عضلات سُرینی ما: مهم و تاثیرگذار

ماساژ عضلات سرینی

ممکن است شما متوجه این نکته نشوید، امّا عضلات سرین یا کفل شما –آنهایی که به باسن شما منتهی می‌شوند- تقریباً بر تمام حرکاتی که انجام می‌دهید اثر می‌گذارند.

بسیاری از مشتریان ماساژ تنها وقتی به یک عارضه یا مشکل مشخص دچار می‌شوند در پی انجام ماساژ سرینی می‌آیند. برای مثال اگر دچار همسترینگ متراکم شده باشند. امّا اگر شما می‌خواهید وضعیت عمومی سلامت خود را به خوبی حفظ کنید، باید وسیع‌تر بیاندشید. واقعیت این است که عضلات سرینی ناکارآمد می‌توانند به درد پشت کمر، مسائلی برای شانه‌هایتان و حتّی مشکلات مربوط به پا و قوزک پا منجر شوند.

چرا سرین‌ها؟

دریافت کردن عمل ماساژ بر روی عضلات سرینی‌ تان به دلایل گوناگونی مساله‌ی حساس و مهمی است. سرین‌هایتان را به منزله‌ ی نیرویی در نظر بگیرید که بالا و پایین بدنتان را به هم مرتبط می‌کنند. به این ترتیب، این عضلات بر هرچه بالا و پایین آنها است اثر خواهند گذاشت. رولفر آرت ریگز، ماساژ درمان‌گر با گواهی درمانگری درجه‌ی پیشرفته چنین می‌گوید: «کار کردن روی سرین‌ ها نباید تنها در انجام کارهای درمانی کلینیکی تعریف شود، بلکه باید همچنین در هر نوع ماساژ کامل [Full Body Massage] مورد استفاده قرار گیرد تا بتواند راهی باشد برای یکی کردن و انسجام بخشیدن بخش بالایی و پایینی بدن مشتری، چه از جنبه‌ی انرژیک و چه از جنبه‌های ساختار بدنی».

عضلات سرینی چه هستند؟

گروه سرینی از سه عضله تشکیل شده است: سرین ماکسیموس (بالایی)، سرین مدیوس (میانی)، و سرین مینیموس (پایینی). این عضلات به لگن خاصره و ستون فقرات انسان موازنه و استواری می‌بخشند، و در مفصل ران حرکات قدرتمند را ایجاد می‌کنند. به عنوان یک گروه، آنها بر راه رفتن و حالت فیزیکی بدن ما تاثیر می‌گذارند و در بیشتر حرکاتی که ما در طول شبانه‌روز انجام می‌دهیم نقشی مهم را ایفا می‌کنند.

  • سرین ماکسیموس (گلوتوس ماکسیمو) وسیع‌ترین، و یکی از قوی‌ترین عضلات بدن ما است. این عضله شکل کلی پشت بدن ما را شکل می‌دهد و مسئول حرکات مفصل ران و خود ران است.
  • سرین مدیوس (سرین میانی) زیر سرین ماکسیوس است. این عضله، عضله‌ای است با شکلی بادبزنی که کارش موازنه بخشیدن و استوار کردن گام‌ها و قدم‌ها و حرکات هنگام راه رفتن است، و البته در کنار این کارکردهای دیگری نیز دارد.
  • و در نهایت، سرین مینیموس (گلوتوس مینیموس) زیر مدیوس جای گرفته است، و کوچک‌ترین و عمیق‌ترین عضله در این گروه است. این عضله در تاندم با سرین مدیوس کار می‌کند تا حرکات حساس و مهم بدن را ایجاد کند.

ماساژ سرینی چطور به نظر می‌رسد؟

روشی که ماساژ درمان‌گرها در ماساژ سرینی اتخاذ می‌کنند هیچ تفاوتی با روش آنها در انجام ماساژ بر دیگر اندام بدن ندارد، و تنها در برخی موارد اضافی مانند ملاحظات مربوط به پوشیده بودن یا نبودن محلّ دریافت ماساژ در بدن دریافت کننده‌ی ماساژ متفاوت است. همچنین، مانند هر بخش دیگری از بدن شما، ماساژ درمان‌گر شما ممکن است با  بند انگشت، ساعدش یا بازوهایش کار کند، و تکنیک‌هایی مانند ورز دادن، طب فشاری، اصطکاک بافتی، پین و کشش و نیز تکنیک‌های سنتی ماساژ سوئدی به کار گرفته شود. ماساژ درمان‌گرهایی که با این عضلات کار می‌کنند نه به دنبال قوی‌تر کردن سرین‌ها هستند، بلکه می‌خواهند آنها را در محور صحیح خود هم‌تراز کنند و نیز آنها را ریلکس کنند.

 پوشیده یا بدون پوشش؟

دو راه وجود دارد برای آن که ماساژ درمان‌گرها ماساژ سرینی را انجام دهند. برخی از آنها ترجیح می‌دهند تا ماساژ سرینی‌شان را از روی یک پارچه انجام دهند، و این شیوه به آنها اجازه می‌دهد تا روی این عضلات به شیوه‌ای تهاجمی تر و شدیدتر کار کنند. دیگر ماساژ درمان‌گرها ترجیح می‌دهد تا روی پوست عریان و بی‌واسطه کار کنند، و به صورت مستقیم و واقعی با بافت مواجه می‌شوند و برخی از ماساژ درمانگرها هم از هر دوی این راه‌ها برای کار با این عضلات متراکم و قوی استفاده می‌کنند.

مانند هر نوع دیگر جلسه‌ی ماساژ، مشتری یا ماساژ دریافت‌کننده، کنترل بدن خود را در تمام وقت ماساژ به طور کامل در اختیار خواهد داشت. اگر شما می‌خواهید که لباس زیر خودتان را در حین دریافت کردن ماساژ در نیاورید، کاملاً مختارید و هیچ مشکلی وجود ندارد که این کار را انجام دهید. ماساژ درمانگرها باز هم در این صورت قادر خواهند بود تا با عضلات سرینی شما کار کنند و ماساژ خودشان را روی آنها انجام دهند، هر چند که لباس بر تن داشتن می‌تواند از دست یافتن به کیفیت بالاتر آنها را اندکی باز دارد. فارغ از این مسأله، ماساژ درمانگر شما قادر خواهد بود تا تکنیک خودش را با نیازهایی که ناشی از احساس شرم یا حیا و عفت شما است هماهنگ کند.

حرف بزنید!

در نهایت، باید توجه داشت که هر چند عضلات سرینی شما نباید مورد بی توجهی قرار گیرند، ممکن است شما به این نکته برسید که در برخی جلسات شما با کار کردن ماساژ درمانگر در آن نواحی راحت نیستید. در هر زمانی که بخواهید می‌توانید از ماساژ درمانگر خود بخواهید که کارش را بر روی آن ناحیه متوقف کند و بر روی بخشی دیگر از بدن شما کار کند. این نکته در مورد هر بخش از بدن شما در هر جلسه‌ی ماساژ نیز صادق است و شما می‌توانید در حالت‌های دیگر هم چنین درخواستی داشته باشید. همچنین شما می‌تواند قبل از آغاز شدن جلسه‌ی ماساژ با ماساژ درمان‌گر خودتان در مورد اهدافتان از انجام ماساژ صحبت کنید. همواره به یاد داشته باشید که شما در طول جلسه‌ی ماساژتان مسئول هستید، پس در صحبت کردن در صورتی که فشار ماساژ درمانگر بر روی شما زیادی عمیق است یا به اندازه‌ی کافی عمیق یا شدید نیست، یا اگر اتاق زیادی سرد یا زیادی گرم است، و یا اگر ترجیح می‌دهید که ماساژ درمانگر بر روی عضلات سرینی شما کار نکند (یا روی پاهایتان کار نکند، یا روی صورت شما کار نکند و غیره) به هیچ وجه تردید نکنید.

عضلات سرینی ما بیش از آن که ما ممکن است فکر کنیم مهم هستند، و هر چند در بسیاری از زمان‌ها ما روی آن‌ها می‌نشینیم، اما نقش آنها در بدن انسان انسجام بخش و پیچیده است. در جلسه‌ی ماساژ بعدی‌تان، مطمئن شوید که آنها توجّهی را که لایق آن هستند دریافت خواهند داشت!

منبع: Bodysense

می خواهم ماساژ بگیرم