چرا سرخرگ‌های ما تنگ می‌شوند؟

Atherosclerosis یا تنگ‌شدن سرخرگ‌ها

یکی از مشکلات قلبی رایج است که می‌تواند بسیار خطرناک باشد. بیشتر مشکلات قلبی معمولا ناشی از تنگ‌شدن رگ‌های قلبی است. این فرآیند با تجمع و رسوب کلسترول‌ و کلسیم در سرخرگ‌ها شروع شده و منجر به گرفتگی و تنگی رگ‌های خونی می‌شود، این اتفاق می‌تواند جریان خون را کند یا غیرممکن سازد...

کلمه آتروسکلروسیس از زبان یونانی گرفته شده است. آتروسکلروسیس می‌تواند تمامی رگ‌ها و مویرگ‌ها را سخت کند. این یک بیماری مزمن است که پیشروی آن بسیار کند صورت می‌گیرد و شاید ب همدت چند دهه به طول بیانجامد. معمولا تاثیرات آن، بعد از سنین 50 یا 60 سال خودش را نشان می‌دهد. البته در این قرن پیشرفته، متاسفانه این مشکلات را حتی در کودکان 3 ساله نیز می‌بینیم.

دلیل این بیماری و یا چگونگی پیشرفت آن ناشناخته است. البته بعضی از دانشکندان بر این باورند که در شروع این بیماری لایه درونی سرخرگ‌ها به نام ایندوتلیوم آسیب می‌بیند. علاوه بر عوامل ژنتیکی و شیوه زندگی، عوامل دیگری نیز که در بیماری‌های قلبی نقش دارند شناسایی شده‌اند. از این عوامل بعضی عفونت‌ها مثل کلامیدیا، هلیکوباکتر پیلوری و برونشیت‌های بلندمدت و همچنین عفونت‌های دندان و لثه را می‌توان نام برد. این عفونت‌ها باعث بالارفتن شناسه التهاب به نام پروتئین فعال ( c-reactive protein) در پلاسمای خون شده و باعث بیماری‌های قلبی عروقی می‌شوند. البته بالابودن میزان پروتئین فعال سی، می‌واند نشان‌دهنده‌ی وجود التهاب خفیفی در سیستم بدن باشد.

از عوامل دیگر که می‌تواند باعث آسیب لایه درونی سرخرگ‌ها شود وجود رادیکال‌های آزاد و مضر می‌باشد. برای مثال کشیدن سیگار شدت میزان رادیکال‌های آزاد را بالا می‌برد. موادی که در سرخرگ‌ها رسوب می‌کنند، مثل کسترول، فیبرین، پلاکت‌ها و کلسیم می‌توانند باعث شوند تا سرخرگ‌ها موادی ترشح کرده که به چشبندگی این لخته‌ها و رسوب‌ها اضافه شود. این لخته‌ها می‌توانند جریان خون را کند کرده و حتی باعث گرفتگی کامل سرخرگ‌ها شده و منجر به سکته‌های قلبی و مغزی گردند.

 

 

منبع: کتاب مبارزه با بیماری های قلبی عروقی با علم گروه خونی، ترجمه آلینا برخورداریان

می خواهم ماساژ بگیرم