پیلاتس چه گونه است و چه فایده هایی دارد؟

پیلاتس

پیلاتس یکی از ورزش‌هایی است که روز به روز طرفدار بیشتری در سطح جهان پیدا می‌کند. فایده‌های بسیار و آسانی آن در کنار مزایای بی‌شمارش آن را در کنار یوگا و ماساژ به یکی از راه حل‌های فوق‌العاده برای بهبود عملکرد بدن، بهود سلامتی و کاستن از فشارها و استرس‌ها تبدیل کرده است. در نوشتار پیش‌رو مروری داریم بر فواید و اثرات پیلاتس بر روی بدن...

پیلاتس می‌تواند در سلامتی شما تفاوت واقعی به وجود آورد بدون این که اثرات جانبی به بدن تحمیل کند

پیلاتس با تاکید بر تنفس صحیح و توازن صحیح ستون فقرات و لگن و تمرکز بر روی حرکات نرم واقعا بدن شما را تقویت می‌کند. با پیلاتس شما یاد می‌گیرید که چطور کنترل حرکات بدنتان را به دست بیاورید.

در پیلاتس کیفیت حرکت‌ها با تعداد دفعاتی که آن‌ها را انجام می‌دهید مرتبط است. تنفس صحیح ضروری است و به شما کمک می‌کند تا حرکت‌ها را با حداکثر قدرت و بازدهی اجرا کنید. فایده‌ی تنفس صحیح این است که اگر نه شرط کافی که شرط لازم برای کم‌کردن از استرس‌هاست.

پیلاتس میان‌تنه را مستحکم، شکم را تخت و کمر را قوی می‌کند

تمرینات پیلاتس میان‌تنه را مستحکم می‌کند. میان‌تنه شامل ماهیچه‌های بطنی در امتداد ماهیچه‌های ستون فقرات است. کنترل میان‌تنه از طریق یکپارچه‌سازی بالاتنه، لگن و شانه‌ها میسر می‌شود.

پیلاتس ماهیچه‌ها را نرم و منعطف می‌کند

بسیاری از فعالیت‌های روزمره این تمایل را در بدن ما به وجود می‌آورند تا ماهیچه‌هایی سفت، کوتاه و غیر منعطف داشته باشیم. این گونه از ماهیچه‌ها بسیار مستعد آسیب‌دیدگی و دچارشدن به مشکلات هستند. پیلاتس با ایجاد کشش و تقویت ماهیچه‌ها انعطاف‌پذیری و الاستیسیته ماهیچه‌ها و مفصل‌ها را افزایش می‌دهد. طبیعتا بدنی که آماده‌ است و انعطاف‌پذیری بالایی دارد کمتر در معرض آسیب‌دیدگی قرار می‌گیرد.

پیلاتس بدنی یکدست‌تر را شکل می‌دهد، عملکرد ورزشی را بهبود می‌بخشد و از آسیب‌دیدگی جلوگیری می‌کند

خیلی از ورزشکارها گرایش به این دارند که بر روی آن بخش از ماهیچه‌هایی کار کنند که قوی‌تر و مستعدتر هستند. این اتفاق باعث می‌شود تا ماهیچه‌های قوی روز به روز قوی‌تر شوند و ماهیچه‌های ضعیف‌ هم ضعیف‌تر. نتیجه این فرآیند منجر به " از بین‌رفتن تعادل ماهیچه‌ای" است . پدیده‌ای که دلیل اولیه بسیاری از آسیب‌دیدگی‌ها و دردهای مزمن است.

پیلاتس با تمام بدن کار می‌کند، حتی قوزک‌ها پا و کف پا. هیچ کدام از ماهیچه‌ها بیش‌ از اندازه تمرین داده نمی‌شوند یا مورد بی‌توجهی قرار نمی‌گیرند. با آماده‌سازی تمام ماهیچه‌های بدن آن‌هم به شکل یکسان، شما آماده می‌شوید تا در فعالیت‌های روزمره، از جمله ورزش و... آماده‌تر و با عملکرد و توانایی بهتری عمل کنید. برای همین است که بسیاری از ورزشکارهای حرفه‌ای یا ستاره‌های ورزشی از پیلاتس به عنوان بخش مهمی از برنامه‌های تمرینی‌شان بهره می‌برند.

پیلاتس می‌آموزد که چطور از روی حساب و کتاب حرکات را انجام دهیم

تمرین‌های پیلاتس تعداد زیادی از ماهیچه‌ها را تحت شرایط یکسان و به شکل یکجا و با حرکت‌های نرم و متداوم تمرین می‌دهد. با توسعه تکنیک‌های مناسب شما می‌توانید بدن خود را واقعا جوری آماده کنید تا بتواند حرکت‌های نرم‌تر و موثرتری را اجرا کند. که نتیجه‌اش ریکاوری آسیب‌دیدگی‌ها، افزایش عملکرد ورزشی و بهبود سلامت کلی است.

پیلاتس ورزش آقامنشانه‌ای است!

خیلی از تمرین‌های پیلاتس در وضعیت نشسته یا دراز کشیده اجرا می‌شود و بسیاری از آن‌ها نیازمند درگیری و انرژی شدید نیست و نیاز به زدن وزنه‌های سنگین ندارد. پیلاتس بسیار ایمن است و در مراکز درمان‌های فیزیکی به عنوان یک روش مورد اطمینان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما پیلاتس کمی هم چالش‌برانگیز است...!

پیلاتس واقعا ورزش بسیار نرم و انعطاف‌پذیری است. با کمی دست‌کاری تمرین‌ها می‌توان وضعیتی را به وجود آورد تا افراد مختلف از سطوح ابتدایی تا پیشرفته در تمرینات پیلاتس شرکت کنند.

پس همین حالا سراغ تمرینی بروید که بیشترین سازگاری را با شما دارد و شرایط شما را در زمینه‌های سلامتی بهبود می‌بخشد.

 

منبع: pilates.com

می خواهم ماساژ بگیرم