیاری از فرهنگ های دیگر، متشکل از جامعه هایی «نشسته» و ثابت و ساکن هستند؛ و به همین دلیل است که یوگای وین یاسا اینقدر اهمیت دارد: روی تنفس و حرکت تمرکز می‌کند.  تحقیقات نشان داده که تحرک بیشتر در یک جامعه ی «نشسته» به شدت برای سلامت آن جامعه ضروری است. یوگای وین‌یاسا ما را به حرکت وا می‌دارد.

2- یوگای وین یاسا ذهن را تقویت می‌کند

وقتی جامعه‌ای مدام در حال نشستن است، ذهنش مریض می‌شود. به این دلیل که بدن‌های ما در طول روز ثابت و ساکن است، ذهن ما کمبود این تحرک را جبران می‌کند و مدام به فعالیت می‌پردازد. یوگای وین‌یاسا ذهن ما را آرام و ساکن می‌کند، به این دلیل که نکات و نقاط کانونی بسیاری دارد که ذهن ما را تقویت می‌کند: حرکات تنفسی، باندها ها، وضعیت های مختلف بدن، و توالی حرکت ها و تکنیک های گوناگون. در ابتدای این نوع یوگا، ما به طور کامل و واقعی روی نفس هایمان متمرکز می‌شویم، و بعد از آن، وقتی که ذهن توانست قدرت تمرکز خود را بازیابی کند، ما قادر به تمرکز به چیزهای مختلف به طور همزمان می‌شویم. به تدریج و قدم به قدم ذهنمان را با این تمرین قوی تر می‌کنیم و گسترش اش می‌دهیم. بدون تمرین مناسب، ذهن ما دچار پرش می‌شود، و حواس ما را از آن بخش هایی از وجود و بدنمان که باعث کمک به ما می‌شود پرت می‌کند. یوگای وین یاسا ذهن ما را آرام و ساکن می‌کند و به آن این قدرت را می‌بخشد که بتواند آن چه را که این تمرین برایش پیش می‌آورد پردازش کند؛ چه مسائل و تجربیات لذت بخش و چه تجربیاتی که در این تمرین باعث زحمت ما می‌شوند.

3- یوگای وین یاسا به ما می‌آموزد که چطور به فکر خودمان باشیم

این یوگا به ما می‌آموزد که خودمان را دوست بداریم و چگونه با خودمان مهربان باشیم و دلیل آن این است که انسان ها دارای تمایلات تهاجمی ‌ضد خود و هم چنین تمایلات محدود کننده‌ی خود هستند. ما بدترین منتقدان خودمانیم. تمرین یوگای وین یاسا محتویات وجود ما را به سطح و خودآگاهی می‌آورد تا آن را بتوانیم ببینیم. درون ماهیچه‌هایمان، خاطرات تمام حرکاتمان را ثبت کرده‌ایم: ناراحتی، ترس، خشم و غیره. از طریق این کار، ما می‌توانیم تمام این خاطرات را پردازش کنیم. یوگی بودن به معنای واقعی مترادف این است که به خودمان کمک کنیم که تمام بخش های وجودمان را، حتی آن هایی که به اندازه ای که خودمان می‌خواهیم کامل نیستند، را بپذیریم.

 

منبع: yogajournal

می خواهم ماساژ بگیرم