5 دلیل برای آن‌که بدانید ماساژ‌درمانی جلوی پیر شدن شما را می‌گیرد ( قسمت پنجم)

جلوگیری از پیری زودرس با ماساژ‌درمانی

هدف این سلسله نوشتار مرور این مساله است که چرا و چطور ماساژ از فرآیند پیری جلوگیری می کند؟ در پنجمین و آخرین قسمت از این سلسله مطالب مروری داریم بر این که ماساژ چطور از تنش عضلانی و درد جلوگیری می کند و به بهود حالت و وضعیت بدن می پردازد. مطمئنا رعایت مجموعه این عوامل می تواند روند پیری بدن را کُند سازد و به حفظ و بهبود سلامتی کمک کند. 

 

ماساژ‌ درمانی چگونه می‌تواند به مبارزه با تنش عضلانی و درد کمک کند؟

 • ماساژ درمانی معمولی این عضلات را آرام می‌کند و باعث کشش آن‌ها می‌شود. ماساژ قادر است که عضلات ما را به شیوه‌هایی که به مبارزه با عادات تنش‌آفرین روزانه‌مان کمک می‌کند، حرکت دهد.
 • با تحریک به ایجاد پراکنش بیشتر خون به این بافت‌ها، ما اکسیژنی غنی‌تر و سالم‌تر در بدن‌مان خواهیم داشت و به تعویض و گردش مواد غذایی بدن‌مان کمک خواهیم کرد. با این کار، قاببیت بازیابی و کاهش درد و تنش را در بافت‌هایمان افزایش خواهیم داد.
 • با بالا بردن میزان پخش شدن و پراکندگی خون در بدن، و کشش و نرم کردن عضلات‌مان، ما خودمان را در برابر مصدومیت نیز حفظ خواهیم کرد. هر چقدر عضلات ما سالم‌تر باشد، بهتر می‌توانند با حرکت‌ها و پیچش‌های ناگهانی کنار بیایند. این مساله خود قادر است به محافظت از عضلات در برابر کشیدگی و پارگی یاری برساند.
 • با افزایش رها سازی هورمون‌های اندورفین، دوپامین و سروتونین، ما می‌توانیم آرامش و سلامت عضلانی‌مان را ارتقاء بخشیم.
 • اندورفین‌ها، سروتونین و دوپامین باعث می‌شوند تا اعصاب ما آرام شود و دریافت احساس درد در ما کاهش یابد.
 • مساله‌ ذکر شده می‌تواند به عنوان جایگزینی طبیعی برای کاهش دریافت احساس درد و کوفتگی دیده شود. از آن‌جایی که استفاده از دارو‌های ضد درد و غیرطبیعی می‌تواند در آیند باعث صدمه زدن به بدن شما و افزایش پیش از موعد سن شما شود، مدیریت طبیعی درد و استفاده از شیوه‌های جایگزین (آلترناتیو) در درمان درد، باید در هر حالت ممکن مورد استقبال قرار گیرد.
 • ماساژ با ایجاد انگیزش در مایع سینو‌ویال (Synovial، که باعث تغذیه‌ مفاصل و روان‌شدن آن‌ها می‌شود) به بهبود وضع سلامت مفاصل می‌انجامد. این مساله به بهبود الاستیسیته یا حالت ارتجاعی بافت‌های ارتباطی و نیز عضلاتی که آن‌ها را پشتیبانی می‌کنند منجر می‌شود.

نکته‌ی قابل توجه دیگری درباره‌ی ماساژ تراپی و آسایش از درد وجود دارد: بر اساس تحقیقات بنیاد آرتروز (Arthritis Foundation)،  ماساژ‌درمانی در حال تبدیل شدن به یک درمان جایگزین در درمان عوارض دردناک آرتروز است که روز به روز در حال محبوب‌تر شدن است. توجه پزشکان به مساله‌ کارآیی، کفایت و کاهش هزینه‌ها در درمان بیمارانی که دردهای مزمن و مرتبط به بیماری دارند، در حال افزایش است. بسیاری از ماساژ‌ درمان‌گر‌ها گزارش می‌کنند که بیمارانی که مبتلا به آرتروز هستند، با انجام ماساژ، به تسکین و رهایی از درد بهتر و طولانی‌تری نسبت به درمان‌های دارویی دست می‌یابند.

درد کم‌تر و مصرف کم‌تر دارو به معنای افزایش عمر با کیفیت است... چه چیز می‌تواند بیش از این در جلوگیری از سال‌خوردگی موثر باشد؟

نتیجه تصویری برای ماساژ برای پیری زودرس

  ۵. بهبود وضعیت و حالت قرار‌گیری بدن

  حالت قرارگیری بد و نامناسب بدن فقط باعث ناراحتی و خرده‌گیری مادر‌بزرگ‌تان نمی‌شود. به‌علاوه، این مساله باعث می‌شود که برخی از عضلات کوتاه‌تر و فشرده‌تر شوند و در عین حال به بقیه‌ عضلات این امکان را می‌دهند که تا حد زیادی خشک و پژمرده شوند. جهت‌گیری و خارج از محور بودن ستون فقرات شما باعث افزایش فشار بر روی سیستم‌های گردش خون، سیستم عصبی بدن و سیستم هضم بدن شما نیز می‌شود. در نتیجه‌ پز (حالت قرارگیری) اشتباه بدن، ما از افزایش درد در مفاصل مختلف بدن‌مان و پشت‌مان، دردهای مربوط به سیستم عصبی، بدشکل و دفرمه شدن بدن و پشت، که تصحیح آن ممکن است دشوار باشد، هضم نامناسب و محدود شدن ظرفیت تنفس (به دلیل فشار سینه و ستون فقرات بر روی ریه‌ها) رنج خواهیم برد.

ماساژ درمانی چگونه می‌تواند به تصحیح این وضعیت کمک کند؟

 • باز هم باید به این نکته اشاره کنیم که ماساژ درمانی عضلات را رها می‌کند، آرام می‌سازد و به شما یاد می‌دهد که در در حالت درست قرار گرفتن بدن‌تان چه احساسی دارید. در حین انجام ماساژ، شما می‌توانید حرکات طبیعی عضلات و حالات و پوزیشن‌های درست و طبیعی قرار گیری اسکلت بدن را تجربه کنید. بعد از ماساژ، شما احتمالاً با ناراحتی کم‌تر و راحتی بیشتر می‌توانید این حالات درست و طبیعی را رعایت کنید. این مساله می‌تواند در نهایت به بهبود حالت قرارگیری بدن‌تان و سودهای ناشی از آن منتهی شود.
 • هرچه عضلات احساس آرامش بیشتری داشته باشند، مفاصل ما نیز احساس آزادی بیشتری دارند و ما را در مسیر رسیدن به حالت درست و طبیعی بهتر کمک می‌کنند.
 • هر چقدر قادر باشیم فضای بیشتری بین مهره‌های ستون فقرات و مفاصل‌مان ایجاد کنیم، خطرات کم‌تری برای ایجاد فشارهای درون‌مهره‌ای و فشردگی وجود خواهد شد که باعث کم‌تر شدن احتمال مبتلا به بیماری دیسک کمر، کم‌تر شدن کمردرد، بهبود وضع سیاتیک، و جلوگیری از استفاده‌ بیش از حد ظرفیت از عضلات و آتروفی می‌شود.
 • ماساژ معمولی می‌تواند در نهایت باعث تعادل بیشتر بدن و بلند‌تر شدن قد شما شود.

حالت قرارگیری درست و مناسب بدن (پزِ مناسب) و تصحیح حالت نامناسب آن، با افزایش سن سخت‌تر حاصل می‌شود. قرارگیری اسکلت بدن شما یکی از فاکتورهای تعیین کننده‌ی یک فرد مسن است... تصویری که از یک فرد شصت سال به بالا در ذهن خود داریم، معمولاً فردی‌ست با قوز و خمیدگی در بدن. به وجود آمدن این حالت با افزایش سن به هیچ وجه اجتناب ناپذیر نیست! ما می‌توانیم از ایجاد پیچ و خم‌های نامناسب در ستون فقرات‌مان با کار کردن روی جهت‌گیری درست اسکلت بدن‌مان جلوگیری کنیم. با این که ماساژ به تنهایی نمی‌تواند حالات نادرست قرارگیری بدن (پُز) را درست کند و آن را صحیح سازد، اما با آگاهانه درست ایستادن و رعایت وضعیت مناسب استقرار بدن، تمرین مناسب و تمرینات کششی، ماساژ نیز می‌تواند به ما کمک کند!

 

ما به بازگویی نظرات دانشمندان و متخصصان برای شما پرداختیم! ماساژ درمانی قطعاً ضد سالخوردگی است!

به طور کلی، فواید ماساژ درمانی شامل این موارد می‌شوند:

 • کاهش ابتلا به بیماری‌های مرتبط با استرس.
 •  افزایش کلی احساساتی که باعث می‌شوند حال شما خوب باشد.
 • شیوه‌هایی که بدن ما به مبارزه با بیماری‌ها می‌پردازد را بهبود می‌بخشد.
 • باعث بهبود سلامت و غنای مواد موجود در تمام بافت‌های بدن می‌شود.
 • باعث بیشتر شدن فرآیند دفع سموم بدن می‌شود.
 • باعث کاهش درد می‌شود و ...
 • کارکرد و ساختار آناتومیکی که باعث جوان ماندن می‌شود را امتداد می‌بخشد.

آیا این‌ها دلایل خوب و کافی‌ برای شما نیست تا به میزان زیادی به ماساژ ‌درمانی در سنین جوانی خود و برنامه‌ی سلامت خود بپردازید؟

اگر شما دنبال عذری بودید که به ماساژ درمانی نپردازید، به خودتان زحمت ندهید... همین حالا از خود دفاع کنید! به طور آگاهانه می‌دانیم که ماساژ درمانی می‌تواند ثابت کند که ابزاری ارزشمند برای پایدار کردن یک زندگی طولانی و سلامت است.

درود بر تنعم و خوب زیستن! به سلامتیِ حالِ خوب داشتن و، مهم‌تر از همه چیز، به سلامتیِ داشتن یک زندگی طولانی و سالم! 

shabda

منبع: antiageingsavantess

می خواهم ماساژ بگیرم