ماساژ در دوران بارداری و پس از زایمان

ماساژ و بارداری

ماساژ در دوران بارداری یک روش مراقبتی تکمیلی فوق‌العاده است که از استرس می‌کاهد و سلامت عمومی را بهبود می‌بخشد. ماساژ بسیاری از ناراحتی‌هایی را که در طول دوران بارداری به وجود می‌آید تسکین می‌بخشد. ناراحتی‌هایی نظیر کمردرد، خشکی گردن، گرفتگی پاها، سردرد و اِدما.

همین‌طور ماساژ برای زنان باردار باعث می‌شود تا فشار بر روی مفاصل حامل وزن کاسته شود و دستگاه گردش خون و لنف هم عملکرد بهتری داشته باشد. ماساژ باعث تسکین ناراحتی‌های عصبی می‌شود که نتیجه آن بهبود الگوهای خواب نیز هست. ضمن این که تغییرات هورمونی نیز به وسیله ماساژ کمتر تاثیرات منفی بر روی دستگاه روانی فرد خواهند گذاشت.

در طول ماساژ بارداری

در مراکز تخصصی شبدا تراپیست تمام تلاش خود را به کار می‌بندد تا بیشترین مراقبت و توجه را به شخص ماساژگیرنده باردار انجام دهد. خوابیدن بر روی پهلوها و قراردادن بالش‌های مخصوص، بهترین وضعیت را به وجود می‌آورد تا بیشترین میزان تسکین برای کمردرد نقاط پایینی و نزدیک به لگن خاصره به ارمغان آورده شود. باید توجه کرد که فشار بیش از حد در این ناحیه می‌تواند به دردهای شکمی منجر شود، بنابراین طبیعی است که ما تمام تلاش‌مان را انجام دهیم تا از بروز هرگونه ناراحتی جلوگیری کنیم.

در طول سه ماهه دوم بارداری شما احتمالا ترجیح می‌دهید تا بر روی پشت‌تان و در حالی که یک بالش کوچک گوه‌ای شکل زیر یکی از باسن‌هایتان قرار داده شده دراز بکشید تا کمترین فشار به بدن‌تان وارد شود. با توجه به این که در کدام مرحله از بارداری هستید تراپیست شما تکنیک‌هایی را به کار می‌برد که شامل رفلکسولوژی، ماساژ سوئدی یا تکنیک‌های به خصوصی است که بر روی بخش‌های خاصی از بدن‌تان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تسکین ناراحتی‌های روزمره

ماساژ برای خانم‌های باردار مزایای بسیاری دارد و خیلی خوب است که با تراپیست‌تان در مورد دردها و ناراحتی‌های روزمره‌تان مشورت کنید. ناراحتی‌هایی که می‌تواند شامل:

  • در صورت تمرکز بر روی سر، گردن و شانه‌ها سردردها می‌توانند تسکین پیدا کنند. به علاوه آزادسازی استرس در طول جلسه ماساژ باعث می‌شود تا احتمال سردردهای میگرنی یا عصبی کاهش پیدا کند چرا که در این حالت اسپاسم‌ها و انقباض‌های ماهیچه‌ای آرام و آزاد می‌شوند.
  • کش آمدن ماهیچه‌ها که به خاطر وزن اضافی کودک به وجود می‌آید می‌تواند با افزایش جریان خون در نقاط آسیب‌دیده برطرف شود. این گردش خون علاوه بر رساندن اکسیژن اضافی، گردش سیستم لمفاتیک را هم تسریع می‌بخشد و به دفع سموم کمک می‌کند.
  • خستگی، کمردرد، تورم و آماس بدن هم می‌تواند از طریق تکنیک‌های مختلف ماساژ تسکین پیدا کند و آرام شود.
  • دردهای معمول دوران بارداری نیز از طریق آزادسازی سروتونین تسکین می‌یابد، هورمون طبیعی که بدن شما در حین دریافت ماساژ ترشح می‌کند.

با این که ماساژ نمی‌تواند تضمین کند کودک شما شب‌ها می‌خوابد یا نه، اما به طور کلی بر روی بهبود تجربه خواب شبانه شما چه در دوران بارداری و چه پس از آن موثر است. ماساژتراپی معمول نه تنها به کاستن از اندوه و عصبانیت شما کمک می‌کند بلکه به ارتقا آرامش و ریلکسیشن هم می‌انجامد. مسئله‌ای که در نهایت به بهبود الگوی خواب منجر می‌شود.

به علاوه ترشح‌شدن سروتونین، اندورفین و دوپامین در پاسخ به دریافت ماساژ، کمک‌های اضافی این هورمون‌های طبیعی را هم به مزایای ماساژ اضافه می‌کند.

سالم بمانید

خانم‌هایی با بارداری کم‌خطر می‌توانند از تکنیک‌های متنوعی که در مراکز تخصصی ورزش و ماساژ شبدا ارائه می‌شوند بسیار بهره ببرند. خانم‌های با بارداری پرخطر نیز باید پیش از دریافت یکی از ماساژهای ما با پزشک و یا دکتر مامایی خود مشورت‌های لازم را انجام دهند. اگر در هر مرحله از ماساژ بارداری احساس ناراحتی کردید، بلافاصله تراپیست خود را در جریان بگذارید.

می خواهم ماساژ بگیرم