ماساژی برای نفوذ به عمق بافت های بدن!

معمولا در جلسات اول، این ماساژ سوئدی است که تراپیست آن را به شما پیشنهاد می‌دهد. اما رفته‌رفته با آماده‌تر شدن بدن برای دریافت ماساژهای عمیق‌تر، نیاز به تکنیک‌هایی است که عمق بیشتری از ماهیچه‌ها و بافت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و اثرگذاری بیشتری داشته باشد. این تکنیک‌ها در قالب ماساژ عمیق بافتی یا دیپ‌تی‌شو به مرحله اجرا گذاشته می‌شوند. در ادامه آشنایی بیشتری داریم با تاریخچه و فواید این نوع ماساژ.

تاریخچه­ ماساژ عمیق بافتی (deep tissue)

تکنیک­های پایه­ای ماساژ برای قرن­ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. با این حال ماساژ دیپ‌تی‌شو، به شکل فعلی اش، کمتر از 200 سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. یونانیان باستان، مصریان و مردم خاور نزدیک کشف کردند که مشکلات و آلام فیزیکی می‌توانند با استفاده از روش‌های گوناگون ماساژ عمیق بافتی تسکین یابند. در میانه­ی قرن نوزدهم، متخصصان کانادایی این تکنیک‌ها را گسترش دادند و این ماساژ را دیپ‌تی‌شو نام گذاری کردند. در سال 1949، دکتر تریز فیمر، راهنماهایی برای این نوع از ماساژ منتشر کرد. از زمان انتشار کتابش، که «عضلات استخوان­های نامریی شما» نام داشت، ماساژ عمیق بافتی در ورزش درمانی و درمان مشکلات فیزیکی به کار گرفته شده است تا دردهای مزمن را کنترل کند.

ماساژ عمیق بافتی چیست؟

ماساژ عمیق بافتی سبکی از ماساژ است که بر روی بافت هم‌بند تمرکز دارد و اثر آن به جای ماهیچه‌های سطحی بر روی بدن است. ماساژ تراپیست در این نوع ماساژ نه فقط از دستانش، بلکه از بازوان و انگشتانش و ابزار و وسائلی مانند لیوان، چوب و سرامیک برای انجام ماساژی عمیق‌تر در عضلات یاری می‌گیرد. با فشار بیشتر، این ماساژ عمیق‌تر می‌شود و لیوان و چوب و سرامیک به کار می‌آیند. ماساژ عمیق بافتی همچنین می‌تواند مشکلات عضلانی-اسکلتی را درمان کند، همانطور که برای مصدومیت و فشار عضلانی ناشی از درد مزمن در عضلات وجود دارد مفید است. بنا به تحقیقات مرکز مطالعات درمانی دانشگاه مریلند، ماساژ عمیق بافتی در تسکین و آرام کردن دردهای مزمن بیش از اعمال درمانی رایج با دارو موثر است.

ماساژ عمیق بافتی به کار چه مشکلات و بیماری‌هایی می‌آید؟

  • فشار خون بالا؛ پس از ماساژ عمیق بافتی مشاهده می‌شود که فشار خون به قدری قابل توجه پایین می‌آید.
  • این نوع ماساژ گردش لمفاتیک را بهبود می‌بخشد که باعث افزایش انعطاف پذیری و مسائل مرتبط با حرکت می‌شود. این ماساژ برای افراد مبتلا به دردهای مزمن پیشنهاد می‌شود. هم چنین برای آن هایی که در حال درمان مشکلات بدنی هستند یا افرادی که به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند.
  • این ماساژ مواد سمی ‌موجود در بدن را آزاد می‌کند.
  • این ماساژ در بسیاری از اوقات برای درمان مصدومیت های ورزشی استفاده می‌شود.
  • استرس که باعث ایجاد مشکلات زیادی در بخش های مختلف بدن می‌شود، توسط این نوع ماساژ بهبود می‌یابد.
  • ماساژ عمیق بافتی باعث بهبود قابلیت توجه الگوهای خواب در افراد می‌شود.

 

منبع: MEDMASSAGE

 

همین طور نگاه کنید به ماساژ دیپ تی شو 

می خواهم ماساژ بگیرم