رایحه درمانی، روشی موثر برای کمک به درمان بیماری های سخت

تاثیر مثبت رایحه درمانی برای کمک به درمان بیماری های سخت

آرامش و آبگرم قطعا یک مکان مهم در فرآیند ماساژدرمانی است که بیشتر تاثیر خودش را در ماساژ آروماتراپی به معرض نمایش می‌گذارد. آروماتراپی یکی از روش‌های کمک‌درمانی است که مزایای بسیاری دارد. به عنوان مثال تحقیقات نشان داده آروماتراپی  به‌شکل بالقوه برای شرایطی مانند اضطراب، افسردگی و سرطان بسیار مفید است.

اگرچه استفاده از رایحه‌ها و اسانس‌های گیاهان مختلف به عنوان بخشی از طب سنتی برای هزاران سال مورد استفاده قرار می‌گرفته است، علم مدرن تنها به تازگی شروع به مطالعه اثرات آنها کرده است. علاوه بر تحقیقات انجام شده در حوزه بهداشت و درمان، صنایع دیگر از جمله مواد غذایی، طعم دهنده و صنایع آرایشی و بهداشتی نیز بررسی تاثیر رایحه‌ها را بر روی محصولات خودشان امتحان کرده‌اند.

اضطراب، افسردگی و ماساژ آروماتراپی

بخشی از تحقیقاتی که سال 2007 در مجله انکولوژی بالینی منتشر شد، نتایجی قابل توجه به دست ‌آورد. در این مطالعه که  شامل خدمات حمایت روانی و یا یکی از خدمات حمایت روانی و ماساژ آروماتراپی بود، اثربخشی ماساژ آروماتراپی در مدیریت اضطراب و افسردگی در بیماران مبتلا به سرطان به اثبات رسانده شد. در این مطالعه، 288 بیمار مبتلا به سرطان همراه با اضطراب یا افسردگی بالینی به یکی از دو برنامه مراقبت‌های حمایتی ارجاع داده شدند.

محققان نتایج تا حدودی متناقض کشف کردند. شش هفته پس از این که شرکت‌کنندگان به صورت تصادفی و اختصاصی وارد برنامه شدند، کسانی که ماساژ آروماتراپی دریافت کرده بودند علائم بهبود در سطح اضطراب و افسردگی را نشان دادند. بعد از 10 هفته این روند بهبود شدت بیشتری گرفت و تفاوت معنی‌داری بین دو گروه به وجود آمد. هرچند که این روند در درازمدت ادامه یافت. بدین‌ترتیب محققان نتیجه گرفتند، به نظر نمی‌رسد ماساژ آروماتراپی بر اضطراب و یا افسردگی بیماران سرطانی در دراز مدت تاثیر جدی داشته باشد اما منافع آن در دوران با اهمیت درمان بالینی تا دو هفته ادامه دارد.

نویسندگان این مطالعه می‌گویند: اضطراب بیماران دریافت کننده ماساژ آروماتراپی به شکل منظم در مقایسه با کسانی که از این روش درمانی استفاده نمی‌کردند ظرف 6 و 10 هفته تفاوت چشمگیری را نشان می‌دهد. با این تفاوت در بهبود اضطراب و استرس،  در شرکت کنندگانی که از افسردگی‌های حاد رنج می‌برند مشاهده نشد.

Image result for Aromatherapy

آینده پژوهش آروماتراپی

مطالعات بیشتری در مورد تاثیرات ماساژ آروماتراپی می‌تواند ابعاد بزرگ‌تری از ماجرا روشن کند و به‌عنوان یک پایه برای تحقیقات آینده به این روش خدمت نماید.

اکنون جنبه‌های دیگر تاثیرات مثبت ماساژ آروماتراپی نیز در حال بررسی است. تحقیقات نشان می‌دهد که ماساژ آروماتراپی علائم یائسگی را کاهش می‌دهد، دردها و گُرگرفتگی‌های قاعدگی را تسکین می‌بخشد، اضطراب در زنان مبتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد و به بهبود خواب در بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته می‌انجامد.

مسئله دیگری که ممکن است بیماران با شرایط خاص از مزایای آن بهره مند شوند، ترکیب قدرت لمس دست با روش‌های متداول رایحه‌درمانی است.  درواقع هنگامی که درمان لمسی با آروماتراپی ترکیب می‌شود قدرت درمانی و شفابخشی نیز افزایش می‌یابد.

shabda

منبع: ژورنال درمان‌های مکمل و جایگزین

می خواهم ماساژ بگیرم